Do naszej redakcji przyszedł list od historyka i miejskiego aktywisty Macieja Blachowicza w sprawie wycinki drzew w naszym mieście. Treść listu znajduje się poniżej.

Article 1
zdjęcie ilustracyjne fot. MW
List w sprawie wycinki drzew

W związku z anonimowymi komentarzami dotyczącymi wycinki drzew przy katedrze zarzucającymi mnie i innym osobom robienie niepotrzebnej afery o chore drzewa i niewiedzę o ich stanie muszę zaznaczyć, że niepewność, co do zasadności wycinki wyraziło prywatnie kilka osób zajmujących się zawodowo pielęgnacją zieleni. Jednocześnie, niezależnie od tego uważam, że mieszkańcy Kalisza mają pełne prawo, a nawet obowiązek niepokoić się o stan zieleni w mieście, nawet nie będąc specjalistami. Podobnie media – prasa, telewizja i radio. Zadaniem kompetentnych organów jest rozwianie bądź potwierdzenie naszych podejrzeń lub wyjaśnienie nam, że nasze zaniepokojenie było nieuzasadnione.

Od wielu lat obserwujemy z przerażeniem, że na terenie centrum zieleń jest eliminowana a drzewa wycinane. Inną formą ich niszczenia jest bardzo często tzw. „pielęgnacja” powodująca uszkodzenia i niestety stopniowe obumieranie drzew. W miejsce wyciętych drzew nie sadzi się nowych lub co najwyżej zastępuje się iglakami lub drzewami niskopiennymi – najczęściej klonami kulistymi. Dwa lata temu przy katedrze wycięto dwie wysokie topole, jednak wtedy specjalista, którego się radziliśmy stwierdził, że topole są drzewami obcymi gatunkowo, łamliwymi i mogą stwarzać zagrożenia. Przyjęliśmy zdanie specjalisty. Trzeba jednak zaznaczyć, że do dnia dzisiejszego nie pojawiły się nowe nasadzenia. Jest też faktem, że po wycięciu ostatnich drzew przy katedrze straciła wiele ze swojego uroku a przecież przynajmniej od XIX wieku do lat 60 XX wieku teren przykościelny był pięknym ogrodem. Może więc przy tej okazji warto przywrócić ogrodowy charakter miejsca – oprócz zieleni przydałyby się ławki dla mieszkańców, tak aby mogli korzystać z tego urokliwego miejsca.

Samo miasto ma również w tej materii poważne zaniedbania – do dnia dzisiejszego w miejsce wyciętych drzew, nie pojawiły się nowe, sytuacja taka ma miejsce m.in. w alei Wolności i na Rozmarku. Drzewa znikają na nowych osiedlach i zabytkowym cmentarzu przy Rogatce. Jeśli się je sadzi to w parku i na uboczu z dala od centrum – choć, w tym roku zdarzył się cud, posadzono drzewka na ulicy Legionów. Na terenie ścisłego centrum tj. miasta w średniowiecznych murach od czasów przebudowy placu św. Józefa tj. od początku 2000 roku posadzono bodajże 5 drzew – słownie pięć drzew! Przestały istnieć – klomb kwiatowy na rynku, skwerki przy Rozmarku i na placu św. Józefa. A przecież Kalisz słynął kiedyś z tego, że był zielonym miastem. Kto nie wierzy może zobaczy zdjęcia ulicy Górnośląskiej. Przykro patrzeć jak ubożeje nasze miasto.

Maciej Błachowicz

Zobacz także
Thumb article 52508017 1736406356504543 9138836914281906176 na
29-letnia kaliszanka odnaleziona
Thumb article czo%c5%82o
IV Rajd Szlakiem Kościołów Drewnianych już 29 cz...
Thumb 64764057 2136184913339587 6065535484665266176 n
Seicento zderzyło się z ciężarówką. Ul. Piłsudsk...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Panie Maćku,jak się ogląda stare zdjęcia Kalisza rzuca się jedna rzecz:wszędzie są drzewa i to nie takie miniaturki,ale wielkie,wspaniałe drzewa o szerokich koronach,jak z wiersza L.Staffa.Świadczy o dziwnej schizofrenii współczesnych ludzi,którzy nie chcą mieć smogu,efektu cieplarnianego,a jedocześnie walczą z drzewami,skracają korony robić z drzew okaleczone potworki. Samochody im nie przeszkadzają,całe połacie ziemi przeznaczone na parkingi,ale drzewa ,zwłaszcza normalne drzewa,to już dla nich koszmar,bo zacieniają okna,bo auta się o nie mogę rozbić .Filozofia współczesnego człowieka zawiera się w słowach “zjeść i mieć ciastko”.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Po prostu miasto barbarzyńców

