Już po raz trzeci odbył się Dzień pszczoły w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu.

Article dsc 7816
fot. Błażej Krawczyk

Wszyscy odwiedzający Zawodzie w niedzielę mogli spróbować i zakupić wszelkiego rodzaju miody oraz pyłki, poznać sposoby pozyskiwania miodu i jego właściwości, a także spróbować swoich sił przy własnoręcznym wyrabianiu świeczki z prawdziwego wosku pszczelego. Chętni mogli obejrzeć pokaz wirowania miodu oraz tradycyjnego dziania (drążenia) barci.

Dzień pszczoły nie mógł obyć się bez dobrego, regionalnego miodu. Specjalnie na tę okazję z Goliszewa w gminie Żelazków przyjechał Pan Mieczysław Antoniak z wyrobami ze swojej pasieki pn. “Pasieka Antoniak”.

- Jesteśmy z bardzo dobrego regionu pod względem pożytku, warto byłoby tam zakładać pasieki i hodować warzywa. Wszyscy wiemy, że nie ma nic lepszego, niż to do czego człowiek nie przyłożył ręki, co powstaje naturalnie – mówi Pan Mieczysław Antoniak. - Mamy pyłek, miód rzepakowy, akacjowy, lipowy i spadziowy. Mamy miody na każdy sezon. Lipa to typowo zimowy, tzw. miód antybiotyczny, akacja jest dobra dla dzieci i osób starszych, miód bardzo delikatny i miód rzepakowy, dobry na sprawy kardiologiczne. Mamy jeszcze miód faceliowy, w niewielkich ilościach, dziś rzadko pozyskiwany.

Pasieka Antoniak to praca 60 rodzin. Jest to zajęcie pracochłonne i kosztowne, dlatego stanowi bardziej formę hobby.

Dla wnikliwych uczestników przygotowana została projekcja filmu dokumentalnego o dawnym targu pszczelim oraz wystawa przedmiotów związanych z pszczelarstwem jak: pocztówki, znaczki, ekslibrisy, plakaty, miody pitne i ceramika.

Zobacz także
Thumb img 9960
Dziś głosujemy! Kaliszanie przy urnach wyborczych
Thumb 44361898 2478995415473790 637985862465880064 n
Dachowanie w Zajączkach Bankowych
Thumb dialogi literackie ok
Mark Kurlansky bohaterem Dialogów Literackich
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
więcej»
Bico australia 20131216 146n120