Kultura i Sztuka Nocą

2016-05-10 07:10:00 red

Koncert, spektakl, Fotoplastikon Ekstra, seans filmowy i inne – na cykl imprez pod wspólną nazwą „Kultura i Sztuka Nocą…” zaprasza w przypadającą z 14 na 15 maja Noc Muzeów Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

fot. CKiS
fot. CKiS

Noc Muzeów w CKiS rozpocznie się o godz. 17 Fotoplastikonem Ekstra o… CKiS. Wśród wydarzeń także spektakl „Helena Modrzejewska – zakazany występ… po 121 latach”. O 22 natomiast na scenie pojawi się zespół Rozmark Café.

Szczegółowy program:

17.00 Fotoplastikon Extra „Centrum Kultury i Sztuki wczoraj i dziś”.
Wykład popularno-naukowy duetu historyków Anny Tabaki i Macieja Błachowicza o losach budynku przy Łaziennej 6, połączony ze spacerem.

kultura i sztuka nocą
19.30 Spektakl „Helena Modrzejewska – zakazany występ… po 121 latach” (ilość miejsc ograniczona – wstęp za bezpłatnymi wejściówkami do odbioru w kasie CKiS). Spektakl nawiązuje do zakazanego przez władze carskie występu Heleny Modrzejewskiej w Kaliszu.

22.00 Koncert zespołu Rozmark Café (ilość miejsc ograniczona – wstęp za bezpłatnymi wejściówkami do odbioru w kasie CKiS)
PATRYCJA KLIBER z zespołem w recitalu pt. „Była tu kiedyś ulica Złota”, na który składają się kompozycje Ireny Piechoty oraz Dominika Piechoty do tekstów Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Izabeli Fietkiewicz-Paszek opisujących nieistniejący świat kaliskich Żydów.

Leszek Żuliński: Koncert Rozmark Café ma w sobie coś z fenomenu – przenosimy się w epokę sprzed lat do sztetla, z którego wyłaniają się duchy i fluidy zatopionej żydowskiej Atlantydy. Muzyka Piechoty oraz teksty Fietkiewicz-Paszek i Rudowicz z zagadkową empatią przywróciły do życia to, czego już nie ma. Ożywiły cienie. Wypowiedziały ból żydowskiego losu. Przeniosły nas w straszne lata, które dziś można pięknie, choć nadal boleśnie wyśpiewać. Koncert to niezwykły, po którym jesteśmy bliżej z tymi, których pochłonął Czas.

SALA WIDOWISKOWA:
24.00 Seans Filmowy „Performer” (ilość miejsc ograniczona – wstęp za bezpłatnymi wejściówkami do odbioru w kasie CKiS)
Dramat / POLSKA / 1 h 03 Reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
„Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka dla siebie miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, znany między innymi z performensu „Baloniarz”, w trakcie którego powiesił się na sznurze pod sufitem galerii. Przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własne życie lub zdrowie. Znakiem rozpoznawczym jego performensów jest lśniąca brokatowa marynarka. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

SALA KONFERENCYJNA:
17.00 i 19.00 Fundacja Kwadratura – warsztaty teatralne dla dzieci (od 5 do 10 lat)
Fundacja Kwadratura zaprasza dzieci na warsztaty teatralne „Przestrzeń, słowo i gest”, które poprowadzą instruktorki Majka Graf i Agnieszka Wypych.
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się: słuchania, współpracy w grupie, twórczego myślenia i działania, wychodzenia poza schematy myślowe, rozwijania wyobraźni i fantazji, pracy nad uświadomieniem swoich twórczych możliwości, odblokowywania spontanicznej aktywności. Zajęcia teatralne pozwolą przeżyć niezwykłą, radosną i niezapomnianą przygodę tworzenia.

TARAS:
17.00 Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza – wystawa i warsztaty ceramiczne
Magia ceramiki, to temat tegorocznych warsztatów na kortach CkiS organizowanych przez Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Liceum Plastyczne kształci w trzech specjalnościach: aranżacja przestrzeni, renowacja elementów architektury i ceramika. W sobotni wieczór zobaczyć będzie można prace uczniów kaliskiego plastyka, a także poznać tajniki ceramiki próbując swoich sił lepiąc z wałeczków, czy tocząc na kole garncarskim. Zajęcia ceramiczne rozwijają nie tylko zdolności manualne ale rozbudzają kreatywność i twórcze myślenie. Wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z ceramiką tego wieczoru serdecznie zapraszamy.

PLAC PRZY CKIS:
18.00 i 20.00 „Uciechowo” – warsztaty artystyczne dla dzieci (od 6 lat) – projektowanie kostiumów. W trakcie warsztatów zamienimy się w projektantów i będziemy tworzyć kostiumy teatralne. Wykorzystujące wizje powstałe w naszych głowach, będziemy bawić się formą i tkaniną tworząc kreacje na manekinach. Użyjemy różnorodnych materiałów i zaprojektowanych przez siebie dodatków.

ART CAFÉ:
Łyżka Mleka w Centrum nocy
17.00 Próba otwarta spektaklu pt. „Na pełnym morzu” wg Sławomira Mrożka, w reż. Macieja Michalskiego z udziałem Sergiusza Gołyskiego, Pawła Siemińskiego i Jerzego Szukalskiego
18.15 Gawęda Literacka
Opowieść ANETY KOLAŃCZYK, od lat zafascynowanej Kaliszem w literaturze i literaturą w Kaliszu. Asnyk? Dąbrowska? Konopnicka? Karczewska? Dybowski? Otwinowski? Aneta Kolańczyk opowiada o nich z pasją. Będzie z pewnością ciekawiej niż w oficjalnych biogramach i podręcznikach.

Wystawa rysunków Joanny Michalskiej
Joanna Michalska (ur. 1999) kształci się w zawodzie grafika w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Kocha sztukę, neurobiologię i ludzi, przy czym nie zna się na żadnej z tych rzeczy. Rysuje właściwie od zawsze. Dotychczas największym jej osiągnięciem była mini-wystawa na V Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. W. Karczewskiej w Kaliszu (XI 2015). Na łamach Salonu Literackiego (4/2016) ukazała się prezentacja prac Joanny Michalskiej, a najbliższy numer Gazety Literackiej Migotania będzie w całości przez nią zilustrowany.

Krzysztof Schodowski: Jej rysunki mają już w sobie pewną dojrzałość, a ich największą siłą jest wyobraźnia. Michalska ma świetną kreskę, jej wizje są odważne. Przedstawione postaci grają u niej pierwsze skrzypce, są przejmujące i – choć zdeformowane – niezwykle autentyczne, prawie realne. Mimo młodego wieku, artystka ma swój własny, odrębny głos, a to w sztuce jest przecież najważniejsze. Mówi się, że każdy może nauczyć się rysować, nie każdy jednak potrafi poprzez linię i plamę wyrażać coś więcej: bogactwo osobowości. Joanna Michalska już to umie. Jestem ciekawy, dokąd zaprowadzi ją pasja, którą rysunek niewątpliwie jest.

Poczęstuj się wierszem (poetycka niespodzianka) – Stowarzyszenie Promocji Sztuki “Łyżka mleka”.

Źr. CKiS

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować