To była długa noc pełna atrakcji! Tłumy kaliszan wyszły na miasto by nie tylko cieszyć się dobrą pogodą, ale wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. W czasie trwania Nocy można bezpłatnie uczestniczyć w w spotkaniach, koncertach, wystawach, warsztatach artystycznych, seansach filmowych, a także spacerach, połączonych ze zwiedzaniem kościołów, Centrum Baśni i Legend Kaliskich, czyli Baszty Dorotki, Skarbca Bazyliki św. Józefa, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum G. J. Osiakowskich.

Article dsc02043
Zdjęcia: Błażej Krawczyk, JM, Arek Szymański

Noc Kultury rozpoczęła się o godzinie 17:00 spotkaniem z przyjacielem Tadeusza Kulisiewicza, znanym aktorem Leonardem Pietraszakiem. Odbyło się ono w Restauracji Komoda Club Residence, a poprowadził je profesor Piotr Łuszczykiewicz.

Noc Kultury w całości poświęcona była Tadeuszowi Kulisiewiczowi. Przy fontannie Noce i Dnie a także w Parku Miejskim w okolicach Baszty Dorotki odbył się plener rysunkowy i malarski, w którym uczestniczyli uczniowie Liceum Plastycznego, studenci WP-A UAM oraz Uniwersytetu III Wieku.

Oprócz tego na kaliszanie bezpłatne zwiedzali Centrum Baśni i Legend Baszta Dorotka, skarbiec Bazyliki św. Józefa oraz kaliskie świątynie. Swoje podwoje otworzyła też dla zwiedzających kaliska cerkiew. Proboszcz oprowadzał zwiedzających, dzieląc się interesującymi szczegółami z historii nie tylko budynku, ale i całej parafii prawosławnej.

Przez Muzeum Osiakowskich przewinęło się do 21 ponad 400 osób. Ten niezwykły zbiór artefaktów z rozmaitych epok, nagromadzonych w sposób pozornie przypadkowy szczególnie podobał się zwiedzającym. Pomysłodawca i twórca Muzeum, pan Andrzej Banert nie kryje swojego rozczarowania brakiem zainteresowania Muzeum ze strony władz miasta. Mimo całkowitego braku współpracy z władzami lokalnymi, Muzeum Osiakowskich znajduje się na pierwszym miejscu wśród kaliskich atrakcji w popularnej na całym świecie aplikacji dla turystów – Trip Advisor.

Warto było wybrać się też do kamienicy na rogu ul. Mariańskiej i pl. św. Józefa, tzw. Domu Sztarków, gdzie Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przygotowała działania prezentujące postaci artystów sztuk wizualnych, urodzonych w Kaliszu: Tadeusza Kulisiewicza, Jana Tarasina, Aliny Szapocznikow i Jerzego Jarnuszkiewicza. Ciekawostką była możliwość wejścia do sejfu bankowego, pozostawionego w kamienicy przez bank, który niegdyś wynajmował pomieszczenia, gdzie odbędzie się wspomniana wystawa.

W akcji pn. „Od ołówka do pióra” można było, po odwiedzinach w zrekonstruowanej warszawskiej pracowni Tadeusza Kulisiewicza, w Centrum Rysunku i Grafiki, pojechać do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, specjalnie w tym celu przygotowanymi autobusami KLA, które będą podstawione na parkingu przy Sanktuarium św. Józefa. Centrum Rysunku i Grafiki im. Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 przygotowało specjalną akcję. Każdy mógł przynieść swoją koszulkę lub torbę i techniką sitodruku nanieść na materiał wybraną grafikę. Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu, przygotował możliwość zrobienia sobie selfie z wojownikiem czy przymierzenia strojów.

W ramach Nocy Kultury w Kaliszu, w sali widowiskowej CKiS wystąpiła Sara Tomczak z debiutanckim projektem Friends&Music, oscylującym w klimatach gospel, soul oraz R&B. W sali studio natomiast zagrał krakowski duet Kirszenbaum. Relacja z wydarzenia: www.calisia.pl/articles/sara-tomczak-friends-i-music-oraz-kirszenbaum-kulturalna-noc-w-ckis

Kulminacją Nocy Kultury były projekcje filmów dokumentalnych o Tadeuszu Kulisiewiczu w Centrum Kultury i Sztuki.

Tłumy kaliszan przybyły również na Dworzec PKP, gdzie odbył się koncert Beaty Przybytek, polskiej wokalistki jazzowej, pianistki, kompozytorki. Relacja z wydarzenia: www.calisia.pl/articles/klimatyczny-koncert-w-noc-kultury-na-dworcu-pkp-zdjecia

Warto wymienić instytucje i podmioty zaangażowane w projekt:
‒ Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z oddziałami: Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu,
‒ Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie,
‒ Galeria Sztuki im. Jana Tarasina,
‒ Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”,
‒ Centrum Kultury i Sztuki,
‒ Muzeum im. G. J. Osiakowskich,
‒ Komoda Club Residence,
‒ Sala na Dworcu PKP,
‒ Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza,
‒ Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu,
‒ Uniwersytet Trzeciego Wieku,
‒ Kościół Boży w Chrystusie,
‒ Kościoły w śródmieściu,
‒ Cerkiew Prawosławna,
‒ Przewodnicy PTTK,
‒ Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta wraz ze Skarbcem.

Zobacz także
Thumb img 0262
Młodzieżowa Rada Miasta nie funkcjonuje, nie pod...
Thumb dscf9475   kopia
Przed nami IV Weekend na Szlaku Piastowskim
Thumb article policja
Wjechał na obwodnicę pod prąd. Doszło do kolizji...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    “Muzeum Osiakowskich znajduje się na pierwszym miejscu wśród kaliskich atrakcji Trip Advisor” a na drugim miejscu jest Aquapark Kalisz.
    Takimi kategoriami licząc to do kaliskiego Aquaparku pewnie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, taki jest wyjątkowy!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
więcej»