Wiesław Napierała – artysta rzeźbiarz z Poznania otworzył wczoraj swoją wystawę rzeźby terakotowej w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień. Kompozycje z wypalanej gliny podejmują z jednej strony tematykę świętości, z drugiej zaś codzienności.

Article p2240538 External article

15 rzeźb Wiesława Napierały to niezwykłe kompozycje modelowane z gliny pozbawionej szkliwa, która jest suszona, a następnie wypalana w specjalnym piecu. Artysta odżegnuje się od nazywania swoich prac ceramiką. Ta nazwa bardziej sugeruje “unaczyniownienie” formy, co w tym przypadku absolutnie nie ma miejsca. Rzeźbiarz porusza się w tematyce świętości, inspirując się postaciami i opowieściami biblijnymi, którą zestawia z codziennością i powszedniością współczesnego życia.

- Tematyka moich prac obraca się wokół czegoś w rodzaju przeciągania liny pomiędzy sacrum a profanum. Nie chciałbym jednak, aby ta próba sił zdominowała moją narrację ponad samo stwierdzenie, że tendencje takie istnieją i to nierzadko na jednym lub równoległych planach. Rolę swoją staram się sprowadzić jedynie do działań reżyserskich. Wprowadzając poszczególne figury-postacie, powierzam im określone role, miejsce w scenach lub misteriach zasugerowane w tytule pracy. Gra postaci staje się wypadkową wykonawstwa i warstwy ideowej, w której postacie-marionetki przejmują inicjatywę w urzeczywistnianiu koncepcji narratora – powiedział Wiesław Napierała.

Oryginalność i nieprzeciętność pokazanych w Wieży Ciśnień rzeźb to, oprócz koncepcji ideowej i tradycyjnego pojmowania formy rzeźbiarskiej, również monumentalność prac uzyskana w małej skali, a także naturalna, jednorodna, choć nie jednostajna barwa tworzywa, na którym wyraźny jest dotyk artysty.

Wystawę można oglądać do połowy maja br.

Wiesław Napierała urodził się 1959 w Poznaniu. W roku 1980 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1981 – 1986 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku Rzeźba, otrzymał dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. W 1988 roku rozpoczął pracę w PWSSP w Poznaniu. W 2015 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych.

Zdjęcia: red.

Zobacz także
Thumb article article zus asadas
e-zwolnienia - ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Thumb czo%c5%82o 2
Politycy „grają” zwierzętami ze schroniska? „Kie...
Thumb czo%c5%82o
„I ty zostaniesz wojownikiem”
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb logo
Msm icon 30
Helen Doron English. Jak szybko i skutecznie Twoje Dziecko może nauczyć się j...
więcej»
Bico australia 20131216 146n120