W piątek Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza oraz Cornelia Marinova, burmistrz miasta Łowecz podpisali list intencyjny, który inicjuje współpracę obu miast w oparciu o ich doświadczenia, wynikające z bogatej historii, kultury i tradycji.

Article 5
fot. Agnieszka Tomaszewska

Dokument stanowi deklarację chęci partnerstwa oraz długoterminowej współpracy i współdziałania.

Wspieranie kontaktów między instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach edukacji, kultury, sportu, turystyki, gospodarki i organizacji pozarządowych to założenia listu sygnowanego 24 listopada przez włodarzy obu miast.

Zgodnie z treścią dokumentu, Kalisz i Łowecz będą dążyć do nawiązania przyjacielskich stosunków między szkołami, uczelniami wyższymi, środowiskami naukowymi i akademickimi. Dołożą również wszelkich starań, by zapoczątkować i rozwijać obustronną współpracę w dziedzinie kultury, sportu i turystyki, włączając w to organizację wspólnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i turystycznym oraz wymianę osiągnięć w tej dziedzinie.

List intencyjny podpisano w trzech wersjach językowych: polskiej, bułgarskiej oraz angielskiej.

Cornelia Marinowa, burmistrz miasta Łowecz oraz Petar Tsolov, przewodniczący Rady Miejskiej Łowecz goszczą w Kaliszu w związku ze zwieńczeniem obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Łowecz (bułg. Ловеч) należy do najstarszych miast w centralnej części północnej Bułgarii. Jest administracyjnym ośrodkiem obwodu Łowecz i gminy Łowecz. Leży nad rzeką Osym (dopływ Dunaju), na przedgórzu Bałkanów. Liczba mieszkańców wynosi około 40 tysięcy.
Do atrakcji turystycznych miasta należą: most o konstrukcji tunelowej “Pokritija most” (“Zakryty most” – obecnie odbudowany i zrekonstruowany), średniowieczna twierdza, zoo, Delhi Hamam, muzeum „Wasil Levski”, kompleks etnograficzny oraz galeria sztuki.
W mieście rozwinął się m. in. przemysł skórzany i spożywczy. To również miejsce produkcji motocykli i rowerów. Jednocześnie stanowi ośrodek regionu rolniczego.

W ostatnich latach Łowecz jest administracyjnym i gospodarczym centrum regionu, wyrasta również na ośrodek kultury i turystyki.
Łowecz współpracuje z miastami w Albanii, Niemczech, Francji, Rosji, Hiszpanii i na Ukrainie.

Z ciekawostek warto dodać, że z tej właśnie miejscowości pochodzi Georgi Ivanov – pierwszy bułgarski kosmonauta.

Zobacz także
Thumb article img 9837
Zmagania Strongman w Kaliszu zobaczymy w TVP Sport!
Thumb 1. klub blaszak
Działania w klubie osiedlowym Blaszak
Thumb multi.00 09 39 01.still006
Piknik w salonie Dacia z Piotrem Pręgowskim [Wyw...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
więcej»
Bico australia 20131216 146n120