Pani Ola jest narzeczoną pana Pawła. Para zaplanowała zawarcie małżeństwa, ale narzeczony pani Oli niespodziewanie zachorował i podjął ciężkie leczenie za granicą, które bardzo się komplikuje. Narzeczeni nie chcą już czekać i szukają sposobu zawarcia małżeństwa w tej bardzo trudnej sytuacji. Zdecydowali się na wstąpienie w związek małżeński przez pełnomocnika. Czy jest to możliwe?

Article article article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Zgodnie z art. 6 k.r.o. z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone przez pełnomocnika. Dotyczy to oświadczeń woli złożonych zarówno przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego jak i w obecności duchownego. Ważne powody, o jakich mowa wyżej, odnoszą się tylko do okoliczności uniemożliwiających jednoczesne stawienie się pani Oli i pana Pawła przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed duchownym w jakimkolwiek miejscu. Powody te będą oceniane nie tylko według subiektywnych odczuć Pani Oli i jej narzeczonego ale muszą także znajdować obiektywne oparcie w poglądach moralnych i obyczajach. Będą to m.in. trudności w przyjeździe do Polski, służba wojskowa za granicą czy obłożna choroba, które będą oceniane indywidualnie w konkretnej sytuacji. Okoliczności te muszą należeć do naprawdę wyjątkowych.

Uprawnionym do złożenia wniosku do sądu będzie wyłącznie osoba, która chce zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika. Nie może nią być natomiast osoba, z którą ma być zawarte małżeństwo w taki sposób.

Niezależnie od złożenia wniosku do sądu, należy udzielić pełnomocnictwa do zawarcia związku małżeńskiego, które musi być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę z którą małżeństwo ma być zawarte.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb kol%c4%99dy
Wspólne kolędowanie w ratuszu
Thumb dialogi literackie ok
Dialogi Literackie z Małgorzatą Lebdą
Thumb img 20181215 123304
Trwa VII Charytatywna Wigilia na Kaliskim Rynku!...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Czy rozwód cywilny jest zgodny z prawem konkordatu (art. 10)?

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Art. 10 konkordatu określa kompetencje sądu cywilnego jedynie do wypowiadania się w sprawie skutków cywilnych, tj. ich ochrony, a nie naruszania przez rozwód. Ponadto rozwód nie jest skutkiem cywilnym, a o ważności małżeństwa, czyli nad jego bytem rozstrzyga sąd biskupi. Patrz w szczególności rozdział II Konstytucji RP (prawa i wolności) oraz. art. 41.5 i 79, i 91.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120