Odszkodowanie za uraz na chodniku. Sprawdź jakie masz prawa

2016-12-12 10:15:00 Błażej Krawczyk

Do mojej kancelarii często zgłaszają się poszkodowani w różnych sytuacjach, czy to kierowcy w wyniku wypadku drogowego, czy też pokrzywdzeni piesi w takim wypadku czy wreszcie też piesi, będący ofiarami niewłaściwego utrzymania powierzchni dróg przez właścicieli lub zarządców nieruchomości. Do tych ostatnich należy m.in. pan Sebastian, który przyszedł do mojej kancelarii po pomoc w odzyskaniu odszkodowania od spółdzielni mieszkaniowej. Mężczyzna ten, idąc chodnikiem znajdującym się bezpośrednio przy swoim bloku, potknął się o dziurawą powierzchnię drogi, upadł i poważnie złamał prawą rękę. Czy panu Sebastianowi należy się odszkodowanie za to zdarzenie i kto jest odpowiedzialny za jego wypłatę? Jak wygląda procedura odzyskiwania takiego odszkodowania?

Przede wszystkim należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie drogi, na której przewrócił się pan Sebastian. Droga na której doszło do zdarzenia jest tzw. drogą wewnętrzną, tj. drogą nie zaliczoną do żadnej z czterech kategorii dróg publicznych – dróg krajowych i autostrad, dróg wojewódzkich, dróg powiatowych, dróg miejskich i gminnych. Drogami wewnętrznymi są właśnie drogi położone na terenach osiedli mieszkaniowych czy np. drogi dojazdowe do gruntów rolnych lub leśnych, obiektów używanych przez przedsiębiorców. Zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz.1440), budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu. Dlatego w przypadku pana Sebastiana odpowiedzialnym za niewłaściwe utrzymanie stanu drogi wewnętrznej będzie spółdzielnia mieszkaniowa – właściciel terenu. Jeżeli jednak spółdzielnia powierzyła te zadania zarządcy, odpowiedzialność ponosi ten ostatni.

Właściciel lub zarządca drogi wewnętrznej (w przypadku pana Sebastiana spółdzielnia mieszkaniowa) odpowiedzialny będzie za odśnieżanie tej drogi i zapobieganie jej oblodzeniu. Odpowiedzialność ta obejmuje niedoprowadzanie do dziur w nawierzchni lub wystawania płytek chodnika, mogących zagrażać użytkownikom drogi. Zarządza lub właściciel będzie też odpowiedzialny za odśnieżanie dachu lub usunięcie zwisających sopli lodu z budynku położonego przy drodze wewnętrznej. Jeśli właściciel lub zarządza dopuści się uchybień swoich obowiązków a w konsekwencji dojdzie do zdarzenia powodującego szkodę, odpowiadać będzie na zasadzie art. 415 k.c.

Aby odzyskać odszkodowanie pan Sebastian powinien przede wszystkim zadbać o świadków zdarzenia i zgromadzić dokumentację medyczną dotyczącą leczenia złamanej ręki. Niezwłocznie należy zgłosić szkodę spółdzielni i wezwać ją do zapłaty konkretnej kwoty zadośćuczynienia (tj. zapłaty za krzywdy) lub odszkodowania (zapłaty za szkodę na majątku). Pan Sebastian obok zadośćuczynienia, tj. bólu i krzywd jakie przeżył w wyniku złamania ręki, będzie mógł żądać zapłaty odszkodowania tytułem kosztów leczenia, dojazdów do lekarzy, zniszczonej w wyniku upadku odzieży bądź innych przedmiotów materialnych. Spółdzielnia ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od chwili zgłoszenia szkody.

Jeżeli spółdzielnia odmówi Panu Sebastianowi wypłaty odszkodowania lub wypłaci je w zaniżonej wysokości, pan Sebastian powinien skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Termin przedawnienia roszczenia pana Sebastiana o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować