Praca jest dla niej poezją a inspiracje znajduje w… kaliskim Ratuszu. W każdej kobiecie potrafi odnaleźć piękno.
Rozmawiamy z Elżbietą Dominiak, projektantką sukien ślubnych i wizytowych.

Znajdujemy się w pracowni na trzecim piętrze kamienicy przy kaliskim rynku. Za oknem budynek Ratusza a w magicznym wnętrzu królują figurki aniołków, lampy, nożyczki, bele materiałów, koronek, stoły do krojenia, maszyny do szycia i manekiny w wiszącymi sukniami. Pani Elżbieta, z jej nieodłącznym uśmiechem, wita nas i prowadzi do biurka stanowiącego serce jej pracowni. Po chwili pojawiają się filiżanki z owocową herbatą.

Jak zaczęła się historia Pani pracowni?

Jestem tu, przy kaliskim rynku, obok ratusza już od 30 lat. To ja organizowałam pierwsze pokazy mody w nie istniejącej już PROŚNIE. Wtedy też moje suknie pokazywały się przy okazji konkursów Miss Polonia. Pierwszą finalistką tego Konkursu, którą ubierałam w 1994 roku – była Agnieszka Cnotalska. Od tego czasu, przez prawie ćwierć wieku moje suknie są obecne przy konkursach piękności.

Karolina Motylewska

Ostatnio był u mnie przedstawiciel pewnej firmy i powiedział, że moja pracownia przypomina mu pracownie krawców z londyńskiego Saville Row, tylko dla Pań. Tamtejsze pracownie mają eleganckie powierzchnie na poziomie ziemi, ale pod ziemią kryje się kontrolowany chaos. I trochę tak jest u mnie. Lubię dynamiczne środowisko pracy. Ta pracownia rozrastała się przez kilka lat i obecnie zajmuje dwa piętra. Na drugim mieści się salon, gdzie pani Ada pokazuje gotowe suknie klientkom. A tutaj na trzecim piętrze tworzę, robię przymiarki i snuję plany rozwoju. Tu mam swoje skarby: wzory koronek, aplikacji i tkanin.

Małgorzata Horyń – Olszewska

A kiedy Pani postanowiła, że zajmie się tworzeniem sukni?

Kiedy byłam mała, szyłam sukienki dla lalek i wychodziło mi to tak dobrze, że nawet moja babcia, osoba powściągliwa, powiedziała, że będę kiedyś ubierać ludzi. I tak już zostało. Zawsze fascynowało mnie to, że każda suknia jaką tworzę jest inna, tak jak każda kobieta jest inna. Kiedy spotykam po raz pierwszy Klientkę – jest to dla nas obojga ważny moment. Musimy się poznać, porozmawiać. Zazwyczaj w trakcie tej pierwszej rozmowy już pojawia się w moim umyśle suknia. Potem ją po prostu realizuję – ściśle we współpracy z Klientką. Najważniejsza jest dla mnie relacja z drugą osobą. Bez względu na to, czy jest to Pani, dla której szyję suknie, czy jest to dostawca tkanin. Każdy człowiek jest inny. W każdym jest pierwiastek dobroci, który staram się uparcie wydobyć.

Trochę statystyk. Ile trwa zrobienie sukni? Ile metrów tkaniny potrzeba na suknię wieczorową ?

Zazwyczaj wygląda to tak: spotykamy się, poznajemy. Poznaję moją Klientkę i jej oczekiwania. Szkicujemy jej suknię, przeglądamy tkaniny i koronki, omawiamy dodatki. Nasze rozmowy mają też wymiar psychologiczny. Nikt nie jest perfekcyjny. Ważne jest, żeby akceptować siebie i to staram się moim Klientkom przekazać. Potem kilka przymiarek, aż wreszcie nadchodzi dzień oddania sukni. Wtedy zawsze czuję odrobinę żalu, bo z każdą suknią oddaję cząstkę mojego serca. Ostatnio stworzyłam suknię, na którą zużyłam mnóstwo tkaniny, sama ostatnia falbana to aż 80 m bieżących tkaniny. Przeważnie stworzenie sukni ślubnej trwa około 6 tygodni – od pierwszego spotkania do oddania gotowej sukni, a sukni wieczorowej 3-4 tygodnie. W parę nad każdą suknią zaangażowanych jest od dwóch do czterech osób. Kiedyś policzyłam ile „czynności” jest w procesie pracy nad suknią i wyszło mi – uwaga: prawie 100 różnych działań.

Ostatnio coraz częściej szyje Pani suknie dla celebrytek?

Cieszę się z tego, że mój dorobek zauważa coraz więcej osób. Istotnie, odkąd w grudniu ujednoliciłam wizerunek mojej firmy (przy udziale zawodowych konsultantów) i zmieniłam nazwę z ED Suknie i ED Marriage na Dominiak Design, nagle wszystko nabrało jeszcze lepszych perspektyw.

Małgorzata Horyń – Olszewska

Pojawiłam się na kilku pokazach w Warszawie, a w moim Studio gościłam już między innymi: piosenkarkę – Maję Hyży, aktorkę Małgorzatę Horyń – Olszewską, telewizyjne prezenterki – Karolinę Motylewską i Darię Nowak oraz kilka innych Pań, które zastrzegły sobie anonimowość.

Maja Hyży

Ostatnio zrobiłam kilka sesji fotograficznych w Warszawie m.in. z Karoliną Motylewską oraz Anną Perlińską. Właśnie z Anią współpracujemy trochę przy moim instagramie bo ona ma ponad 100 tysięcy obserwujących więc trochę się od niej uczę w tej dziedzinie.

Sesje zdjęciowe robię najczęściej z Kasią Madziałą, z którą od lat świetnie mi się współpracuje. Kaliska agencja stworzyła mi nową stronę internetową www.dominiak-design.pl Wprowadziłam też zupełnie nowe standardy: obecnie do każdej sukni która oddaję Klientce, daję też sekretne miejsce w sieci, poświęcone tej właśnie sukni. Certyfikaty autentyczności, które oddaję Klientkom łączą się automatycznie z takim stronami – innymi słowy weszłam nagle w przyszłość projektowania.

Anna Perlińska

Czyli Dominiak Design wychodzi na szersze wody?

Mogę tak powiedzieć. Ale zawsze mam świadomość, że to, co robię jest po pierwsze: moją pasją i poezją, a po drugie, że jestem lokalną, kaliską firmą. Dlatego przede wszystkim jestem kaliską projektantką. Proszę spojrzeć na Ratusz za oknem. Ile w nim inspiracji – te linie, zaprojektowane prawie sto lat temu nadal cieszą oko. Tego samego chciałabym dla moich projektów: żeby były ponadczasowym pięknem, a nie przemijającą modą. Trendy są ważne i trzeba je szanować, ale nie można bazować tylko na nich. I tak sobie raz na jakiś czas myślę, pijąc herbatę z widokiem na Główny Rynek – jestem życiowo spełniona, ale najlepsze jeszcze przede mną.

Dominiak-Design
GŁÓWNY RYNEK 12, Kalisz
tel. 668 046 950
dominiak-design.pl
Zapraszamy pn – sob w godzinach 09:00 – 17:00

Zobacz także
Thumb and elika mo d anowska
Przeszła z PSL-u do PiS-u, teraz wystartuje z ic...
Thumb 52551370 2160575014256938 6015427922288967680 n
W Brzezinach świętowano jubileusz 10-lecia Lokal...
Thumb co te kije daja   6
"Co te kije dają?" - dziś spotkanie w Komoda Club

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
więcej»
Bico australia 20131216 146n120