Adaptacja Sali nr 1 w budynku Starostwa Powiatowego na cele kulturalne, zagospodarowanie terenu wokół, interaktywna aplikacja na smartfony czy nowoczesna biblioteka w miejsce byłej cukierni w Opatówku – te i wiele innych inwestycji powstanie w powiecie kaliskim, w ramach środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Article 20180810 111948
fot. Błażej Krawczyk

Ponad 2,5 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+) trafi do powiatu kaliskiego i gminy Opatówek. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 1 mln zł na ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego oraz blisko 1,5 mln zł na rozwój instytucji kultury na terenie gminy Opatówek. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisała umowy z powiatem kaliskim oraz gminą Opatówek.

- Wszystkie te działania służą wzmocnieniu udziału społeczeństwa w zabytkowych pomieszczeniach, integracji społecznej, a przede wszystkim zwiększeniu atrakcyjności powiatu kaliskiego dla mieszkańców i turystów – mówiła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Pierwszą inwestycją na terenie budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu będzie adaptacja Sali nr 1 na cele kulturalno-wystawiennicze. Pomieszczenie zostanie wyremontowane i wyposażone w odpowiednie elementy, które umożliwią wystawienie ekspozycji.

- W budynku mamy piękną Salę nr 1, kolumnową z kolebkowymi sklepieniami, która od kilku lat jest wyłączona z użytkowania, ponieważ w czasie remontu był obowiązek przeprowadzenia prac archeologicznych. Po badaniach szukano pomysłu i funduszy na jego realizację – mówił Jan Kłysz, wicestarosta kaliski. - Chcemy pokazać salę nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale również, Polski, Europy czy Świata. Mamy w otoczeniu kościół św. Józefa, gdzie pielgrzymują setki wiernych, dlatego postanowiliśmy udostępnić salę na cele wystawiennicze. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku posiadamy zbiór ornatów, w tym ornatów papieskich. Chcielibyśmy oranty wystawić w tej tej Sali, co będzie tematycznie związane z pielgrzymowaniem.

W ramach środków zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku Starostwa Powiatowego. Ułożona zostanie nawierzchnia placu wejściowego, ciągu pieszych i dróg dojazdowych z płyty granitowej. Pojawią się również elementy małej architektury – gazony, maszty flagowe, czy schody terenowe.

Kolejną inwestycją będzie montaż widny w Zabytkowym Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z zakupem schodołazu dla osób niepełnosprawnych. - Chcieliśmy udostępnić kondygnacje dla wszystkich w taki sposób, aby starsi ludzie, też mogli się tam w sposób komfortowy dostać – mówił Jan Kłysz.

Ważnym elementem promocji naszego regionu ma być multimedialna i interaktywna aplikacja dotycząca oferty kulturalnej i turystycznej powiatu kaliskiego. - Na terenie powiatu kaliskiego mamy wiele obiektów zabytkowych, szczególnie drewnianych kościołów. Głównym założeniem tego instrumentu będzie oprowadzanie po terenie powiatu szlakiem tych zabytków czy szlakiem rowerowym. Jest to wspaniały instrument dorównujący współczesności i smartfonom powszechnie wykorzystywanym – mówił Janusz Nowak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

Opatówek otrzymał 1,5 mln zł na 3 ważne inwestycje na terenie gminy. Jedną z nich jest przebudowa domku gotyckiego tzw. Cukierni na funkcję użyteczności publicznej. - Będziemy rewitalizować zabytkowy obiekt, który znajduje się w centrum na ul. Kościelnej. Jest to obiekt XIX-wieczny, który przez wiele lat niszczał i był w rękach prywatnych. W zeszył roku jako gmina odkupiliśmy obiekt i chcemy go zaadaptować pod nową siedzibę Biblioteki Gminno-Powiatowej. Mam nadzieję, że wiosną przyszłego roku będziemy już podziwiać efekty tej pracy. Chcielibyśmy w maju na 70-lecie istnienia biblioteki oddać ten obiekt – mówił Sebastian Wardęcki Burmistrz Opatówka. - Staramy się wychodzić na przeciw wszystkim potrzebom i tak będzie w nowej siedzibie. Pojawią się klimatyzowane pomieszczenia w piwnicach, gdzie znajdować się będą wszystkie zbiory. Przy obiekcie powstanie mały dziedziniec na cele wydarzeń kulturalnych zewnętrznych.

Spore zmiany czekają budynek byłego dworca PKP w Opatówku. Zostanie on przebudowany i przeznaczony na cele kulturalne, oświatowe i rekreacyjne. - Udało nam się formie darowizny otrzymać ten obiekt od spółki PKP. Chcemy tam stworzyć miejsce na różnego rodzaju warsztaty, zajęcia, uda się tam stworzyć może mini kino – mówi Sebastian Wardęcki.

Modernizacji doczeka się również plac manewrowy przy ul. Poniatowskiego znajdujący się w pobliżu Muzeum Historii Przemysłu. - Jest to teren w centrum Opatówka, który stanowi wizytówkę miejscowości. Chcemy żeby to było miejsce na miarę XXI wieku. Jesteśmy już po przetargu i myślę, że do końca października br. zostaną wykonane prace – mówi Burmistrz Opatówka.

Projekty realizowane będą w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Zobacz także
Thumb large lightning 1056419 960 720
IMGW ostrzega: Burze z deszczem. Miejscami grad
Thumb dsc00086
Tak os. Dobrzec bawiło się na Polach Marsowych! ...
Thumb 8kolejka
Dziś przedostatnie zmagania piłkarzy amatorów

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb 92d2e5e3 cd7c 42f2 b964 1ab8ceac5055
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
więcej»