Miasto zwyczajne i dla ludzi

2014-11-26 00:00:00 Maciej Błachowicz

W chwili gdy kampania wyborcza wchodzi w ostatni najbardziej “krwawy” etap chciałbym się z Państwem podzielić moimi wyobrażeniami czym się powinien zająć przyszły prezydent Kalisza. Moją myślą przewodnią jest to, że zanim będziemy żyć w wymarzonym Kaliszu najpierw zbudujmy normalne europejskie miasto.

fot. Nasze miasto jest w wielu miejscach zaniedbane.
fot. Nasze miasto jest w wielu miejscach zaniedbane.

Pomijam sprawę będącą żelaznym punktem każdych wyborów od 1990 roku czyli problem pracy. Miasto bezpośrednio nie odpowiada za powstanie miejsc pracy choć jest rzeczą oczywistą, że musi tworzyć przyjazne warunki dla powstawania nowych przedsiębiorstw i firm z pominięciem sklepów wielkopowierzchniowych.

W swoich rozważaniach chciałbym się zająć sprawami na które miasto ma bezpośredni wpływ. Wydaje mi się, że na najbliższe lata powinniśmy zrezygnować ze wszelkich spektakularnych inwestycji – czas aquaparków i hal sportowych ostatecznie dobiegł końca – jesteśmy na nie za biedni. Takie inwestycje podobnie jak spektakularne inwestycje służące kulturze (np. nowe muzeum, sale koncertowe) powinny być odłożone na czas kiedy miasto zostanie uporządkowane a w jego kasie pojawią się dodatkowe pieniądze. Zamiast tego przyszłe władze jak sądzę powinny pochylić się nad naszą codziennością, żeby było czysto, schludnie a autobus dojechał na czas.

Rewitalizacja

Zamiast robić plany pisane palcem na wodzie sądzę, że można postawić na poprawę warunków mieszkaniowych kaliszan. Dotyczy to nie tylko „starówki” ale np. Pułaskiego czy osławionej Jabłkowskiego. One również potrzebują rewitalizacji.

Jeśli mieszkańcy tych fragmentów miasta będą pozbawieni takich wygód jak centralne ogrzewanie, ciepła woda i możliwości parkowania eksodus ludzi będzie trwał.

Budynki trzeba doprowadzić do porządku nie tylko od frontu ale od dachu po podwórko i w dodatku zabezpieczyć je przed ponowną dewastacją. Przykładowo pomóc może udział w remoncie samych mieszkańców.

Wiem, ze względu na różne formy własności nie będzie łatwo. Drugą najważniejszą częścią rewitalizacji infrastrukturalnej upatruje w wymianie nawierzchni na terenie „starówki” Obecna mocno zniszczona stanowi po prostu zagrożenie dla mieszkańców. W 100 % należy uwzględnić potrzeby niepełnosprawnych i starszych.

Dopiero na trzecim miejscu stawiam kwestie estetyzacji zabytkowej części miasta.

Sądzę, że wypadałoby dokończyć remont mostu kamiennego a fontannie na placu Kilińskiego przywrócić grzybki. Wszelkie inwestycje publiczne znacząco zmieniające przestrzeń (np. przebudowa placu, budowa fontanny) jeśli nie są nawiązaniem do stanu pierwotnego powinny być przeprowadzane na zasadzie konkursu SARP. Innym moim priorytetem jest kwestia zieleni, należy odwrócić proces zanikania drzew zaniedbania rzeki i jej brzegów.

Warto więcej niż dotychczas zatroszczyć się o potrzeby edukacyjne, kulturalne i wypoczynkowo sportowe dzielnicy staromiejskiej. Nie powinny to być wielkie inwestycje ale drobne i średnie i przeznaczone dla różnego odbiorcy. Musimy pomyśleć o zajęciu się tzw. trudną młodzieżą. Potrzebne więc są ławki, place zabaw a na terenie starówki mała biblioteka, wygospodarowanie nowej siedziby BWA. Warto pomyśleć o podniesieniu jakości znajdujących się się tu żłobka, przedszkola, szkoły.

Z tego samego sposobu myślenia wynikać powinna inwestycje w ścieżki rowerowe na terenie całego miasta. Sądzę, że przydałaby się też pomoc właścicielom sklepów. Jednak wszelkie działania tego typu powinny mieć charakter umowy – zaoszczędzone pieniądze (np. za opłaty za lokal) powinny być zainwestowane w sam biznes – przede wszystkim w sam sklep, jego wyposażenie zastąpienie szpetnych reklam bardziej dopasowanymi do charakteru miasta. Co najważniejsze o rewitalizacji musimy dyskutować – mieszkańcy, specjaliści i władze.

Urbanistyka architektura.

Bardzo podoba mi się pomysł (Karolina Pawliczak) rozpoczęcia budowy mieszkań komunalnych. Myślę, że dla funkcjonalności i estetyki należy dążyć aby przestrzeń i architekturę kreowano z pomocą konkursów SARP. W większym stopniu niż dzieje się to obecnie należy sięgnąć po narzędzie planowania jakim jest „Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego”.

Sądzę, (o ile to możliwe i moją intuicję potwierdzą urbaniści) że należy zrezygnować z rozbudowy miasta w kierunku Dobrzeca a zająć się dzielnicami położonymi bliżej centrum. Może się to przyczynić do ożywienia dzielnicy staromiejskiej. Zgadzam się z koniecznością powołania architekta miejskiego (Grzegorz Sapiński) ale gdy urząd ten będzie wyposażony w rzeczywiste kompetencje i będzie sprowadzał się do nadzoru a nie projektowania. W przyszłości wraz z odchudzeniem zbędnej biurokracji trzeba też pomyśleć o powołaniu urbanisty, konserwatora zabytków i plastyka. Zaczątkiem tych struktur jest specjalista ds. rewitalizacji ale jego kompetencje sięgają tylko obszarów istniejących.

Dbałość o czystość i infrastrukturę.

Bardzo charakterystyczne dla naszej bałagańskiej gospodarki jest inwestowanie dużych pieniędzy w infrastrukturę miejską i małą architekturę po czym przestają one kogokolwiek interesować. W ten sposób straszą brudne pozbijane latarnie, przerdzewiałe barierki, brudne przystanki, pozostałości ławek, reklamy dawno nieistniejących firm i dziurawe bruki.

Nikogo nie interesuje, że w jednych miejscach kosze zapełniają się bardzo szybko a w innych jest ich za mało. Czy to jak wyglądają nasze ulice dobrze świadczy o naszych władzach? Przykład z ostatniej chwili właśnie ktoś uszkodził tanie i kiepskie podświetlenie mostu kamiennego. Zapewne nikt w ratuszu o tym nie wie.

Potrzebni są w magistracie tacy gospodarze miasta, którzy będą znać swoje miasto na co dzień i nie tylko zza przyciemnionych szyb służbowego auta. Tu podoba mi się pomysł (Grzegorz Sapiński) internetowego zawiadamiania urzędu miejskiego o usterkach.

Sądzę też, że więcej pieniędzy należy przeznaczyć na utrzymanie czystości w mieście. Na pewno trzeba wymyślić system rozwiązujący problem śmietników na posesjach. To co ogląda się na podwórkach to horror. Może często krytykowana Straż Miejska większym stopniu obok zajęcia się problemem bezpieczeństwa powinna zająć się też tymi trudnymi sprawami?

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować