Ustawodawca kilka lat wcześniej zapowiedział, że obowiązek meldunkowy będzie zniesiony od 1 stycznia 2018 roku, o czym już kiedyś pisałam. Tak się nie stało. Mamy styczeń 2019 roku a obowiązek meldunkowy nadal istnieje.

Article article monika mazur2a

Czy możliwe jest jednak aby dokonać meldunku bez zgody właściciela? Z problemem takim przyszła do kancelarii pani Krystyna, która zawarła z właścicielem umowę najmu lokalu na okres jednego roku. Pani Krystyna chciałabym dopełnić obowiązku meldunkowego i zameldować się na pobyt czasowy pod adresem lokalu mieszkalnego, który wynajmuje.

Oczywiście, że nasza bohaterka może zameldować się w lokalu bez zgody właściciela. Umożliwia jej to zapis w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz.1382) wskazujący, że obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. Wspomnianym tytułem prawnym do lokalu może być właśnie umowa najmu lokalu, zawarta pomiędzy panią Krystyną a właścicielem. Potwierdzenie właściciela, że pani Krystyna przebywa pod wskazanym przez nią adresem byłoby potrzebne tylko wtedy, gdyby w lokalu tym przebywała bez zawarcia pisemnej umowy. Jednak pani Krystyna umowę taką zawarła, dlatego jest w myśl cytowanej ustawy innym niż właściciel podmiotem dysponującym tytułem prawnym do lokalu. W takiej sytuacji powinna zostać zameldowana w mieszkaniu, które wynajmuje a formalna zgoda jego właściciela nie jest w tym przypadku potrzebna.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb dscf9475   kopia
Przed nami IV Weekend na Szlaku Piastowskim
Thumb article przechwytywanie2222
Miasto coraz bliżej 50 proc. dofinansowania na l...
Thumb 64383377 1081350542a
I Targi Motoryzacyjne Auto Centrum Lis

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Czy wówczas właściciel mieszkania, po upływie umowy najmu, może wymeldować bez problemów najemcę? Zakładając, że umowa nie zostanie przedłużona, a najemca mimo to nie będzie chciał wymeldować się.

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    B. Dobre pytanie dlaczego odpowiedzi brak?

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    By nie niemieć kłopotów z najemcą należy spisać umowę najmu bez prawa meldunkowego u notariusza. Jeśli najemca ma tzw. czyste zamiary to taką umowę podpisze bez przeszkód w innym wypadku niech szujka naiwnych.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
więcej»