Pani Marta jest w szóstym miesiącu ciąży. Urodzi się jej syn i będzie to pierwsze dziecko pochodzące z małżeństwa pani Marty z mężem Aleksandrem. Niestety, zanim syn przyszedł na świat, pan Aleksander zmarł, zostawiając po sobie spory majątek

Article zrzut ekranu 2017 12 03 o 20.27.09

Rodzice pana Aleksandra twierdzą, że są spadkobiercami po swoim synu wspólnie z jego żoną, Martą. Czy na pewno rodzice po zmarłym Aleksandrze mają rację?

Zgodnie z prawem spadkowym, jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, to w pierwszej kolejności powołane z ustawy do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W braku zstępnych, czyli dzieci, wnuków albo prawnuków do spadku po zmarłym powołani są jego małżonek oraz rodzice. Na tej podstawie rodzice pana Aleksandra roszczą sobie prawa do spadku po zmarłym, obok jego żony Marty. Rodzice tłumaczą, że w chwili śmierci ich syn był w bezdzietnym małżeństwie z żoną Martą. Wobec tego mają pełne prawo do dziedziczenia po synu wspólnie z jego żoną.

Rodzice zmarłego nie mają racji. Do spadku po Aleksandrze powołany jest bowiem nienarodzony syn, z którym jego żona była w ciąży w chwili śmierci Aleksandra. Zgodnie z prawem spadkowym dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Chwilą otwarcia spadku jest chwila śmierci spadkodawcy – pana Aleksandra. Nasciturus – oznacza dziecko poczęte ale jeszcze nienarodzone – ma prawo zostać spadkobiercą ale pod warunkiem, że urodzi się żywe.

Syn Marty i Aleksandra jest chroniony prawnie już w chwili poczęcia. Zostanie spadkobiercą po zmarłym ojcu, bo w chwili jego śmierci był już poczęty. Jedynym warunkiem aby syn został spadkobiercą jest to, aby urodził się żywy. Nie mają zatem racji rodzice pana Aleksandra, którzy twierdzą, że są spadkobiercami po zmarłym synu. Są nimi żona Marta i nasciturus – poczęty ale nienarodzony syn Aleksandra. Dopiero gdyby syn nie urodził się żywy, w krąg spadkobierców wchodzą żona i rodzice.

Nasciturus objęty jest ochroną prawną nie tylko w prawie spadkowym, np. z chwilą urodzenia dziecko ma prawo żądać naprawienia szkód prenatalnych, tj. doznanych przed urodzeniem (4461 k.c.). Ustawodawca dopuścił też wprost możliwość uznania ojcostwa dziecka poczętego ale jeszcze nienarodzonego (art. 75§1 k.r.o.). Przed narodzeniem się dziecka możliwe jest też zabezpieczenie jego przyszłych praw alimentacyjnych (art. 142 k.r.o). Wreszcie dla dziecka poczętego, lecz jeszcze nienarodzonego, ustanawia się kuratora, jeżeli jest to potrzebne do strzeżenia przyszłych praw dziecka. Kuratela ustaje z chwilą urodzenia się dziecka (art. 182 k.r.o).

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb 315 226945
Projekt EDWARD na kaliskich drogach
Thumb czo%c5%82o
Gala finałowa konkursu ekologicznego „Cztery por...
Thumb article dsc06513
Już w piątek ręczni zagrają w Arenie!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
więcej»
Bico australia 20131216 146n120