Ortopedzi z całego świata debatowali w naszym mieście

2015-09-25 19:32:00 sk

Około 1000 lekarzy ortopedów z Polski i zza granicy przyjechało do Kalisza, by uczestniczyć w zakończonych dziś Dniach Ortopedycznych Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, które odbywały się od 24 do 26 września br. Organizatorem tego wydarzenia był Oddział Ortopedyczno – Urazowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Spotkanie specjalistów służyło wymianie doświadczeń i poprawie jakości leczenia.

Inauguracja Dni Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego odbyła się w Teatrze im. W. Bogusławskiego. Ceremonię otwarcia poprowadziła Monika Zamachowska – dziennikarka telewizyjnej Dwójki.

Po części oficjalnej wręczono Odznaczenia : “Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii” – profesorowi Josephowi Schatzkerowi z Kanady, autorytetowi naukowemu w dziedzinie chirurgii urazowej oraz Medal imienia Wiktora Degi, wybitnemu polskiemu ortopedzie, profesorowi Gerwazemu Świderskiemu.

Oprócz polskich specjalistów do Kalisza przyjechali lekarze z Kanady, Niemiec, Indii i Wielkiej Brytanii. Celem spotkania jest integracja środowiska i wymiana najnowszej wiedzy i doświadczeń różnych ośrodków leczniczych. Wśród omawianych tematów znalazły się m. in.: leczenie złamań okołostawowych kończyn dolnych, alloplastyka i powikłania po alloplastyce stawu kolanowego i stawu biodrowego, zespoły uciskowe kończyny górnej, czyli często występujące zespoły cieśni kanału nadgarstka oraz prezentacja ośrodków z regionu Wielkopolski – z Konina, Piły, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Turku. W tym zestawieniu bardzo dobrze zaprezentował się ośrodek z Kalisza, o czym zapewnił portal calisia.pl przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr Ireneusz Urbaniak, wybrany na tę funkcję przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

- Kaliska ortopedia wypadła bardzo dobrze. Już trzy lata temu nasz ośrodek został wyróżniony na forum Polski. Na Dni Ortopedyczne przygotowano 51 referatów, które wygłosi 48 referentów, z czego 10 wystąpień przygotowali lekarze z oddziału ortopedyczno-urazowego w Kaliszu, na podstawie doświadczeń swojej pracy – powiedział dr Ireneusz Urbaniak – ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Na tego typu spotkaniach zwykle pojawiają się nowinki medyczne dotyczące sposobów leczenia urazów ortopedycznych.

- Są to jednak nowinki bardziej ewolucyjne niż rewolucyjne. Jesteśmy już na takim etapie rozwoju wiedzy, że każda niewielka zmiana na plus czyni bardzo dużo. Na dzień dzisiejszy już standardowo wymieniamy stawy biodrowe i kolanowe, wykonujemy rekonstrukcję, czyli odtwarzanie innych części w zakresie kości, stawów, mięśni i ścięgien – dodał dr Ireneusz Urbaniak.

Na czas trwania Dni Ortopedycznych w Kaliszu, na korytarzach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy Nowym Świecie, gdzie toczyła się konferencja, wystawione zostały stoiska ze sprzętem operacyjnym i diagnostycznym, z implantami ortopedycznymi i literaturą fachową.

W ostatnim dniu konferencji – (w sobotę 26.09) podjęto tematy wolne dotyczące głównie schorzeń kręgosłupa i kończyn dolnych, odbyła się też sesja na temat entezopatii i zespołów uciskowych oraz prezentowały się ośrodki z regionów Wielkopolski.

Dni Ortopedyczne PTOiT odbywały się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego, Chirurgii Narządów Ruchu i Ortopedii Polskiej oraz Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu Wojciecha Grzelaka.

Zdjęcia: sk

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować