Niszczejąca perła Wielkopolski znajdzie się na licytacji

2019-03-07 09:10:00 reklama@calisia.pl

Zabytkowy Pałac Wełna – jedna z barokowych pereł Wielkopolski, obecnie w stanie postępującej degradacji, już 4 kwietnia znajdzie się na licytacji.

Cena wywoławcza to 300 000 zł – obejmuje nie tylko sam budynek, ale i 9 hektarowy park ze starodrzewem i łąkami o powierzchni około 9,5 ha z dostępem do rzeki Wełna położony malowniczo na stoku zbiegającym łagodnie ku dolinie rzeki Wełna.

Z jakimi ograniczeniami musi liczyć się potencjalny inwestor?

Oczywiście pałac znajduje się pod nadzorem konserwatora zbytków, w związku z tym inwestor musi liczyć się z wynikającymi z tego ograniczeniami.

Jaka jest korzyść?

Inwestor, który odbuduje pałac może stać się właścicielem unikalnego w skali Wielkopolski pałacu, który po odbudowaniu i odrestaurowaniu można przekształcić np: w doskonale funkcjonujący obiekt hotelowy lub dom spokojnej starości. Dogodne położenie w pobliżu drogi 11 Poznań – Piła, zaledwie 45 km od centrum Poznania, stanowi gwarancję sukcesu tego miejsca jako ośrodka hotelarsko – konferencyjnego. Do rozważenia jest też stworzenie przystani na rzece Wełna.

Droga do stworzenia tego miejsca jest długa, ale nagrodą czekającą na końcu może dla wielu inwestorów być prestiż posiadania odrestaurowanej rezydencji.

Pałac zbudowano w 1762 r. dla Jana Franciszka Rostworowskiego, starosty Żytomierskiego. Pałac był w rękach niemieckich.

Po II Wojnie Światowej został przejęty przez Państwo na mocy ustawy o “dobrach martwej ręki”. Od lat osiemdziesiątych w rękach prywatnych, niestety pałac stopniowo niszczeje.

Pałac jest malowniczo położony na stoku skarpy zbiegającej ku dolinie rzeki Wełny. Budynek „ustawiony jest” na godzinę 13.00, tak aby słońce korzystnie oświetlało jego pomieszczenia. Nieco dalej znajduje się oficyna i zamykająca od południa dziedziniec folwarczny. Nieco dalej rozciągają się zabudowania wsi i drewniany kościół.

Pałac jest murowany z cegły, tynkowany, kryty dachem dwuspadowym. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, o charakterystycznych, owalnych pomieszczeniach głównych, stanowi wybitny przykład dobrej architektury.

Jest to bez wątpienia obiekt, który, jeśli znajdzie się w odpowiednich rękach i przy odpowiedniej inwestycji, może stać się jedną z pereł Wielkopolski. Do tego jednak potrzebny jest nabywca z wizją oraz odpowiednimi zasobami finansowymi. Czy ktoś taki się znajdzie? Przekonamy się już w czwartek, 4 kwietnia 2019r.

Poniżej regulamin licytacji:

REGULAMIN LICYTACJI

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować