Choć aura za oknem nie zapowiada szybkiego nadejścia zimy, to jednak nie ma co specjalnie czekać i już teraz warto przygotować nasze auto do tego najtrudniejszego okresu na drogach. Przedstawiamy poniżej kilka czynności, które warto wykonać, aby nasz używany samochód przeżył zimę bez większych problemów.

Article czo%c5%82o

Gorsza widoczność spowodowana krótszym dniem oraz częstszymi opadami atmosferycznymi, a także mgłą, do tego pierwsze przymrozki, a nieco później poważniejsze mrozy, śliska nawierzchnia, zalegające na ulice błoto pośniegowe – to tylko kilka z najważniejszych zagrożeń, z jakimi przyjdzie zmierzyć się nam i naszemu samochodowi już niebawem. Nie oznacza to jednak, że musimy odstawić auto na kilka kolejnych miesięcy i czekać przyjścia wiosny.

Aby lepiej widzieć
 
Część wspomnianych wyżej zagrożeń ma spory wpływ na widoczność na drogach. I to w obu kierunkach. Utrudniony widok mamy my, ale trzeba pamiętać, że inni będą gorzej widzieć też nas. Dlatego sprawdźmy, czy żadna z żarówek w samochodzie nie jest przepalona
 
Dobra widoczność to także poprawnie działające wycieraczki i przejrzyste szyby w samochodzie. Jeśli chodzi o te pierwsze, to przyjrzyjmy się, czy podczas opadów deszczu skutecznie usuwają wodę, czy też może ją tylko rozmazują. Posłuchajmy również, czy nie generują pisków. Jeśli z kolei pióra wycieraczek są już wyszczerbione i popękane, czas na ich wymianę.
 
Dobra widoczność to także nieuszkodzone i czyste szyby. Po pierwsze – warto je dokładnie umyć, by usunąć wszelkie uporczywe zabrudzenia czy pozostałości po owadach. Po drugie – przyjrzyjmy się również, czy nie żadnych śladów pęknięć. Zarówno zabrudzenia, jak i uszkodzenia szyby – gdy będziemy jechać o zmroku i przy padającym deszczu – będą dodatkowo utrudniać widoczność otoczenia. Należy wymienić również płyn do spryskiwaczy na zimowy gdyż w przypadku zamarznięcia płynu w zbiorniku musimy się liczyć z pozostawieniem auta w ciepłym pomieszczeniu na kilkanaście godzin lub nawet z wymianą pompy lub zbiornika płynu do spryskiwaczy

Właściwa wentylacja
 
Często zachodzące w samochodzie parą szyby mogą oznaczać, że czas na wymianę filtra kabinowego, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich nieczystości. Jeśli jest zabrudzony należy go wymienić . Warto tez sprawdzić stan podszybia – czy nie zalegają tam liście lub woda- czy kanały odpływowe są drożne – to wszystko ma wpływ na parowanie szyb i utrzymywanie się wilgoci w kabinie .
 

By nie zabrakło prądu
 
Zimą samochód pobiera znacznie więcej prądu z akumulatora, dlatego sprawdźmy dokładnie jego stan. Zwłaszcza jeśli ma on już kilka lat, a auto pokonuje głównie krótkie odcinki w miastach i, chyba najważniejsze, gdy już latem pojawiały się kłopoty z uruchomieniem silnika. Ta ostatnia oznaka jest praktycznie gwarantem unieruchomienia auta zimą. Dlatego sprawdźmy przede wszystkim kondycję akumulatora.
 

Kiedy zimówki?
 
Z pewnością listopad to ostatni dzwonek na wymianę opon by zima zaskoczyła co najwyżej drogowców, a nie nasze samochody .Należy już teraz dokładnie przyjrzeć się naszym „zimówkom”. Szczególnie, jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną, po ich zdjęciu. Sprawdźmy, czy nie ma żadnych śladów uszkodzeń i czy bieżnik jest jeszcze większy niż 3 mm (choć ze względów bezpieczeństwa jako eksperci radzimy by bieżnik miał co najmniej 4 mm, ). Pamiętajmy też, że o przydatności opony świadczy nie tylko głębokość bieżnika czy ślady zużycia, ale również jej wiek. Opony, które mają już około 10 lat mogą nie zachowywać wszystkich parametrów.

O czym jeszcze pamiętać?
 
Przed zimą można pomyśleć również o zabezpieczeniu uszczelek w drzwiach czy prowadnicach szyb samochodu. Z jednej strony ograniczy to wilgoć przedostającą się do wnętrza auta, z drugiej zabezpieczy przed przymarzaniem. W kabinie koniecznie wymieńmy welurowe dywaniki na gumowe. Łatwiej w ten sposób usuniemy zgromadzony w samochodzie śnieg czy wodę.
 
Warto przed zimą skontrolować stan układu hamulcowego i zawieszenia i amortyzatorów. Jesienią i zimą częściej może dochodzić do sytuacji, w których niezbędne będzie awaryjne hamowanie.

Jakub Zakrzewski – Kierownik serwisu Skoda i Seat

Kierowca samochodu
 
Choć sprawne auto pozwoli nam zmniejszyć ryzyko awarii oraz ograniczy liczbę niebezpiecznych sytuacji na drodze, to jednak w głównej mierze to od kierowcy zależy bezpieczeństwo. Przy gorszych warunkach drogowych należy zdecydowanie zwiększyć czujność i przewidywać, co może się wydarzyć na drodze. Naturalnie należy też znacznie delikatniej dociskać pedał przyspieszenia. Pamiętajmy, że nawet czarna nawierzchnia nie oznacza, że jest ona sucha i zapewnia odpowiednią przyczepność podczas szybkiej jazdy czy gwałtownego hamowania.

Serwis Ignaszak Skoda i Seat zaprasza na kontrolę przed zimą w promocyjnej cenie 49 zł.
Obejmuje ona:

  • Sprawdzenie stanu i działania hamulców na urządzeniu diagnostycznym
  • Sprawdzenie stanu zawieszenia i amortyzatorów na urządzeniu diagnostycznym
  • Sprawdzenie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego z ustawieniem świateł
  • Sprawdzenie stanu i jakości płynów eksploatacyjnych
  • Sprawdzenie podszybia
  • Sprawdzenie stanu opon

Al. Wojska Polskiego 5 w Kaliszu
tel. 62-765-90-10

Zobacz także
Thumb article article article article kla2
Kursy KLA w okresie świątecznym
Thumb dsc00079
Rzeszów zdecydowanie mocniejszy. Za nami ostatni...
Thumb dsc00336
III Sesja Rady Miasta Kalisza już 20 grudnia

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120