Kontakty z dzieckiem polegają przede wszystkim na przebywaniu z dzieckiem, tj. na odwiedzinach, spotkaniach, zabieraniu dziecka poza jego miejsce stałego pobytu, na kontaktowaniu się z nim telefonicznie lub za pomocą innych środków komunikacji, np. przez internet. Warto zwrócić uwagę, że kontakty z dzieckiem nie stanowią atrybutu władzy rodzicielskiej, bowiem są od tej władzy niezależne. Oznacza to, że może dojść do sytuacji, że rodzic będzie pozbawiony władzy rodzicielskiej ale nadal będzie miał prawo do kontaktów z dzieckiem i odwrotnie, będzie przysługiwała mu władza rodzicielska i jednocześnie będzie miał sądowy zakaz kontaktowania się z dzieckiem.

Article article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Kiedy rodzice dziecka zamieszkują osobno a dziecko pozostaje pod wyłączną pieczą tylko jednego z nich, powinni oni wspólnie określić sposób kontaktowania się ich pociechy z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka, kierując się dobrem dziecka i uwzględniając jego rozsądne życzenia. Gdy rodzice nie potrafią w tym zakresie osiągnąć porozumienia, właściwy staje się sąd, który rozstrzygnie o sposobie kontaktów z dzieckiem.

W powyższej sytuacji znajduje się pani Barbara, która sama wychowuje małoletniego Huberta. Ojciec dziecka nadużywa alkoholu i często był pod jego wpływem w czasie spotkania z dzieckiem. Ponadto stawiał w negatywnym świetle matkę dziecka, wypowiadał się niewłaściwie o niej przy dziecku, przez co chłopiec wracał do domu gniewny i zbuntowany.

Pani Barbara powinna zwrócić się do sądu z wnioskiem o ograniczenie lub zakaz kontaktu ojca z dzieckiem. Ograniczenie kontaktu może nastąpić poprzez widzenia dziecka z rodzicem w obecności osoby trzeciej, np. kuratora czy pani Barbary.Może nastąpić też w inny sposób, np. przez zakaz zabierania Huberta poza jego stałe miejsce pobytu czy zakaz noclegu dziecka u ojca. Sąd może w ogóle zakazać kontaktu ojca z małoletnim jeśli ustali, że dalsze utrzymywanie kontaktu poważnie zagraża dobru Huberta lub to dobro narusza.

Sądowy zakaz kontaktu lub też jego ograniczenie nie ma charakteru nieodwracalnego i może ulec zmianie, jeśli tylko nowe okoliczności będą wskazywały, że zachowanie rodzica nie będzie zagrażało dobru dziecka lub w nie godziło.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb w%c4%99ze%c5%82 przesiadkowy
Roboty przy dworcu – kolejny etap
Thumb large large lightning 1056419 960 720
Burze z gradem nad Kaliszem
Thumb 60344183 862328580792789 6650353637736316928 n
Zlot harcerskich seniorów w Kaliszu

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Pani mecenas dosyc dobrze pani opisuje na przykładzie pani barbary i pijaka meża ale co ma zrobic ojciec który nie nadluzywa alkocholu żona odeszła po zapoznałla innego meszczyzne zabrała dziecko ze soba i utrudnia widzenia dziecka z ojcem biologicznym chce nadmienic ze niemoga sie porozumiec w tej kwesti . Czy sad  rodzinny bedzie obiektywny w orzekaniu o kontaktach ojca i dziecka bo zasadniczo zawsze w takiej kwesti sąd kieruje sie nie dobrem diecka tylko matki bo sądy uważaja ze matka ma najlepszy kontakt z dzieckiem ze matka potrafi kochac i opiekowac sie lepiej i matce czy ojcowie nie potrafia sie opiekowac,kochac swoje dzieci czy zadbac onie dlaczego słowo ojciec w sadzie jest juz zgóry skazane na niewygrywalnosc dlaczego dziecko ma ponosic kare za to ze jego rodzice nie potrafia dojsc do jakiego kolwiek koncencusu bo przy takim systemie orzecznictwa w sadach rodzinnych nie skazuje sie jednej osoby tylko dwoje dziecko i rodzica i gdzie tu jest to kierowanie sie dobrem dziecka  czemu w polscesady rodzine nie stosuja nadal kontaktów naprzemiennych gdzie wiekszosci krajów rozwinientych jest to dosyc czesto stosowane bo to jest zdrowe dla rozwijania sie dziecka i jego wierunku w słowie rodzina . sady uwazam miały by mniej orzeczen kobiety przestały by wymyslac bajonskie sumy i dziecko nie było by bronia w rekach ktorego kolwiek rodzica bo jak to jest mozliwe zyje taka 3 osobowa rodzina za 1500 złotych a gdy zona odchodzi i sad daje np…. 1200 zł alimentów to czemu te same sady nie zmusza pracodawcy zeby dastosowali pensje do potrzeb rodziny  to jest chore i potrzebuje szybkiej reanimacji bo meszczyzni czuja sie jako bankomaty i zywe inwitro na dzien obecny i dojdzie do takiego kuriozum ze meszczyzini beda sie lepiej zabezpieczac niz kobiety bo i tak stwierdza ze obydwoje pragli tego dziecka a winne i wszyskie z tym zwiozane koszty ponosza sami 
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb 39400681 2076890515677692 4664888534237184000 n
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb es logo
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
więcej»