Zauroczyło go miasto i ludzie, kiedy dwa lata temu przyjechał do Kalisza na Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej. Rok później, Krzysztof Mich razem z Pawłem Łęczukiem i Jakubem Jabłonką stworzyli projekt poetycko-fotograficzno-muzyczny “One day in Calisia”. Jak powstawało 39 odbić Kalisza?

Article fot. krzysztof mich 1 External article
fot. Krzysztof Mich

Krzysztof Mich jest dziennikarzem z warszawskiej Pragi. Fotografuje ludzi, miejsca, wydarzenia, a wydał m.in. album o Pradze. Kilka lat temu stworzył projekt przedstawiający 44 odbicia Warszawy. W tym roku, na tym samym pomyśle powstał projekt “One day in Calisia”, przedstawiający 39 odbić Kalisza.

Jego współtwórcami są również Paweł Łęczuk, poeta z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Jakub Jabłonka, muzyk z Opola – obaj obecnie mieszkają w Warszawie.

To miasto nas zauroczyło – mówi Krzysztof Mich. Jest bardzo gościnne. Może z wyjątkiem policjantów, bo kiedy jednego zapytałem, czy w sobotę tutaj są płatne parkingi, odpowiedział, że nie jest od Strefy Płatnego Parkowania, a wystarczyło powiedzieć “tak” lub “nie” – żartuje.

Artyści szczególną sympatią darzą członkinie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka i jednocześnie organizatorki Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej – Izabelę Fietkiewicz-Paszek i Anetę Kolańczyk.

Ten projekt jest swego rodzaju podziękowaniem dla miasta i dla nich – mówi pan Mich. Miasto i one to jedna inspiracja. Tego nie można rozłączać – podkreśla.

Projekt “One day in Calisia” zawiera przenikające się obrazy Kalisza, z całym rodowodem historyczno – kulturowym miasta. Jego twórcy na chwilę zatrzymali się w mieście i łącząc obraz, słowo i muzykę starają się oddać jego nastrój, a wszystko w tematyce bliskiej kaliszanom.

Zdjęcia były robione w jeden dzień – wyjaśnia pan Krzysztof. (latem 2015 roku – przyp. red.) Obeszliśmy miasto dookoła, zajrzeliśmy prawie w każdy kąt i zdjęć powstało znacznie więcej, niż zostało wybranych do projektu. Później przez dwa tygodnie Paweł tworzył warstwę poetycką – tłumaczy artysta. Paweł Łęczuk napisał teksty, które nawiązują do historii i kultury Kalisza.

Technika jaką zostały wykonane fotografie jest oryginalna. Zdjęcia Kalisza są robione poprzez odbicia w różnych miejscach – wystawach, oknach, czy od elewacji.

Taka technika daje wielowymiarowy obraz miasta – widać to, co jest bezpośrednio na szybie, widać również to, co jest wewnątrz danego pomieszczenia i przed wystawą – to wszystko składa się w jedną całość, właśnie wielowymiarową. I to nadaje pewne znaczenia, oddają charakter miasta – wyjaśnia Krzysztof Mich. Nie fotografujemy miasta patrząc na nie “pocztówkowo”. To jest wszędzie. Tutaj oddajemy klimat tego miasta i tego, co się w nim dzieje.

W tym roku projekt “One day in Calisia” został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, który właśnie odbywa się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Być może, w przyszłości niezwykłe fotografie Kalisza, wykonane przez Krzysztofa Micha będziemy mogli podziwiać w formie książkowej.

Zobacz także
Thumb img 20181114 102126
Znamy datę odsłonięcia pomnika Piłsudskiego
Thumb 44740262 2174587755919679 3347799794595659776 n
Milionowe odszkodowanie dla pasażera samochodu.
Thumb img 20181027 094400
Karatecy na Mazurach. Są medale.

Komentarze


Uwaga: Komentarze moderowane. Twój wpis pojawi się po akceptacji moderatora.Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
więcej»
Bico australia 20131216 146n120