Odkrywali tajemnice Koźminka

2017-10-12 16:00:00 Gminna Biblioteka Publiczna w Koźminku

6 października w Koźminku odbyło się spotkanie z Michałem Szymańskim, doktorantem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, który w ramach swojej pracy naukowej zajmuje się historią miast i miasteczek prowincji wielkopolskiej.

Od lewej: Michał Szymański z Uniwersytetu Łódzkiego, Tomasza Potemkowski, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku.
Od lewej: Michał Szymański z Uniwersytetu Łódzkiego, Tomasza Potemkowski, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku.

- Historia niewielkich miasteczek, a obecnie często wsi, jest pełna białych plam i nieścisłości. Niedostatek źródeł wynika z braku badań, a tych nie ma, ponieważ brak jest dobrych źródeł. Zamknięte koło tej sytuacji wymaga przerwania, tym bardziej, że małe społeczności są bardzo spragnione wiedzy na temat swojej przeszłości – powiedział Michał Szymański.

W czasie prelekcji Michał Szymański przedstawił dzieje Koźminka porównując go z innymi niewielkimi pobliskimi ośrodkami, wyjaśniał mechanizmy powstawania i rozwoju miast w średniowieczu i czynniki, które wpływały na ich przemiany. Opowiadał również o wielu niewiadomych, z których, jak podkreślił, spora cześć może pozostać niewyjaśniona i bez odpowiedzi.

Spotkanie było pierwszym z planowanej serii pod wspólnym szyldem Akademii Koźmineckiej, która jest autorskim projektem Tomasza Potemkowskiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku.

- Akademia jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest przystępne, ale zarazem naukowe przedstawienie historii i zwyczajnych dziejów Koźminka w różnych epokach. Daty i wydarzenia nie mówią nam zbyt wiele o życiu zwykłych ludzi, którzy przez stulecia zamieszkiwali Koźminek. Tymczasem właśnie to jest najciekawsze dla mieszkańców takich miejscowości jak Koźminek. Akademia ma zadanie umożliwić poszerzenie wiedzy na takie właśnie tematy – mówi Tomasz Potemkowski. – Sama nazwa jest próbą nawiązania i przypomnienia o istnieniu w Koźminku XVI wiecznej szkoły, co świadczy o ówczesnej pozycji Koźminka i jego znaczeniu jaki miasta wtedy, jak i wcześniej.

Na spotkanie przyszło ponad sześćdziesiąt osób, z których część przybyła spoza gminy Koźminek. Pozytywny odbiór pokazał, że takie przedsięwzięcia mają wielki sens i są odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować