Serdecznie zapraszamy w sobotę 18 maja na Noc Muzeów do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. W trakcie Nocy Muzeów, która rozpocznie się o godzinie 18.00, a potrwa do godziny 24.00 zapraszamy do obejrzenia wystawy Bogny Rząd „Genesis” oraz na specjalnie przygotowane z tej okazji wydarzenia.

Article kwadrat

Plan Nocy Muzeów 2019

18.00 Genesis. Wystawa Bogny Rząd

Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

Wystawa Genesis Bogny Rząd powstaje na styku rozważań z pogranicza filozofii, nauki i religii chrześcijańskiej. Rodzi się z głębokiego przeżywania współczesności. Wielość pytań, które stawia sobie autorka, można sprowadzić do trzech: Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Te z kolei stanowią podstawę rozważań dotyczących kondycji człowieka. Artystka sięga po środki znane z jej wcześniejszej twórczości; łączy projektowo-modowe kreacje (fashion) z projekcjami, fotografią, instalacją i muzyką. Wysmakowana strona wizualna wynika z inspiracji historią sztuki (m.in. Leonarda da Vinci, Hieronima Boscha) oraz wrażeń wyniesionych z podróży po świecie. Warstwa treściowa została zbudowana w oparciu o lekturę Księgi Genesis, pism św. Augustyna z Hippony oraz książek francuskiego naukowca teologa Pierra Teilharda de Chardin SJ. W efekcie w przestrzeniach Galerii Sztuki im. Jana Tarasina powstanie fascynująca struktura ikonograficzno-dźwiękowa, prowokująca do zadawania fundamentalnych pytań.

Kurator: Anna Tabaka

26.04-23.05. 2019 r.

Wystawa towarzysząca 59. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym

Twórca projektu GENESIS: idea, instalacje przestrzenne, scenografia, kostiumy: Bogna Rząd

Kurator wystawy: Anna Tabaka

Fotografia i video: projekt Tissue i projekt Bosch (Eden, Piekło, Ogród Rozkoszy): Tomek Jankowski

Fotografia – projekt Ewolucja: Bogdan Rząd

Rzeźby ciała: Elena Ovcharova

Zdjęcia do dokumentacji filmowej: Erwin Krzysztof Rząd

Dźwięk: Łukasz Glapka

Światło: Piotr Pawlik

Opracowanie graficzne plakatu i materiałów do wystawy: Tomasz Wolff

Opracowanie komputerowe video Genesis: Artur Walczak

Kompozycja Roślinna: Bartosz Kliber

Aktorzy i performerzy: Izabela Wierzbicka, Tomasz Graczyk, Wojciech Masacz, Michał Wierzbicki, Jacek Różański, Anna Konieczna, Maciej Zuchowicz, Łukasz Glapka, Żaneta Bąkiewicz, Wojciech Kaczmarek, Anna Zamysłowska, Magdalena Walczak, Karolina Czepkiewicz, Daria Jakóbek, Dominika Malczyk, Katarzyna Strzyż, Tomasz Kołata, Marta Kościańska, Łukasz Jaskóła, Anna Tabaka, Gabriela Mizgalska, Aleksandra Smoliga, Magdalena Jarek, Aneta Gańska, Michalina Bodusz, Dawid Świdlikiewicz, Anna Maria Janaszak

18.00 Urodziliśmy się w Kaliszu: Jerzy Jarnuszkiewicz, Tadeusz Kulisiewicz, Alina Szapocznikow, Jan Tarasin

Miejsce: Dom Sztarków, pl. św, Józefa 1

Wystawa w Domu Sztarków to prezentacja sylwetek wybitnych artystów urodzonych w Kaliszu, których prace wystawiane były w największych światowych galeriach sztuki współczesnej. Twórczość każdego z wymienionych artystów, przypadająca na burzliwe czasy XX wieku, charakteryzuje się wyrazistym, indywidualnym językiem wizualnym. Zaprezentujemy sylwetki Aliny Szapocznikow, określanej najoryginalniejszą rzeźbiarką czasów powojennych, Jerzego Jarnuszkiewicza, rzeźbiarza, znanego ze swoich symbolicznych realizacji między innymi Pomnika Małego Powstańca w Warszawie, Tadeusza Kulisiewicza, rysownika i grafika, zaliczanego do klasyki rysunku, Jana Tarasina, malarza, kreującego własny artystyczny alfabet, łączący rzeczywistość z abstrakcją. Jest to grupa wyjątkowych artystów, których losy rozpoczęły się w Kaliszu.

20.30 giper_lab. Pokaz projekcji i teledysków

Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

giper_lab: video-projekcje teledysków na taśmę 8mm. Wykonane przez osobliwe i niezależne studio filmowe Łukasza Glapki. W programie będzie można zobaczyć video-klipy takich projektów jak: Sonar / meeting by chance / Petr YAC / Sen Jakuba

21.00 Jakub Figiel, Kurz – koncert

Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

Jakub Figiel, Sen Jakuba

Sen Jakuba to projekt muzyczny, którego autorem jest Jakub Figiel. Kompozycje kaliszanina łączą brzmienia instrumentów akustycznych i elektronicznych. Do szerokiego spektrum inspiracji autor zalicza m. in. muzykę minimalistyczną, elektroniczną, jazz i rock progresywny. Podczas występu usłyszymy utwory z nieopublikowanego debiutanckiego albumu z towarzyszeniem autorskich nagrań filmowych.

https://soundcloud.com/senjakuba

https://vimeo.com/jakubfigiel

https://www.facebook.com/senjakuba

https://www.instagram.com/sen_jakuba

YouTube: Sen Jakuba

Kurz: czyli Natalia Pucek / Łukasz Glapka / Michał Lewandowicz.

Monotonia, powtarzalność. Ambient, minimal, noise. Eksperymenty muzyczne. Piosenka aktorska.

„Każdy cel jest jak błędny ognik, najważniejsza jest sama wędrówka”.

Choć nie miał jeszcze swej nazwy, Kurz wzbiła w powietrze Natalia.

22.00 Napięcia – performance z elementami tańca współczesnego, tańca modern i teatru tańca.

Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

Czy napięcia i wysiłek ciała tańczącego mogą stworzyć opowieść? Kompozycja z elementami tańca współczesnego, modern i teatru tańca.

Ruch: Anna Wytych-Wierzgacz

Tancerki: Agata Kurzawa, Katarzyna Kurzawa, Magdalena Mazurowska, Magdalena Olek, Anita Stempin

Kostiumy: Bogna Rząd

Muzyka: Łukasz Glapka

czas trwania: 30 minut

23.00 Jacek Różański Tropienie – performance wokalny

Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

Performance wokalny zbudowany w przestrzeni i kontekście wystawy Bogny Rząd pt. GENESIS.

Osią działania jest refleksja nad pojęciem ewolucji gatunku ludzkiego i procesów synantropizacji świata przyrody (roślin i zwierząt). Próba zbudowania tropów wokalnych, z pomocą rozszerzonych technik wokalnych, jest eksperymentem mogącym zderzyć nas z wypieranymi atawizmami. Być może gardłowe echa człekokształtnych, obecne w obrzędach ludowych, folklorze i wytworach tzw. wysokiej kultury wokalnej (operowych ariach), są szczątkową formą naszej duchowej relacji z praprzodkami. Jeśli istnieje pamięć wody, pamięć ciała, a dźwięk jest ujawnioną formą światła, to być może nasze cywilizacyjne tropizmy są tylko odpowiedzią na pulsację niedosięgłego jądra kosmosu.

Performance wokalny: Jacek Różański

Aranżacja muzyczna: Łukasz Glapka

Zobacz także
Thumb olsztyn zbior%c3%b3wka z al%c4%85
Julia Maik w krajowej czołówce pływaków
Thumb prof. miko%c5%82aj knaflewski i wicemarsza%c5%82ek krzysztof grabowski z laureatami xviii edycji konkursu
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku - To już 18 lat!
Thumb 60721867 2444311872270449 3327248436213841920 n
Drogi, dróżki Stanisława Moniuszki
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb 92d2e5e3 cd7c 42f2 b964 1ab8ceac5055
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb logo top
Msm icon 30
DESTINO Nieruchomości
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
więcej»