Pan Jan chciałby wydziedziczyć swojego pełnoletniego syna, który od wielu lat w ogóle nie widuje się z ojcem. Pan Jan wraz z synem mieszkają w tej samej miejscowości, ale syn w ogóle nie interesuje się ojcem, pomimo że ojciec wielokrotnie zabiegał o to. Obecnie pan Jan jest bardzo chory i potrzebuje pomocy rodziny, jednak jego syn nie interesuje się losem ojca. W tej sytuacji pan Jan chciałby wydziedziczyć syna, tj. pozbawić go prawa do zachowku. Jak może to zrobić i czy w ogóle ma ku temu podstawy?

Article article zrzut ekranu 2017 12 23 o 21.53.41

Nasz bohater może wydziedziczyć syna ale tylko wtedy, gdy zaistnieje przynajmniej jedna z trzech przesłanek przewidzianych w prawie spadkowym (art. 1008 k.c.). Wydziedziczenie oznacza pozbawienie prawa do zachowku.

Pierwszą z nich jest sytuacja, kiedy spadkobierca wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Takie postępowanie może objawiać się w negatywnym zachowaniu uprawnionego do zachowku, mające cechy trwałości lub powtarzające się, związane np. z alkoholizmem, narkomanią, porzuceniem własnej rodziny i brakiem zainteresowania jej losem czy też zachowaniem przestępczym.

Drugą przesłanką wydziedziczenia jest okoliczność w której uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci.

Trzecią zaś jest okoliczność uporczywego nie dopełniania względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Obowiązki o takim charakterze będą zależały od tego kim są wobec siebie uprawniony do zachowku i spadkodawca, tj. czy są małżonkami czy może krewnymi. Dlatego niedopełnianie obowiązków wobec spadkodawcy może być oceniane w świetle obowiązków jednego małżonka wobec drugiego (np. brak wzajemnej pomocy i wierności), obowiązków rodziców wobec dzieci (np. niedopełnienie obowiązku alimentacyjnego) czy wreszcie obowiązków dzieci w stosunku do rodziców (brak zainteresowania w chorobie, zerwanie kontaktu). Warto zwrócić uwagę, że nie dopełnianie obowiązków względem spadkodawcy również musi mieć charakter uporczywy, tj. jak w pierwszym przypadku, musi być ciągłe, długotrwałe czy powtarzające się.

Pan Jan może wydziedziczyć syna na podstawie trzeciej przesłanki. Jego dziecko bowiem od wielu lat nie interesuje się ojcem, nie ma z nim żadnego kontaktu nawet w sytuacji kiedy ojciec ciężko choruje. Co istotne, syn pozostaje bierny pomimo, że pan Jan próbuje nawiązać z nim kontakt. Jest to kluczowe, bowiem gdyby pan Jan przyczynił się do tak negatywnej sytuacji z synem, nie mógłby powoływać się na nią w oświadczeniu o wydziedziczeniu. Niedopełnienie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych musi być przez spadkobiercę zawinione.

Wydziedziczyć, czyli pozbawić prawa do zachowku można małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) i rodziców. Oświadczenie o wydziedziczeniu może nastąpić wyłącznie w testamencie, w którym spadkodawca powinien dokładnie opisać zachowania uprawnionego do zachowku, będące podstawą wydziedziczenia.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb article img 9361
Poznamy tajniki kuchni średniowiecznej
Thumb logo   kopia   kopia   kopia   kopia   kopia   kopia
XIX Dożynkowy Objazd Powiatu Kaliskiego
Thumb 29496934 2386774341348273 7190695997978273841 n
Wokalista Czarno-Czarnych wystąpi na kaliskim rynku
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb zrzut ekranu 2018 01 08 o 12.17.28
Msm icon 30
Prestige - Salon Kosmetyczny
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
więcej»
Bico australia 20131216 146n120