Choć aura za oknem nie zapowiada szybkiego nadejścia zimy, to jednak nie ma co specjalnie czekać i już teraz warto przygotować nasze auto do tego najtrudniejszego okresu na drogach. Przedstawiamy poniżej kilka czynności, które warto wykonać, aby nasz używany samochód przeżył zimę bez większych problemów.

Article czo%c5%82o

Gorsza widoczność spowodowana krótszym dniem oraz częstszymi opadami atmosferycznymi, a także mgłą, do tego pierwsze przymrozki, a nieco później poważniejsze mrozy, śliska nawierzchnia, zalegające na ulice błoto pośniegowe – to tylko kilka z najważniejszych zagrożeń, z jakimi przyjdzie zmierzyć się nam i naszemu samochodowi już niebawem. Nie oznacza to jednak, że musimy odstawić auto na kilka kolejnych miesięcy i czekać przyjścia wiosny.

Aby lepiej widzieć
 
Część wspomnianych wyżej zagrożeń ma spory wpływ na widoczność na drogach. I to w obu kierunkach. Utrudniony widok mamy my, ale trzeba pamiętać, że inni będą gorzej widzieć też nas. Dlatego sprawdźmy, czy żadna z żarówek w samochodzie nie jest przepalona
 
Dobra widoczność to także poprawnie działające wycieraczki i przejrzyste szyby w samochodzie. Jeśli chodzi o te pierwsze, to przyjrzyjmy się, czy podczas opadów deszczu skutecznie usuwają wodę, czy też może ją tylko rozmazują. Posłuchajmy również, czy nie generują pisków. Jeśli z kolei pióra wycieraczek są już wyszczerbione i popękane, czas na ich wymianę.
 
Dobra widoczność to także nieuszkodzone i czyste szyby. Po pierwsze – warto je dokładnie umyć, by usunąć wszelkie uporczywe zabrudzenia czy pozostałości po owadach. Po drugie – przyjrzyjmy się również, czy nie żadnych śladów pęknięć. Zarówno zabrudzenia, jak i uszkodzenia szyby – gdy będziemy jechać o zmroku i przy padającym deszczu – będą dodatkowo utrudniać widoczność otoczenia. Należy wymienić również płyn do spryskiwaczy na zimowy gdyż w przypadku zamarznięcia płynu w zbiorniku musimy się liczyć z pozostawieniem auta w ciepłym pomieszczeniu na kilkanaście godzin lub nawet z wymianą pompy lub zbiornika płynu do spryskiwaczy

Właściwa wentylacja
 
Często zachodzące w samochodzie parą szyby mogą oznaczać, że czas na wymianę filtra kabinowego, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich nieczystości. Jeśli jest zabrudzony należy go wymienić . Warto tez sprawdzić stan podszybia – czy nie zalegają tam liście lub woda- czy kanały odpływowe są drożne – to wszystko ma wpływ na parowanie szyb i utrzymywanie się wilgoci w kabinie .
 

By nie zabrakło prądu
 
Zimą samochód pobiera znacznie więcej prądu z akumulatora, dlatego sprawdźmy dokładnie jego stan. Zwłaszcza jeśli ma on już kilka lat, a auto pokonuje głównie krótkie odcinki w miastach i, chyba najważniejsze, gdy już latem pojawiały się kłopoty z uruchomieniem silnika. Ta ostatnia oznaka jest praktycznie gwarantem unieruchomienia auta zimą. Dlatego sprawdźmy przede wszystkim kondycję akumulatora.
 

Kiedy zimówki?
 
Z pewnością listopad to ostatni dzwonek na wymianę opon by zima zaskoczyła co najwyżej drogowców, a nie nasze samochody .Należy już teraz dokładnie przyjrzeć się naszym „zimówkom”. Szczególnie, jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną, po ich zdjęciu. Sprawdźmy, czy nie ma żadnych śladów uszkodzeń i czy bieżnik jest jeszcze większy niż 3 mm (choć ze względów bezpieczeństwa jako eksperci radzimy by bieżnik miał co najmniej 4 mm, ). Pamiętajmy też, że o przydatności opony świadczy nie tylko głębokość bieżnika czy ślady zużycia, ale również jej wiek. Opony, które mają już około 10 lat mogą nie zachowywać wszystkich parametrów.

O czym jeszcze pamiętać?
 
Przed zimą można pomyśleć również o zabezpieczeniu uszczelek w drzwiach czy prowadnicach szyb samochodu. Z jednej strony ograniczy to wilgoć przedostającą się do wnętrza auta, z drugiej zabezpieczy przed przymarzaniem. W kabinie koniecznie wymieńmy welurowe dywaniki na gumowe. Łatwiej w ten sposób usuniemy zgromadzony w samochodzie śnieg czy wodę.
 
Warto przed zimą skontrolować stan układu hamulcowego i zawieszenia i amortyzatorów. Jesienią i zimą częściej może dochodzić do sytuacji, w których niezbędne będzie awaryjne hamowanie.

Jakub Zakrzewski – Kierownik serwisu Skoda i Seat

Kierowca samochodu
 
Choć sprawne auto pozwoli nam zmniejszyć ryzyko awarii oraz ograniczy liczbę niebezpiecznych sytuacji na drodze, to jednak w głównej mierze to od kierowcy zależy bezpieczeństwo. Przy gorszych warunkach drogowych należy zdecydowanie zwiększyć czujność i przewidywać, co może się wydarzyć na drodze. Naturalnie należy też znacznie delikatniej dociskać pedał przyspieszenia. Pamiętajmy, że nawet czarna nawierzchnia nie oznacza, że jest ona sucha i zapewnia odpowiednią przyczepność podczas szybkiej jazdy czy gwałtownego hamowania.

Serwis Ignaszak Skoda i Seat zaprasza na kontrolę przed zimą w promocyjnej cenie 49 zł.
Obejmuje ona:

  • Sprawdzenie stanu i działania hamulców na urządzeniu diagnostycznym
  • Sprawdzenie stanu zawieszenia i amortyzatorów na urządzeniu diagnostycznym
  • Sprawdzenie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego z ustawieniem świateł
  • Sprawdzenie stanu i jakości płynów eksploatacyjnych
  • Sprawdzenie podszybia
  • Sprawdzenie stanu opon

Al. Wojska Polskiego 5 w Kaliszu
tel. 62-765-90-10

Zobacz także
Thumb 60873186 2294957190572464 8043212687175319552 n
Uczcili 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii. ...
Thumb czo%c5%82o
Krystyna Janda i Teatr Ludowy w Krakowie z Grand...
Thumb img 7003
Kaliscy artyści wystąpią dla Ani Mrówczyńskiej

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb 10920259 953231698034258 2804574647842235346 o
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb logoprzedszkola
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
więcej»