Kalisz z ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym według analiz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

2019-03-07 14:08:00 red za MIIR

Kalisz znalazł się wśród 10 miast, które mają ponadprzeciętny potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu. Badanie przeprowadziło ABSL dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W odkryciu potencjału ma pomóc 100 mln zł z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

fot. MW
fot. MW

Firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu coraz częściej lokalizują swoje siedziby w mniejszych ośrodkach. Aby poznać trend Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poddało 35 miast średniej wielkości szczegółowym badaniom pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej.

- Dziś poznaliśmy kompleksowe portrety diagnozowanych miast i wiemy jaki mają potencjał i jaki typ firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych są̨ w stanie przyciągnąć – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Do analizy wybrano miejscowości liczące od 20 do 130 tys. mieszkańców, w których funkcjonują Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. Badanie, na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, przeprowadził Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Zespół ocenił jakie są dostępne zasoby kadrowe miast, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają oni języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy.


Z badań wynika, że największe znaczenie dla rozwoju tego sektora ma kapitał ludzki. Główną przewagą średnich miast, takich jak Kalisz mogą być niższe koszty prowadzenia działalności oraz niższa rotacja kadry. Na rozwój branży największy wpływ mogą mieć przedsiębiorstwa z obszaru IT. Drugą grupą firm mogących znacząco wpłynąć na rynek pracy w wybranych miastach są̨ duże przedsiębiorstwa poszukujące oddziału satelickiego, w których mogą̨ ulokować obsługę̨ części swoich procesów, jednak do tego wymagana jest dobra dostępność transportowa.

Według badań Kalisz jest jednym z miast, które ma ponadprzeciętny potencjał inwestycyjny dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

- Żadna z ocen nie odbiera miastom dalszych szans rozwojowych. Każde z nich otrzymało własne rekomendacje. Co w nich powiedziano? Przykładowo – czy miasto ma uruchomić działania nakierowane na zatrzymanie i przyciągnięcie talentów w oparciu o ścisłą współpracę z miejscowymi uczelniami wyższymi, czy wzmocnienie kapitału ludzkiego, bądź poprawę dostępności transportowej ośrodka – dodaje wiceminister Adam Hamryszczak.

Aby miasta średnie mogły konkurować o pozyskanie inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych wspólne wysiłki muszą podejmować samorządy tych miast, uczelnie i przedsiębiorstwa z branży usług dla biznesu. Szczególną rolę odgrywa również współpraca uczelni wyższych z biznesem. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe powinny chętniej nawiązywać współpracę z biznesem, kreować cele strategiczne, co pozwoli na wykształcenie kadry z kwalifikacjami zapewniającymi zatrudnienie.

- Niezbędne jest długofalowe działanie pozwalające na kształtowanie przyszłych kadr. My wychodzimy naprzeciw potrzebom miast. Z programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczymy dla uczelni łącznie 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu – mówi minister Jerzy Kwieciński.

Planowane jest uruchomienie naboru dla uczelni, które będą starać się o pieniądze na to, by program kształcenia był lepiej dostosowany do potrzeb rynku pracy. Szkoła będzie mogła na przykład uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi pracodawcami.

Założenia konkursu mają być przedstawione w czerwcu 2019 r. Wcześniej będą one konsultowane z przedstawicielami uczelni i przedsiębiorców. Dzięki przeprowadzonemu badaniu ministerstwo trafniej sformułować warunki dla konkursu, aby uczelnie chętniej korzystały z dostępnych środków.

Pełny raport ABSLTUTAJ.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować