Święta Bożego Narodzenia już za pasem. To czas niezwykle rodzinny, upływający pośród najbliższych nam osób. To dobry moment aby zastanowić się, czy ustawodawca w ogóle nazywa stosunki rodzinne a jeśli tak, to jak je nazywa.

Article zrzut ekranu 2017 12 23 o 21.53.41

Otóż kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje nazewnictwo charakteryzujące stosunki panujące w rodzinie i rozróżnia je jako pokrewieństwo i powinowactwo (art. 617 k.r.o. oraz art. 618 k.r.o.).
Przez pokrewieństwo rozumieć należy relację wynikającą z pochodzenia jednej osoby od drugiej. Pokrewieństwo oznacza, jak sama nazwa na to wskazuje, więzy krwi. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w ramach pokrewieństwa rozróżnia pochodzenie bezpośrednie, nazywając je pokrewieństwem w linii prostej, np. matka – córka, dziadek – wnuk oraz pokrewieństwo w linii bocznej, oznaczające pochodzenie dwóch osób od wspólnego przodka, np. brat – siostra.
Ustawodawca przewiduje także stopnie pokrewieństwa, tzn. liczbę urodzeń dzielących dwie osoby. I tak matka i córka są spokrewnione w linii prostej w pierwszym stopniu a dziadek i wnuk to pokrewieństwo w linii prostej drugiego stopnia. Brat i siostra to krewni w linii bocznej drugiego stopnia a ich dzieci (kuzynostwo) to pokrewieństwo w linii bocznej czwartego stopnia. Pokrewieństwo w linii bocznej liczone jest co dwa, bowiem osoby połączone przez wspólnego przodka dzielą zawsze co najmniej dwa urodzenia.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 listopada 2012 r. w sprawie II SA/Lu 757/12 żeby uznać osoby za spokrewnione, konieczne jest posiadanie jednego wspólnego przodka – nie jest natomiast wymagane, by osoby spokrewnione pochodziły od tych samych rodziców – wystarczy, by miały jednego wspólnego rodzica. Konsekwencją tego jest przyjęcie, że “rodzeństwo” obejmuje nie tylko rodzeństwo naturalne, ale również przyrodnie. Ma to konsekwencje np. w prawie do dziedziczenia po zmarłym rodzeństwie przez rodzeństwo żyjące, zarówno naturalne jak i przyrodnie, jeśli nie ma spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia w pierwszej kolejności.
Drugim rodzajem relacji rodzinnych jest powinowactwo, które powstaje nie w skutek więzów krwi lecz na skutek zawarcia małżeństwa. Powinowactwo to relacje małżonka z krewnymi współmałżonka. Ciekawostką jest, że powinowactwo istnieje nadal pomimo ustania małżeństwa. Oznacza to, że w przypadku np. rozwodu, rozwiedzeni małżonkowie nadal pozostają w relacji powinowactwa z krewnymi byłego współmałżonka. Powinowactwo także występuje w linii prostej i bocznej. Można je też stopniować w sposób analogiczny jak w przypadku pokrewieństwa.
Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb article kla
Zmiany w rozkładzie jazdy KLA
Thumb alergie
Gryzie mnie... Alergia na psa i kota.
Thumb zdrowykalisz wrzesien2018 wydarzenie 1200x625 v2
Zdrowy Kalisz zaprasza do Areny
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
więcej»
Bico australia 20131216 146n120