Władze oddalonych 150 km od Kalisza Skierniewic apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody. Problem związany jest wysokimi temperaturami i niską ilością opadów. Jak sytuacja wygląda w naszym mieście? Jak przekonuje Dariusz Witoń z PWiK w Kaliszu mieszkańcy nie muszą się obawiać o to że zabraknie wody w kranach – Zasoby wody w naszych studniach pozwalają w pełni zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców Kalisza na wodę – podkreśla Witoń.

Article woda
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Problem malejącej ilości opadów w naszej części kraju jest obserwowany od lat. Naukowcy w wielu opracowaniach podkreślają, że wszyscy powinniśmy oszczędzać wodę, a tam gdzie jest to możliwe gromadzić wodę pochodzącą z opadów, by móc ją później wykorzystać chociażby do podlewania.

Aby wystąpił problem w Kaliszu iście afrykańskie temperatury i brak opadów musiałyby utrzymywać się przez wiele tygodni – Dziś bez większych problemów zapewniamy wodę z kaliskich wodociągów nie tylko dla mieszkańców Kalisza, ale także dla ościennych gmin, w których już okresowo występują problemy z zapewnieniem ilości wody wynikającej z zapotrzebowania – mówi Dariusz Witoń z kaliskich wodociągów.

- Kwiecień był bardzo suchy, później w maju mieliśmy więcej opadów. Nie pobieramy jednak wody ze źródeł podskórnych lecz pozyskujemy ją z ujęć czwartorzędowych i jurajskich z głębokich studni. Dlatego bieżące opady mają mniejszy wpływ na bieżący poziom wody w naszych studniach – zapewnia Dariusz Witoń, podkreślając przy tym, że pochodzenie kaliskiej wody sprawia, że jest bardzo wysokiej jakości. Kaliskie wodociągi zachęcają do spożywania wody bezpośrednio z kranu oczywiście zachowując wszystkie zasady czystości i bezpieczeństwa – Prowadzimy różnego rodzaju akcje zachęcające do spożywania naszej wody. Chcemy uświadomić mieszkańców Kalisza, że oferowana przez nas woda jest nie tylko zdrowa, ale również o tym, że spożywając wodę wprost z kranów mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy okazji zadbać o środowisko, nie kupując wody w plastikowych butelkach – dodaje Witoń.

Jak zapewnia Dariusz Witoń jeśli będą jakiekolwiek problemy z dostawą wody to tak, jak w przypadku np. planowanych remontów elementów sieci wodociągowej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu będzie informowało mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem. Modernizujemy ujęcia i sieci, aby tak jak dotychczas dostarczać kaliszanom możliwie najlepszej jakości wodę pod względem ilościowym i jakościowym i mamy nadzieję, że informacji o utrudnieniach nie będziemy musieli Państwu przekazać.

Można powiedzieć, że Kalisz na tle innych miast w Polsce jest w komfortowej sytuacji. Największe problemy z dostawą wody są w województwie Łódzkim. W weekend w Skierniewicach z powodu niskiej ilości wody zebrał się sztab kryzysowy. Władze zaapelowały do mieszkańców o liczenie się z każdą kroplą. W trakcie ostatnich upałów powyżej 30°C w tym mieście wzrosło dwukrotnie zużycie wody dlatego zarządzono m.in. tymczasowe wyłączenie z użytku pływalni miejskiej oraz zatrzymanie dostawy wody do sieci zapewniającej nawodnienie miejskich ogródków działkowych. Problemy z dostawą wody ma także gmina Pomiechówek (koło Nowego Dworu Mazowieckiego) na Mazowszu, gdzie władze apelują aby nie podlewać ogródka w godz. 8.00 do 22.00.

Zobacz także
Thumb article przechwytywanie2222
Miasto coraz bliżej 50 proc. dofinansowania na l...
Thumb 20190616 132918
Kaliska sekcja Kajak Polo walczyła o Puchar Polski
Thumb policja
Więcej policji na zakończenie roku szkolnego. Mu...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb zrzut ekranu 2018 01 08 o 12.17.28
Msm icon 30
Prestige - Salon Kosmetyczny
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb 92d2e5e3 cd7c 42f2 b964 1ab8ceac5055
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
więcej»