Lato w pełni. Pogoda sprzyja rowerzystom, których widać na każdej ulicy i ścieżce. Modnie jest jeździć na rowerze już nie tylko w czasie wolnym ale także do pracy! Modnie ale przede wszystkim zdrowo. Aby być doskonale przygotowanym do jazdy na rowerze, warto też poznać zasady obowiązujące rowerzystów, rządzące w ruchu drogowym.

Article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Należy zacząć od tego, że kierujący rowerem mają obowiązek poruszania się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. Dopiero w razie ich braku, mogą poruszać się po jezdni. Piesi, za wyjątkiem niepełnosprawnych, mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście, poruszającemu się po ścieżce rowerowej.

Istnieje błędne przekonanie, że poruszający się rowerem po jezdni mogą jechać obok siebie. W ten sposób można poruszać się rowerem tylko wyjątkowo, albowiem jazda rowerzystów obok siebie jest zasadniczo zabroniona, za wyjątkiem sytuacji jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Warto zwrócić uwagę również na to, że rowerzystom zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Oznacza to w praktyce, że rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy na rowerze, jeżeli telefon trzymamy w dłoni, jest definitywnie zabroniona. Niestety wielu rowerzystów zasady tej nie przestrzega. A co z możliwością jazdy na rowerze w słuchawkach? Prawo wprost tego nie zabrania, jednak należałoby kwestię te rozważyć w odniesieniu do obowiązku zachowania przez rowerzystę szczególnej ostrożności na drodze.

Kierujący rowerem ma prawo skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych tylko wyjątkowo, gdy po pierwsze opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Po drugie zaś wtedy, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Po trzecie, gdy złe warunki pogodowe, takie jak np. śnieg, ulewa czy mgła zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Należy jednak pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i co istotne, ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta nie ma prawa przejechać rowerem przez przejście dla pieszych. Musi wówczas zejść z roweru i dopiero przejść z nim przez pasy. Prawo przejazdu przez przejście dla pieszych rowerzysta ma wyłącznie, gdy obok przejścia jest wyznaczona ścieżka rowerowa.

Czy można przewozić inne osoby na rowerze? Tak, ale wyłącznie dziecko w wieku do 7 lat pod warunkiem, że jest ono umieszczone na siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Pamiętaj, że jeżdżąc na rowerze wbrew powyższym zasadom, popełniasz wykroczenie. Kara grzywny lub aresztu a także zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne (np. rower) grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Sąd Najwyższy wskazał, że wobec osób kierujących rowerem w stanie nietrzeźwości nie można orzekać zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości nie można zakazać jazdy samochodem.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb article krzysztof ga ka
Krzysztof Gałka wraca do MZDiK
Thumb czo%c5%82o
Pożegnanie Pawła Adamowicza pod Villą Calisia [D...
Thumb 49344411 789161474776167 553962317742604288 n
Samorządowcy z całego kraju żegnają tragicznie z...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  CO dla naczelnego rowerzysty dążącego do nowoczesności

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dziękuję za artykuł, ale wprowadza momentami w błąd i wydaje się dziwnie stronniczy:

  1) “Warto zwrócić uwagę również na to, że rowerzystom zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy…”
  “Oznacza to w praktyce, że rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy na rowerze, jeżeli telefon trzymamy w dłoni, jest definitywnie zabroniona”.
  Jedno z drugim ma się nijak – przez telefon zwykle rozmawia się przy użyciu 1 ręki

  2) “Prawo przejazdu przez przejście dla pieszych rowerzysta ma wyłącznie, gdy obok przejścia jest wyznaczona ścieżka rowerowa.” – czy aby na pewno może wtedy jechać po przejściu, czy jednak po swoim przejeździe?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb raster  biale full czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»
Bico australia 20131216 146n120