Park Przyjaźni jest jednym z kilku parków w Kaliszu .
Jest to drugi , bardziej okazały park po Parku Miejskim .

Article p1000370 External article
Park Przyjaźni , główne wejście od ulicy Skalmierzyckiej . fot. ruswa

Kalisz , Park Przyjaźni .

Na terenie Parku Przyjaźni znajduje się pięć stawów po gliniankach i są ze sobą połączone . Ponadto jest amfiteatr , dwa korty tenisowe , boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz jest plac do street workout , plac zabaw dla dzieci i amfiteatr .

Teren obecnego parku był kopalnią gliny . Założono go w latach 1977 – 1978 na wyrobisku dawnej Cegielni „ Czaszki „ .Osiedle na którym się znajduje park też nazywa się Czaszki .
W okresie między wojennym do odbudowy Kalisza , dziś na terenie miasta Kalisz powstało 6 cegielni . Między innymi Cegielnia Czaszki . Do dziś po jednej z cegielni pozostały nie zagospodarowane glinianki w pobliżu Parku Przyjaźni .
A tak wyglądał zburzony Kalisz w roku 1914 .

http://www.kalisz.info/zdjecia-iwojnasw.html

Wtedy mało używano samolotów .
Więc determinacja Niemców w burzeniu miasta Kalisz musiała być wielka .

W latach 1977 – 1978 na starych wyrobiskach cegielni Czaszki założono Park
Przyjaźni . Przez pierwsze lata teren ten parku nie przypominał . Takie widoki pól i lasów widzisz jadąc autem poza miastem . Urok dawało 5 stawów które powstałych na gliniankach. Z czasem park się zazielenił . Drzewa i krzewy wyrosły.
Dziś na terenie parku rośnie kilka tysięcy krzewów takich jak jaśminowce , trawuły , forsycje , irgi , dzikie róże i inne kwiaty . Z drzew można wymienić klony , lipy , jawory , kasztanowce , czy wierzby płaczące .

Wzdłuż parku , w centrum , znajduje się wspomnianych 5 stawów ze sobą złączonych połączonych groblami lub dzielą je mostki .
W stawach są ryby a na wodzie i brzegu dzikie kaczki .
Jednym z obiektów parku jest amfiteatr w którym odbywają się liczne koncerty i festyny latem .
Koło amfiteatru zlokalizowano plac do street workout . Sam tam też ćwiczyłem .
Na początku lat 90 -tych koło ulicy Polnej zbudowano korty tenisowe i boiska piłkarskie .
Jest jeszcze plac zabaw dla dzieci .

Największą atrakcją dzieci i tatusiów jest zegar słoneczny umiejscowiony w pobliżu głównego wejścia do parku .O wykonanie zegara do ówczesnych władz miasta w roku 2013 wystąpiła Rada Osiedla Czaszki . Działacze osiedlowi przygotowali projekt zegara i jego otoczenia . Stoi on na trawniku ale żadna ścieżka do niego nie prowadzi , dziwne ale fajne to jest .

Wzdłuż ulicy Skalmierzyckiej , obok Parku Przyjaźni i głównego wejścia do parku jest parking dla spacerujących po parku .
Przy wejściu głównym do parku koło skrzyżowania ulicy Skalmierzyckiej i Cegielnianej znajdują się płyty wszystkich miast i gmin istniejących w latach 1975 – 1998 w województwie kaliskim . Od roku 2017 jest przy wejściu jedna z wypożyczalni Kaliskiego Roweru Miejskiego .

Zobacz także
Thumb img 0700
Dziś 156. rocznica wybuchu Powstania Stycznioweg...
Thumb img 0643
Trwają poszukiwania zaginionego 29-latka. Straża...
Thumb article 315 237712
Podsumowanie akcji NURD - blisko 300 wykroczeń p...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kaliski Central Park

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Za moich,licealnych lat- to był po prostu ku.wi dołek,a nie park….nikt tego nie nazywał parkiem,a wino ostrowskie-“bożole” albo jak kto woli “la patik”-młode,cierpkie,dojrzewające w oparach siarki…jak ono tam smakowało…gdzie te czasy…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wcześniej, w dołach po wybranej glinie, było wysypisko śmieci. Na ul. Południowej mieliśmy działkę, jak się urwałem rodzicom to wybierałem tam, tzn. w dołach, odpady z tzw. fabryki lalek czyli taką różową masę plastyczną, która podpalona w pudełku po zapałkach i zduszona pięknie dymiła. Robiliśmy tzw. “dymówy”..To były lata 1957-64, okres szkoły podstawowej.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  autor ten sam,ktory napisał o dwóch kamienicach i taki sam okropny język polski.Szkoda,bo ciekawe ,ale nie da się czytać.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
więcej»
Bico australia 20131216 146n120