Article 1 External article
fot. Z archiwum Książnicy Pedagogicznej

Z okazji Dnia Kobiet 11 marca 2019 r. w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się konferencja pt. "(Nie)zwykłe kobiety. Zaskakujące Odważne Wybitne Intrygujące” poświęcona prezentacji sylwetek znanych i mniej znanych historycznie postaci kobiet związanych z Kaliszem. Po powitaniu licznie zgromadzonych gości przez dyrektorkę biblioteki Jolantę Nowosielską jako prelegentki wystąpiły prof. UŁ Ewa Andrysiak, (moderatorka), z referatem o kaliskich nauczycielkach z XIX i początku XX w. m. in. Emilii Filleborn i Helenie Semadeniowej, dr Joanna Montelatic (ILO im. A. Asnyka) omawiając biografię i twórczość znakomitej niepokornej pisarki, wadzącej się ze sobą i światem Wandy Karczewskiej, Jadwiga Miluśka-Stasiak (Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku) opowiadając o niezwykłym życiu i więzi łączącej ją z polską poetką i tłumaczką żydowskiego pochodzenia Łucją Pinczewską-Gliksman oraz Monika Sobczak-Waliś (Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka) odkrywając nieznane fakty z życia pisarki Heleny Pajzderskiej, emancypantki na krańcu świata, żony Stefana Szolc-Rogozińskiego. Po przerwie głos zabrali bibliotekarze Książnicy Pedagogicznej: Henryka Karolewska mówiła o „białej Rosjance”, międzywojennej dziennikarce i nauczycielce kaliskich liceów Oldze Koczerzewskiej, Aldona Zimna przypomniała postać Iwonki Urbanowskiej – znanej wielu uczestnikom sesji charyzmatycznej działaczki społecznej, dr Bogumiła Celer zaprezentowała sylwetki ewangeliczek ziemi kaliskiej: m. in. Wandy Haberkant, Natalii Modl, a także członkiń ruchu oporu podczas okupacji: Elwiry Fibiger, Wilhelminy Wily Rudzkiej, Eugenii Koniecznej i Olgi Lindnerowej. Ostatni prelegent Marcin Mikołajczyk w komunikacie „Kobiety ziemi kaliskiej XIX w. i ich prywatne biblioteki” zasygnalizował potrzebę badań księgozbiorów kaliszanek na podstawie dziewiętnastowiecznych akt notarialnych.
Na zakończenie sesji prof. E. Andrysiak podsumowała obrady i podziękowała prelegentom. W nawiązaniu do zbliżających się obchodów jubileuszu 70-lecia Książnicy zaprosiła też gości do obejrzenia towarzyszącej konferencji ekspozycji wybranych 70 ekslibrisów z kolekcji biblioteki dedykowanych kobietom. Jej owocem jest wydany w 70 egzemplarzach katalog autorstwa B. Celer. Wystawa, którą można oglądać w książnicy do końca kwietnia poświęcona jest pamięci Bożeny Woś.

Zobacz także
Thumb 01
Sprawdź jakie jest powietrze w centrum
Thumb dsc 0488  kopiowanie
Ligowe zmagania młodych rugbystów
Thumb 005
Wróciła liga wojewódzka. Grali młodzi Kakaesiacy
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
więcej»
Bico australia 20131216 146n120