Budowa kwatery numer 2 składowiska odpadów wraz z modułem energii odnawialnej w Orlim Stawie dobiegła końca. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

Article img 0001 External article
fot. ADAM STELMASZAK

Głównym elementem inwestycji była kwatera składowania odpadów o powierzchni 6 h i pojemności 1 310 000 m3. Będzie ona służyła do bezpiecznego deponowania, zgodnie z zasadami ochrony środowiska – z odprowadzaniem ścieków oraz ujęciem i wykorzystaniem biogazu dla pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych, które docierają do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Drugim ważnym elementem inwestycji jest układ kogeneracyjny, który jest zasilany biogazem ze starej części składowiska. Będzie on pracował na potrzeby zakładu – zaopatrzenia go w energię elektryczną i cieplną. Szacujemy, że będziemy mieli około 70% energii darmowej, odtwarzalnej z biogazu środowiskowego – powiedział portalowi Calisia.pl Piotr Szewczyk, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

W ten sposób będzie można zaoszczędzić od 200 do 300 tysięcy złotych rocznie.

Kwatera nr 1 jest już zapełniona i musiała zostać zamknięta. Ona i tak wytrzymała dłużej niż zakładaliśmy. Przyznam szczerze, że ją oszczędzaliśmy, kompaktując odpady, czyli zgniatając specjalną maszyną. Część odpadów wykorzystywaliśmy na rekultywację zamkniętych składowisk – wyjaśnia dyrektor zakładu.

I tak stara kwatera zmieściła 300 tysięcy ton opadów. Nowa zmieści cztery razy więcej, to znaczy 1 mln 300 tysięcy i wystarczy szacunkowo na 40 – 50 lat.

Odpady przywożone z Kalisza do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” stanowią około 40% całkowitej ilości odpadów tam składowanych.

Zobacz także
Thumb 3  3
„Moja Przygoda w Muzeum”- rozstrzygnięcie konkursu
Thumb article czo%c5%82o
Orkiestry Dęte OSP z województwa wielkopolskiego...
Thumb large badesee 2717470 1920
Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Tych zasad warto...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»