Fortepian koncertowy Calisia, po renowacji przyjechał do Hotelu Hampton by Hilton – budynku dawnej fabryki Calisia, a więc dokładnie w miejscu, gdzie powstał w 1961 roku. Będzie stanowił wielką atrakcję i ozdobę tego miejsca. Jaka jest historia instrumentu?

Article dsc01920
fot. Błażej Krawczyk

Pomysłodawcą umieszczenia oryginalnego fortepianu konstrukcji Arnolda Fibigera w murach fabryki był wieloletni pracownik Calisii i jednocześnie znany kaliski wykładowca, inżynier Jan Kibler. Ten szczególny egzemplarz, którego renowację przeprowadziła firma Sylwestra Kowalczyka – był przez lata w Szkole Muzycznej a następnie w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Fortepian był w stanie opłakanym. Renowacja polegała na całkowitym rozłożeniu instrumentu, do najmniejszej śrubki i zastąpieniu zniszczonych elementów nowymi. Renowacja tego fortepianu trwała pół roku. Teraz wrócił do świetności i bez kompleksów może stanowić ważny element przypominający o tradycji budynku Calisii.

Fortepian wyposażony został w jedno unowocześnienie: automat pozwalający grać jedną z kilkuset melodii – nie poprzez odtwarzanie jej z głośnika, ale poprzez fizyczne naciskanie na poszczególne klawisze instrumentu – systemem specjalnych cewek. Warto będzie przyjść i zobaczyć jak to wygląda „na żywo”.

Zobacz także
Thumb dsc00014
Uczniowie rozpoczynają upragnione wakacje! [zdję...
Thumb img 0262
Młodzieżowa Rada Miasta nie funkcjonuje, nie pod...
Thumb article policja
Wjechał na obwodnicę pod prąd. Doszło do kolizji...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
więcej»