Już po raz trzeci odbył się Dzień pszczoły w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu.

Article dsc 7816
fot. Błażej Krawczyk

Wszyscy odwiedzający Zawodzie w niedzielę mogli spróbować i zakupić wszelkiego rodzaju miody oraz pyłki, poznać sposoby pozyskiwania miodu i jego właściwości, a także spróbować swoich sił przy własnoręcznym wyrabianiu świeczki z prawdziwego wosku pszczelego. Chętni mogli obejrzeć pokaz wirowania miodu oraz tradycyjnego dziania (drążenia) barci.

Dzień pszczoły nie mógł obyć się bez dobrego, regionalnego miodu. Specjalnie na tę okazję z Goliszewa w gminie Żelazków przyjechał Pan Mieczysław Antoniak z wyrobami ze swojej pasieki pn. “Pasieka Antoniak”.

- Jesteśmy z bardzo dobrego regionu pod względem pożytku, warto byłoby tam zakładać pasieki i hodować warzywa. Wszyscy wiemy, że nie ma nic lepszego, niż to do czego człowiek nie przyłożył ręki, co powstaje naturalnie – mówi Pan Mieczysław Antoniak. - Mamy pyłek, miód rzepakowy, akacjowy, lipowy i spadziowy. Mamy miody na każdy sezon. Lipa to typowo zimowy, tzw. miód antybiotyczny, akacja jest dobra dla dzieci i osób starszych, miód bardzo delikatny i miód rzepakowy, dobry na sprawy kardiologiczne. Mamy jeszcze miód faceliowy, w niewielkich ilościach, dziś rzadko pozyskiwany.

Pasieka Antoniak to praca 60 rodzin. Jest to zajęcie pracochłonne i kosztowne, dlatego stanowi bardziej formę hobby.

Dla wnikliwych uczestników przygotowana została projekcja filmu dokumentalnego o dawnym targu pszczelim oraz wystawa przedmiotów związanych z pszczelarstwem jak: pocztówki, znaczki, ekslibrisy, plakaty, miody pitne i ceramika.

Zobacz także
Thumb 29496934 2386774341348273 7190695997978273841 n
Wokalista Czarno-Czarnych wystąpi na kaliskim rynku
Thumb article img 0585
Dziś rusza święto koszykówki na Polach Marsowych...
Thumb czo%c5%82o
Satysfakcja połowiczna. KKS remisuje ze Starogar...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»
Bico australia 20131216 146n120