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Przez ostatni rok srodowiskiem władała taka jedna paniusia. Jak wygląda park i drzewa każdy widzi. Straszne zaniedbania. Wiele razy dzwoniłam ale nigdy jej nie było.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Brak dobrego zarządzania ze strony tej naczelniczki i mamy efekt. Smutne

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Decyzje o wycince były podejmowane za poprzedniej naczelnik.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Najbardziej to zdewastowano trawniki w parku. A to ona nie jest już naczelnikiem? Bardzo nieprzyjemna była.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Komentarz ukryty przez użytkowników. Inni czytelnicy uznali ten komentarz za niestosowny. Pokaż mimo wszystko
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ten wydział bardzo żle funkcjonował za Sapińskiego. Urzędnicy zestresowani. Ona wystrojona. Normalnie Pani na włościach.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Według mnie ona nie miała kompetencji do zarządzania ludżmi. Krzykiem i zastraszaniem niczego się nie osiągnie. Szkoda. A nagrody przyznawane na zasadzie widzi mi się.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Komentarz ukryty przez użytkowników. Inni czytelnicy uznali ten komentarz za niestosowny. Pokaż mimo wszystko
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ktoś powinien sprawdzić podejmowane przez nią decyzje. Ktoś przecież akceptował taką dewastację.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ten wydział zbudowała Pani Maciaszek. Przez wiele lat wspaniale funkcjonował. Póżniej pojawiła się ta damulka i wydział się posypał. Do urzędników niech się nikt nie czepia. Najlepsze to było to ciągłe sadzenie sałat na jesień. A na zimę i tak to gniło.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kogoś jeszcze interesuje co “uważa” blachowicz? A kim on jest? Samozwanczym specjalistą od wszystkiego?
  Te kapusty to sadziła wlasnie maciaszkowa, przez długie lata utrzymywania się na stoliku

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Teraz wypisujecie. A kto ją dopuścił do kierowania wydziałem? Jakie ona miała kwalifikacje? Nawet nie potrafiła się wysłowić.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Na zalaczonym zdjeciu wyraznie widac,ze sciete drzewo bylo w srodku zmurszale i zagrazalo,/ przy porywch wiatru/ zlamaniem. Kazdy postronny obserwator ma swoje zdanie, ale uwazam ,ze usuniecie tych drzew podjeli fachowcy w tej dziedzinie.Kierowali sie bezpieczenstwem , a nie “widzi mi sie” i tak to ja pojmuje

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jeżeli ta naczelnik się nie sprawdziła a na to właśnie wychodzi to powinna wylecieć.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Należy zawiesić wszystkie decyzje o wycince, które ona podjeła. Panie prezydencie prosimy o możliwość wypowiedzenia się na temat funkcjonowania wydziału w anonimowej ankiecie.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Trzeba być naprawdę ślepym żeby nie zauważyć na tym jednym dołączonym zdjęciu , że drzewo to jest zmurszałe i chore od środka. Naprawdę nie potrzeba wiele, żeby stało się nieszczęście dla osób tam przechodzących. Wtedy nabierze Pan wody w usta i będzie milczał !!! Jesteśmy dorośli, więc chciałbym żeby podał Pan choć jedno nazwisko z tych kilku Pana “specjalistów” którzy wątpią w zasadność i celowość wycinki ???

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  ok, stare, chore drzewa wycinajmy, ale sadźmy nowe co najmniej takiego samego gatunku. A nie, wytniemy wysoki dąb a posadzimy miniaturowy klon. A potem mówimy, że przecież jedno zastąpiono drugim co od strony użytkowej nie jest prawdą.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bardzo solidna wycinka “stołkowiczów” powinna nastąpić w Ratuszu. Osobom niekompetentnym-amatorszczykom wstęp do Urzędu Miasta Kalisza powinien być bezwzględnie zabroniony. Ratusz to zbieranina starych “pociotków” z różnych epok zarządzania i niszczenia naszego miasta Kalisza.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ostatnio wycięto drzewa przy Hotelu na Nowym Świecie. Samochody nie miały gdzie parkować zapewne…. a czy ktoś pytał o zgodę przed wycinką?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Georg Bush. I co? (Z)dziwko?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Różne były podobno sposoby załatwiania zgoduly na wycinkę. Tam nie ankiet potrzeba, ale prokuratora i to natychmiast. Świadkowie sami się znajdą.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  O legalności wycinki świadczy też termin, czyli po okresie lęgowym. Bo na wycinki w okresie lęgowym nie dostaje się zgody.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Najciekawszą decyzją ratusza była zgoda na wycinkę wszystkich kilkudziesięciu drzew na działce pod budowę galerii Amber na terenie sprzedanym przez Tadzia Maska pod lipnym pretekstem, że te wszystkie drzewa nagle stały się bardzo chore. Oczywiście dziwnym trafem te akurat stojące poza terenem budowy na obecnej części skweru były super zdrowe i stoją do dziś. To miasto jest przeżarte układami i korupcją.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A co budują przy Wrocławskiej na placu obok dworca PKS-u? Czy te stare drzewa, potężne i rozłożyste, przeżyją tą budowę ?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  JESTEM RODOWITĄ KALISZNKĄ . PAMIĘTAM , ŻE KALISZ, TONĄŁ W ZIELENI DRZEW . DZIŚ TONIE W BETONIE -MÓWIĘ TO Z OGROMNYM SMUTKIEM . BRAK DRZEW-SADZĄ NISKIE , LICHOROTY, BRAK TRAWNIKÓW -BETONUJĄ NA PODJAZDY DLA SAMOCHODOW , NO , NAWET MÓWIC SIĘ NIE CHCE . CZASEM , MAM WRAŻENIE , ŻE TYM WSZYSTKIM URZĘDASOM , NOWO WYEDUKOWANYM --ZABETONOWANO MÓZGI . ZRESZTĄ , NIEKTÓRYM LUDZIOM TEŻ --NAWET DRZEWA I PTAKI NA NICH IM PRZESZKADZAJĄ , – BO PTAKI IM HAŁASUJĄ . JAK UMRZESZ , TO NIC JUŻ NIE USŁYSZYSZ ! DZIWOLĄGU JEDEN ! JAKIE TO SMUTNE I DZIWNE . LUDZIE JAK ROBOTY—ŚWIAT OSZALAŁ .

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wszystko to jest bardzo smutne – też pamiętam jak Kalisz był bardzo zielony, ukwiecony.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Była naczelnik powinna stracić pracę w ratuszu. Gorszej nie było.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  @jawa: ale po co takie sianie nienawiści? co ma do wycinki “urzędas nowo wyedukowany”?
  Inwestor składa wniosek i jest działanie. “Urzędas” nie sprawdzi, czy drzewo było podkopane albo nastrzykiwane Roundupem – po prostu umarło.
  @cala reszta narzekająca na “byłą naczelnik” – tyle osób nagle pisze, że źle? do mediów nikt nie poszedł? wygląda to jakby komentarze pisali współpracownicy/klienci/zawistna rodzina.

  Co do tego co było kiedyś, a teraz kurła nie. Kiedyś to na furmance kilka dni do Poznania mogliście jechać. Nie można się patrzeć cały czas w przeszłość i na niej opierać, bo staniecie się jak niektórzy politycy.
  Ja w przeciwieństwie do innych widzę nasadzenia – np. KSM nasadza często nowe krzewy i drzewa(likwiduje topole i inne stwarzające zagrożenie – topola jest bardzo niebezpiecznym drzewem, ale nie biega z nożem; czy też reguluje korony tychże, a że kilka z setki obumrze… no cóż, statystyka).
  Sam u siebie na działce nasadziłem już ok 30 drzew (z czego 10 się nie przyjęło, może je źle traktowałem i za rzadko z nimi rozmawiałem) ale wiem, że nasadzę (zaadoptuje) jeszcze kilkanaście.
  Przyznaję – nie rozumiem wycinki pod “Rozmarek” – można było to inaczej zaplanować, no ale stało się (kto się nie rozwija, ten ginie, albo smaży na rozmarkowej patelni).
  Nie rozumiem tylko jak jedno drzewo ma pomóc w walce ze “smogiem” (bo wiele osób korzysta w różnych dyskusjach z tego słowa a nie znają jego znaczenia). Oczywiście będą argumenty – dzisiaj jedno, jutro miliony; ale jedno?

  Wnikliwy detektyw powinien na starcie dowiedzieć się:
  - jaki inwestor składał wniosek z uzasadnieniem
  - do kogo
  - kiedy
  - jaka była decyzja i czy było sprawdzenie
  - co by się mogło stać jakby drzewo dalej stało, czy stwarzałoby jakieś niebezpieczeństwo.
  To są fakty (nie TVNowe). I na ich podstawie można zaczynać robić burzę (ale taką lekką, by nie łamało drzew). Bo to co się dzieje u radnych, “lokalnych społeczników” czy w komentarzach to szkoda się rozpisywać.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jakiś czas temu ukazały się fachowe teksty Pana Arkadiusza Pacholskiego, alarmujące ze Kalisz zamienia się w betonową pustynie wypełnioną autami. Zdjęcia ulicy Górnośląskiej, centrum miasta. Wyglądało to jak WIELKI PARKING a nie centrum miasta w Europie. Pan Arkadiusz został obśmiany tylko. A miasto coraz bardziej przypomina TYLKO parking i puste sklepy w centrum. Chodniki znikają, drzewa są wycinane, kaliskie Park – najstarszy w Polsce “łysieje” i jest rozjeżdżany przez parkujące pojazdy w drodze do lokalu gastronomicznego. Też były teksty i prośby aby coś z tym tematem zrobić. Może nowa władza zabierze się za problem drzew, nielegalnego parkowania aut w mieście, poprawy kaliskiego parku. Już jest za późno ale każdy moment dobry na trafne zmiany i nowe strategie dla miasta i mieszkańców. Kaliskie rower miejski podobno w tym roku pobił rekord – wiec może ta droga jest słuszna. A drzewa to płuca miast i najlepszy sposób na walkę ze smogiem

