Mistrzowie gitary w Kaliszu - jutro rusza 9. Fingerstyle Feeling Festival

2019-04-05 08:55:00 BK/CKiS

6 kwietnia Kalisz znów stanie się stolicą znamienitych muzyków. Pomysł Festiwalu zrodził się z wielkiej pasji i zamiłowania do brzmień gitary akustycznej. W ramach Festiwalu odbyło się ponad dwadzieścia koncertów z udziałem fenomenalnych gitarzystów akustycznych z kraju oraz gwiazd światowego formatu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- 9. edycja to już jest kawał historii miasta, historii kulturalnej, którą wspólnie tworzymy. Pierwszą edycję stworzył Michał sam, własnoręcznie bez niczyjej pomocy w Pubie Beka i jego jedynym paliwem była pasja i miłość do muzyki, gitary akustycznej – mówił Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz dobrych imprez muzycznych dzięki wparciu CKiS oraz Miasta Kalisz. Dopiero w 2017 roku władze miasta odstąpiły od jego finansowania. Jak zapowiadają obecni włodarze, to wsparcie i zaangażowanie urzędu powróci w 10. edycji.

- Jestem po spotkaniu z wiceprezydentem i jestem bardzo zbudowany po przeprowadzonych rozmowach. Bardzo pozytywnie ocenił naszą pracę przez 9 lat. Mam nadzieję, że przy pomocy miasta powstanie coś dobrego – mówił Michał Szczęsny, pomysłodawca, dyrektor artystyczny festiwalu.

Fingerstyle to technika gry na gitarze (lub innych instrumentach strunowych) pozwalająca na jednoczesne prowadzenie melodii, linii basu, perkusji i podkładu akordowego. Takie podejście pozwala na solową grę, stwarzającą wrażenie obecności większej liczby muzyków, czy wręcz całego zespołu.

- Z roku na rok staramy się szukać artystów, którzy pokazywaliby za każdym razem coś innego. Jest to coraz trudniejsze ponieważ artystów, którzy grają na tak wysokim poziomie nie jest zbyt dużo. Zależy nam, żeby poziom artystyczny był jak najwyższy – mówił Michał Szczęsny. - Zawsze staramy się, żeby nie panował tylko Fingerstyle, ponieważ jest to festiwal przede wszystkim poświęcony gitarze akustycznej. Czasem szukamy również artystów, którzy nie są gitarzystami fingerstylowymi. Niektórzy z nich nawet nie grają na gitarze.

Na takie festiwale przyjeżdżają całe zespoły, które mogą zaprezentować swoją twórczość. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Marcin Rozynek, polski wokalista, autor piosenek, producent muzyczny. - Fenomenem jest to, że Marcin przez 7 lat nie wstępował publicznie. Będę miał okazję towarzyszyć mu na scenie podczas koncertu w Kaliszu – mówił Michał Szczęsny.

Jak co roku nie zabraknie gości z zagranicy. Po raz pierwszy zawitają do nas Włochy. - W tym rok nadarzy się taka okazja. Będzie Sergio Altamura, który również pokaże coś czego na Festiwalu Fingerstyle Feeling nie było. Jest nie tylko gitarzystą fingerstylowym, ale gra też w sposób, który nikt wcześniej nie grał tutaj. Używa do gry smyczka czy wiatraczka od wentylatora. Dzięki temu tworzy nowe dźwięki – mówił Michał Szczęsny.

Po kilku latach usilnych starań swoja obecnością na festiwalu zaszczyci światowej sławy gitarzysta Maneli Jamal. - Ci artyści grają, koncertują i trzeba ich rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem – mówi dyrektor artystyczny festiwalu.

Zainteresowani festiwalem w Kaliszu są artyści z Kolumbii, Szwajcarii czy Irlandii. Sam styl fingerstyle zyskuje coraz większą popularność. W Polsce są dwa inne tego typu festiwale. Największe imprezy natomiast odbywają się w Austrii oraz w Chinach.

Częścią kaliskiego festiwalu jest konkurs, podczas którego mogą zaprezentować się młodzi artyści i nie tylko. W konkursie wystartuje 19 muzyków.

Szczegóły dotyczące konkursu: TUTAJ

Oto głowni artyści 9. Fingerstyle Feeling Festival

Marcin Rozynek (Polska)

Polski wokalista, autor piosenek, producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wydał w swojej karierze sześć płyt studyjnych, z czego dwie nagrał z zespołem Atmosphere. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim. Marcin Rozynek jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Wokalista Roku w roku 2004, Superjedynki na festiwalu Opole 2004, Eska Music Awards 2004 w kategorii Artysta Roku, Mikrofon Popcornu 2004 i 2005. W 2004 roku brał również udział w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004, podczas których jego utwór „Nick of Time” zajął trzecie miejsce.

Sergio Altamura (Włochy)

Urodził się w Molfetcie, mieście w prowincji Bari we Włoszech. Ukończył Wydział Muzyczny Uniwersytetu w Bolonii. Karierę rozpoczął w 1985 roku lecz dopiero od 1993 roku poświęcił się nauce gry na gitarze akustycznej. W roku 1995 rozpoczął serię koncertów, które spotkały się z dużym uznaniem we Włoszech. W 1998 roku rozpoczął nowy projekt z The Ark Ensemble we współpracy z perkusistą grupy Pino Basile. Sergio Altamura wiele czasu poświęca na komponowanie muzyki teatralnej, filmowej, a nawet dokumentalnej. Od 1994 roku organizuje coroczne seminaria poświęcone współczesnym technikom gitary akustycznej. Artysta w swojej muzyce lubi eksperymentować. Wykorzystuje do jej prezenttacji dużą ilość przedmiotów, które z graniem na gitarze raczej się nie kojarzą.

Maneli Jamal (Iran/Kanada)
Mieszkał w pięciu różnych krajach (Iran, Białoruś, Niemcy, USA, Kanada). Należy do grona nielicznych gitarzystów, którzy posiadają równowagę mocy i wrażliwości. Jego rytmiczne koncepcje mogą być na przemian krótkie i gęste lub dokładnie zbadane poprzez kilka ruchów i opowieści z życia. Maneli Jamal wygrał niezliczoną ilość konkursów muzycznych na całym świecie.

Wychowany w artystycznej i muzycznej rodzinie występował jako solista już na 5 kontynentach i w 15 krajach. Ma sygnowaną gitarę akustyczną nazwaną jego imieniem i był na okładce magazynu Toronto 2015 (500 000 kopii rozpowszechnianych na całym świecie).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować