Zapraszamy do wspólnych obserwacji nieba w Noc Spadających Gwiazd. Niedziela, 12 sierpnia, od godz. 21:00, Pola Marsowe w Kaliszu. Na spotkanie zaprasza Koło Astronomiczne Malapert.

Article perseidy2018
fot. Astroniki - Michał Nyklewicz

W programie: wspólne obserwacje meteorów oraz planet: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Obserwacje opatrzone będą astronomicznym komentarzem.

Rój meteorów Perseidy to wielkie letnie święto dla każdego miłośnika nieba i spełniających się życzeń. Świetliste smugi na niebie od zawsze pobudzają wyobraźnię. Perseidy odwiedzają nas zawsze w połowie sierpnia.

“Spadające gwiazdy” zwane w Polsce “łzami Świętego Wawrzyńca” to efekt przelotu Ziemi przez pozostałości po komecie Swift-Tuttle. Przelatuje ona w pobliżu Ziemi raz na 133 lata, ale “kosmiczne śmieci” po tej komecie przecinają ziemską orbitę raz w roku. To właśnie w sierpniu nasza planeta “czyści Kosmos właśnie z tych śmieci”.

Zjawisko meteoru jest bardzo widowiskowe. Obserwator na Ziemi, zobaczy dynamiczne, świetliste smugi, na ułamek sekundy przecinające nieboskłon. To dlatego przed wiekami, nasi przodkowie uznali meteory za “spadające gwiazdy”, choć w rzeczywistości to małe ziarenka pyłu, “malutki kosmiczny śmieć”. Spala się on w ziemskiej atmosferze wywołując bardzo atrakcyjne zjawisko przelatującego meteoru.

Jest wiele różnych rojów meteorów, które niemal w każdym miesiącu można podziwiać na niebie. Sierpniowe Perseidy są najbardziej popularne z dwóch powodów. Po pierwsze są rojem letnim, a więc ich obserwacje odbywają się w ciepły wieczór (w odróżnieniu od meteorów, których wypatrywać mielibyśmy w styczniu!). Po drugie są licznym rojem. Teoretycznie, w ciągu godziny zobaczyć można około 100 spadających gwiazd, ale w praktyce w warunkach miejskich zobaczymy ich kilkanaście. Ale to i tak dużo!

Aby zobaczyć spełniające życzenia meteory należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba patrzeć wysoko w niebo, najlepiej w kierunku północno-wschodnim, gdzie co kilka minut, uważny obserwator wypatrzy szybką świetlistą smugę meteoru.

Noc Spadających Gwiazd zaczyna się na Polach Marsowych w niedzielę 12 sierpnia o godz. 21:00. Prosimy uzbroić się w kocyk lub leżak – te obserwacje będą naprawdę atrakcyjne! W ciągu 3 godzin z pewnością zobaczymy “spadające gwiazdy”, będzie także możliwość obserwacji przez teleskopy: pokażemy planety: Wenus, Saturna z pierścieniem, Marsa i Jowisza z księżycami.

Obserwatorów na Polach Marsowych czekają niecodzienne atrakcje i niespodzianki: między wspólne zdjęcie mieszkańców Kalisza ze wszystkimi kaliskimi teleskopami. Właścicieli teleskopów: dużych i małych – zapraszamy ze swoim sprzętem na Pola Marsowe. Ustawimy się do wielkiej fotografii!

Przypominamy o kocyku, albo leżaku. Obserwacje będą wymagające!

Zobacz także
Thumb img 8300
Kaliscy strażacy świętowali [zdjęcia]
Thumb czo%c5%82o
Uderzył autem w lampę i przyczepkę. Kierowca uci...
Thumb img 8090
Młodzi wokaliści zmierzyli się na deskach CKiS. ...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb logo top
Msm icon 30
DESTINO Nieruchomości
więcej»