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wszystko jest smutne…., Jestem kaliszanką od 50 lat i przykro mi na to wszystko już patrzeć…, drzewa oddają życie za coraz to ciekawsze persony na stanowiskach. Kto taką osobę wprowadził na tak odpowiedzialne stanowisko tzn. Naczelnika???
  Jakie ta Pani miała doświadczenie, rolniczo produkcyjne? – chyba znikome skoro nie potrafi kierować tak ważnym wydziałem i osobami które tam pracują. No może poza niektórymi “parapetami” którzy tam zakorzenili się chyba mocno …,po oczach widać chęć do niszczenia i rujnowania nie tylko bezbronnych drzew i ale i ciekawych ludzi z “błyskiem”
  Już dzisiaj słynna wymiana " pieców" !!!! dalej kopci, a w samych szpilkach do inteligencji się nie dojdzie.
  Wyczuwam w powietrzu nie SMOG czy SMOK, a niezły szwindel .
  Biedny ten nasz Kalisz…, ciekawe ile jeszcze “dymu” czeka to nasze piękne, historyczne miasto.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A czy to nie czasem jedna pani urzędnik drugiej pani urzędnik kołkiem jelita nie uszkodzila podczasz wspólnek zabawy? Ach te drzazgi.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ale to było w innym mieście podobno. Warto jednak sprawdzić co sie dzieje u nas.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Drzewa to tylko niestety przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. W szafie wydziału ochrony środowiska w kaliskim ratuszu jest sporo więcej “trupów”. Poczekajcie a niedługo je zobaczycie. miasto ma mówiąc najoględniej bardzo duże zaległości w kwestiach środowiskowych, którymi ustawowo powinno się zajmować, a które od lat leżą odłogiem. Ich najbardziej interesują stołki i kto będzie rządził w taj czy innej spółce związanej ze środowiskiem czy gospodarka odpadami.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Na Cmentarzu Miejskim to większość starych drzew powinna być wycięta. Co większy wiatr to się przewracająi niszczą grobowce, a wtedy winnego nie ma i odszkodowań nie ma kt płacić.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A miał być artykuł o drzewach…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Znowu “poprawni” ukrywają wpisy niezgodne z ich poglądami krytycznie odnoszące się do ich guru Błachowicza. Kom on w końcu jest? Czyżby był to nowy nietykalny “autorytet” z własnego mianowania? Mam was w “głębokim poważaniu” i tym blokowaniem pokazujecie swoją “tolerancję” i “demokratyczne” podejście do problemu, ale prawdy nie ukryjecie, wszyscy widzieli drzewa wypróchniałe w środku zagrażające ludziom.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wycina się także drzewa przy ścieżce sportowej (Wał Matejki). Już teraz straszą puste place. Wycina się drzewa rosłe, potężne i zdrowe, wycina się młode drzewka, w tym dęby. Już teraz na ścieżce śmierdzą spaliny. Wycina się w mieście, np. na ul. Staszica był bar, a przed ni ogródek, drzewa i krzewy. Jest nowy właściciel, drzewa wyciął, zabetonował i ma parking. Ludzie! Powstrzymajmy to barbarzyństwo!!! Panie architekt prezydent! Interweniuj Pan, bo zdechniemy, udusimy się!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  DO TROLLOWISKO—-TYPOWO , URZĘDOWY , PEŁEN PARAGRAFÓW WYWÓD . JA , CHRZANIĘ , MIEĆ W DOMU , TAKIEGO MĄDRALĘ -WSZYSTKIE ROZUMY ZJADŁ, AŻ SIE W KOŃCU ZAKRZTUSI . I CO NAJWAŻNIEJSZE --NIE WIDZI , JAKI MOGŁBY BYĆ PIEKNY I INNY ŚWIAT , GDYBY NIE TAKIE RAMKOWE MYŚLENIE . --A DO PAZNANIA , TO MOŻE CIEBIE KIEDYŚ FURMANKĄ WOZILI ZE WSI . JA JESTEM Z KALISZA I MOJA CAŁA RODZINA —ZAPAMIĘTAJ KMIO..E .

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  I gdzie te nowe drzewa???
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb 10920259 953231698034258 2804574647842235346 o
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb logoprzedszkola
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»