Barbara Wypych, polska aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z roli policjantki w popularnym serialu stacji TVP “M jak Miłość”, czy filmu Andrzeja Wajdy “Powidoki”, otrzymała Nagrodę Miasta Kalisza za 2018 rok.

Article 764724.1
fot. filmweb

Nagroda wysokości 30 tys. zł została przyznana Barbarze Wypych podczas VIII Sesji Rady Miasta Kalisza.

Barbara Wypych – kaliszanka, aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Łodzi, współpracująca z Teatrem Nowym w Poznaniu (od 2015 r.) i Teatrem Współczesnym w Warszawie(od 2016 r.). Laureatka Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną, nagrody ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy dla największej indywidualności na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

W 2015 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutowała rolą Withy w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego Kamień, za którą otrzymała wiele nagród, w tym Nagrodę dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie. W październiku 2017 r. zagrała pierwszoplanową rolę żeńską w spektaklu Macieja Englerta Psie serce, na podstawie opowiadania Michała Bułhakova. Na scenie partneruje m.in. Krystynie Jandzie, Katarzynie Gniewkowskiej, Krzysztofowi Wakulińskiemu czy Borysowi Szycowi. Współpracuje ze stołecznym Och-Teatrem stworzonym przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn. W 2017 r. otrzymała Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Marty w spektaklu Teatru Telewizji Krzywy domek w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, na Festiwalu Teatroteka Fest. Była nominowana do Nagrody „Talenty Trójki” w kategorii Teatr.

Na dużym ekranie debiutowała w filmie Filipa Bajona Panie Dulskie. U boku Bogusława Lindy zagrała w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy Powidoki. W kryminalnej produkcji Canal+ Kruk. Szepty słychać po zmroku w reżyserii Macieja Pieprzycy wcieliła się w postać policjantki Kaśki, jednej z głównych ról kobiecych. Obok Tomasz Karolaka i Piotra Adamczyka zagrała w mini serialu Trzecia połowa, emitowanym na żywo podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Obecnie gra w serialu opartym na powieści Ałbeny Grabowskiej reżyserowanym przez Piotra Trzaskalskiego Stulecie Winnych, którego premiera odbyła się w marcu br. Posiada również wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie
fortepianu i fletu poprzecznego. Śpiewa w zespole „Ministerstwo Brzmienia”. W filmie Śpiewający obrusik Mariusza Grzegorzka wykonywała piosenkę List do matki z repertuaru Violetty Villas.

Jej niezapomniany głos wielokrotnie rozbrzmiewa również w rodzinnym mieście, już jako maturzystka III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika uświetniła swym występem Uroczystą Sesję Rady Miejskiej Kalisza z okazji Święta Miasta 2011 r., wykonując utwór Zdumienie inspirowany Tryptykiem Rzymskim. Była również gwiazdą trzeciego z kolei koncertu z cyklu Studenckie Kwadranse Muzyczne – Od Gershwina do Nocy i dni, który odbył się w kaliskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Koncert zakończyło wykonanie walca z Nocy i dni, niezapomnianej muzyki do filmu, którego akcja dzieje się w miejscach inspirowanych Kaliszem i okolicami.

Kariera Barbary Wypych rozwija się w zawrotnym tempie. Aktorka nie boi się nowych wyzwań, grając u boku znakomitych artystów, ale nigdy nie zapomina o swym rodzinnym mieście, z dumą reprezentując je na zewnątrz. W pełni zasługuje zatem na wyróżnienie jeszcze jedną, szczególną nagrodą – Nagrodą Miasta Kalisza.

Zobacz także
Thumb article dsc 1532
Teatr znów wyjdzie na ulicę! 26. LA STRADA zapra...
Thumb 60526711 2393043704308327 7921528953645301760 n
Tak kaliscy studenci grillowali i chillowali się...
Thumb z%c5%82ota
Utrudnienia na Złotej

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo  1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
więcej»