Modernizacja Drogi Wojewódzkiej nr 450, na odcinku od Rogatki, przez ul. Częstochowską do granic miasta miała ruszyć już w 2018 roku. Projekt inwestycji jest gotowy. Niestety koszty realizacji okazały się nawet dwukrotnie większe niż oszacowano – zamiast 40 milionów, nawet 90 milionów.

Article article przechwytywanie w trybie pe noekranowym 2017 01 18 233630.bmp

Szeroko zakrojona modernizacja dotyczy długiego odcinka drogi nr 450, od Rogatki, przez ul. Nowy Świat, ul. Częstochowską aż do granic miasta. Długość tego odcinka to 6,2 kilometra. Jej koszt oszacowany był na prawie 40 mln zł. W ramach modernizacji tego odcinka wykonane zostaną nowe chodniki, nawierzchnia, jednostronna dwukierunkowa ścieżka rowerowa na całej długości oraz na skrzyżowaniu ul. Budowlanych z ul. Częstochowską rondo turbinowe. Przebudowie ulegnie również rondo przy ul. Ks. Jolanty oraz wiadukt kolejowy, co udrożni ruch i usprawni dojazd do giełdy.

Na odcinku od ul. Budowlanych do ronda z ul. Ks. Jolanty, projektanci zaproponowali dodatkowy pas środkowy, tzw. pas bezpieczeństwa, który będzie umożliwiał lewoskręt.

Dofinansowanie na tę inwestycję miasto otrzymało w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na podstawie wniosków pozakonkursowych. Niestety jak się okazuje, koszty jej realizacji mogą być nawet dwukrotnie wyższe, sięgające 90 mln zł.

- Dofinansowanie z ZiT-ów jest sztywne i uzależnione od kwoty o jaką miasto aplikowało w ramach projektu. Problem w tym, że kwota o którą miasto aplikowało na budowę 6 kilometrów drogi była bardzo zaniżona – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski. - Osoby przygotowujące wniosek tłumaczą się tym, że ceny wykonania inwestycji znacznie wzrosły. Dodatkowo może jakieś elementy nie zostały ujęte. Projekt, który powstał po otrzymaniu dofinansowania wiele spraw uszczegółowił. Z 40 mln złotych zrobiło się 90. Rozmawiamy z Urzędem Marszałkowskim i staramy się rozwiązać tę sytuację by pieniądze nie przepadły.

Jak zaznacza prezydent, nowa inwestycja drogowa ma rozwiązać problemy komunikacyjne miasta. - Są to parametry, które muszą poprawić jakość drogi. Jest to droga wojewódzka, dlatego otrzymaliśmy dofinansowanie i musimy mieć tego świadomość – mówi prezydent.

Włodarz miasta pozytywnie ocenia projekt inwestycji. - Jest to dobry projekt. Robiła go firma z Gdańska. Dokumentacja jest dokładnie opracowana. Problem w tym, że koszty na samym początku były źle oszacowane – wyjaśnia prezydent.

Zobacz także
Thumb calisia one cale m
Już w piątek Wielkie otwarcie Calisia One! Wynik...
Thumb dsc02149
Zmodernizowana kuchnia i pralnia w DPS-ie oddane...
Thumb img 0356
Kalisz jest przygotowany na upały? Woda dla wszy...

Komentarze




Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.




Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II





Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy




Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
więcej»