6 grudnia, z okazji Mikołajek, nowe ekologiczne autobusy zakupione przez Miasto, wyjechały na kaliskie ulice. Każdy mieszkaniec, od godziny 16:20 mógł za darmo dojechać do centrum, na pl. Jana Pawła II. Pojazdy zaparkowały na Głównym Rynku, by kaliszanie dokładnie je obejrzeli a nawet zasiedli za sterami.

Article 20171206 171710
fot. Błażej Krawczyk

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zakupił 9 sztuk autobusów klasy MAXI. Pięć hybryd marki MAN i cztery diesle marki Scania zasiliły tabor KLA. Nowe autobusy spełniają normę Euro 6.

Za cztery autobusy diesela miasto zapłaciło 4 747 800 zł. Nowe pojazdy zostały dostarczone z końcem października. Z końcem listopada do Kalisza przyjechało 5 szt. niskopodłogowych autobusów miejskich klasy MAXI o napędzie hybrydowym.

Autobus hybrydowy MAN zużywa nawet 30% mniej paliwa i oszczędza w ten sposób 10 000 l oleju napędowego rocznie – bilans, który odzwierciedla się również w emisji CO2: MAN Lion’s City Hybrid obciąża środowisko w wymiarze nawet o 26 ton CO2 rocznie mniej, niż porównywalne autobusy miejskie, wyposażone w silniki konwencjonalne.

Niestety autobusy wyjechały na ulice tylko w ramach testów. Na ich codzienne użytkowanie będzie trzeba jeszcze poczekać.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
Będą studiować, pracować i zarabiać
Thumb ro ogrody 2018 07 12 1
Przedstawiciele MZDiK spotkali się z mieszkańcam...
Thumb czo%c5%82o
Święto parafialne w kaliskiej Cerkwi Prawosławne...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Trzeba przyznać ze tak szybka wymiana taboru jest ogromnym plusem. Mam nadzieje ze kolejnym celem KLA będzie rozwijanie lini i tworzenie nowych a nie ich likwidacje. Obecna siatka lini autobusowych została wytyczona chyba z 30 lat temu i widać ze Kalisz się rozwinął od tego momentu. Warto tez zainwestować w kolejne biletomaty i tablice z godzinami odjazdu. Mam nadzieje ze w końcu coś się zmieni.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  >testowaliśmy nowe autobusy<, he, he, he, chłopcze o czym ty piszesz?
  KLA dało ci się przejechać za darmo i tyle.
  >testowaliśmy nowe autobusy<, he, he, he, he, he, he…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Test polegał na tym, że: wsiedliśmy do autobusów KLA, przejechaliśmy kilkadziesiąt metrów a nastepnie wysiedliśmy (w międzyczasie pozwolono robić nam zdjęcia – i to wszystko za darmo!!!).
  Na tym zakończyły się nasze testy nowych autobusów…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A co ty chciałeś jeszcze robić w tym autobusie w ramach testu? A ty świnko!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2018 01 08 o 12.17.28
Msm icon 30
Prestige - Salon Kosmetyczny
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»
Bico australia 20131216 146n120