Kontakty z dzieckiem polegają przede wszystkim na przebywaniu z dzieckiem, tj. na odwiedzinach, spotkaniach, zabieraniu dziecka poza jego miejsce stałego pobytu, na kontaktowaniu się z nim telefonicznie lub za pomocą innych środków komunikacji, np. przez internet. Warto zwrócić uwagę, że kontakty z dzieckiem nie stanowią atrybutu władzy rodzicielskiej, bowiem są od tej władzy niezależne. Oznacza to, że może dojść do sytuacji, że rodzic będzie pozbawiony władzy rodzicielskiej ale nadal będzie miał prawo do kontaktów z dzieckiem i odwrotnie, będzie przysługiwała mu władza rodzicielska i jednocześnie będzie miał sądowy zakaz kontaktowania się z dzieckiem.

Article article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Kiedy rodzice dziecka zamieszkują osobno a dziecko pozostaje pod wyłączną pieczą tylko jednego z nich, powinni oni wspólnie określić sposób kontaktowania się ich pociechy z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka, kierując się dobrem dziecka i uwzględniając jego rozsądne życzenia. Gdy rodzice nie potrafią w tym zakresie osiągnąć porozumienia, właściwy staje się sąd, który rozstrzygnie o sposobie kontaktów z dzieckiem.

W powyższej sytuacji znajduje się pani Barbara, która sama wychowuje małoletniego Huberta. Ojciec dziecka nadużywa alkoholu i często był pod jego wpływem w czasie spotkania z dzieckiem. Ponadto stawiał w negatywnym świetle matkę dziecka, wypowiadał się niewłaściwie o niej przy dziecku, przez co chłopiec wracał do domu gniewny i zbuntowany.

Pani Barbara powinna zwrócić się do sądu z wnioskiem o ograniczenie lub zakaz kontaktu ojca z dzieckiem. Ograniczenie kontaktu może nastąpić poprzez widzenia dziecka z rodzicem w obecności osoby trzeciej, np. kuratora czy pani Barbary.Może nastąpić też w inny sposób, np. przez zakaz zabierania Huberta poza jego stałe miejsce pobytu czy zakaz noclegu dziecka u ojca. Sąd może w ogóle zakazać kontaktu ojca z małoletnim jeśli ustali, że dalsze utrzymywanie kontaktu poważnie zagraża dobru Huberta lub to dobro narusza.

Sądowy zakaz kontaktu lub też jego ograniczenie nie ma charakteru nieodwracalnego i może ulec zmianie, jeśli tylko nowe okoliczności będą wskazywały, że zachowanie rodzica nie będzie zagrażało dobru dziecka lub w nie godziło.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb large 2 768x514
19 listopada - zmiana organizacji ruchu na Łódzkiej
Thumb 10 z napisem
Szukasz idealnego materaca? Skorzystaj z Wielkie...
Thumb 46431716 1954821748158330 4013710881585102848 n
Przy Przedszkolu nr 9 bezpieczniej - na ul. Lipo...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»
Bico australia 20131216 146n120