Niezwykłe odkrycie w kościele Franciszkanów - XIII-wieczne malowidło z postacią św. Krzysztofa

2018-02-27 11:40:00 BK

Remont trwający w kościele Franciszkanów w Kaliszu przynosi coraz więcej niespodzianek. Podczas prac prowadzonych w prezbiterium udało się odkryć mierzące 13 metrów malowidło, pochodzące prawdopodobnie z przełomu XIII/XIV wieku. Może to być najstarszy obraz w Wielkopolsce.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Prace remontowe w kaliskiej świątyni ruszyły w październiku 2017 roku. Objęły renowację prospektu organowego i wszystkich elementów drewnianych, w tym ambony, konfesjonału i obrazów. W drugim etapie będą montowane ławki tzw. stalle. Największe prace remontowe we wnętrzu kościoła odbędą się przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Już początkowe prace zapowiadały, że kościół skrywa wiele ciekawostek, zabytków i niespodzianek. To odkrycie, o którym jest głośno od wczoraj, przeszło najśmielsze oczekiwania. W prezbiterium świątyni, ściana północna w pobliżu ołtarza pracownicy odkryli malowidło.

- Na początku zakładaliśmy, że jest to św. Józef, ale dopiero dr Jerzy Domasłowski z Instytutu Historii Sztuki, stwierdził, że to jest św. Krzysztof – mówi Ojciec Waldemar Ułanowicz, Gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów.

Konserwatorzy oraz dr Jerzy Domasłowski oceniają, że obraz pochodzi z końca XIII bądź początków XIV wieku. Trwają badania nad odkryciem, które rozpoczęły się od pobrania i wysłania próbek do Torunia. Według badacza z Instytutu Historii Sztuki, może to być najstarsze malowidło w Wielkopolsce.

Na pewno obiekt będzie wyeksponowany i stanie się atrakcją dla kaliszan i turystów. Musiałoby przejść ono wcześniej renowację, na którą na razie środków nie ma. Odkrycie nie jest jeszcze dobrze widoczne i przysłania je rusztowanie, dlatego w pełnej okazałości prawdopodobnie ukaże się nam w kwietniu br.

Oprócz obrazu św. Krzysztofa, odkryte zostało w prezbiterium na ścianie północnej malowidło ścienne z XIX wieku, ukazujące okna gotyckie. - Znaleziona została również moneta w nawie kościoła, która oceniana jest jako 4 moneta w Polsce, co wskazuje, że Kalisz był ważną miejscowością na szlaku handlowym – mówi Ojciec Waldemar Ułanowicz.

Codziennie przy remoncie pracuje do 8 firm i kilkudziesięciu ludzi, do późnych godzin wieczornych. Wiele elementów kościoła jest na nowo odkrywanych i dokumentowanych.

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 8,7 mln a koszt całego projektu to 12 mln zł. Remont potrwa do 31 grudnia 2018 roku. Prace rewitalizacyjno-konserwatorskie współfinansowane są przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować