Ostatni dzień La Strady [zdjęcia]

2019-06-17 08:00:00 BK

3 dzień La Strady przyciągnął sporą widownie, zwłaszcza tą najmłodszą. Rozpoczął się od spektaklu “Księżycowe opowieści” Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi z Wrocławia. Zobaczyliśmy również najnowsze dzieło teatru Nikoli – Ptasia Suita.

Zdjęcia: Błażej Krawczyk, JM
Zdjęcia: Błażej Krawczyk, JM

Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI – Wrocław

Księżycowe opowieści

MAŁE MI to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowanej bajkoterapeutki. Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo.
Księżycowe opowieści to pięć pięknych historii, przypowieści, bajek filozoficznych z różnych stron świata. Każda historia przepięknie zilustrowana scenografią i lalkami autorstwa Kasi Szpilkowskiej! Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc… tak, tak – nasz Księżyc.

Scenariusz, reżyseria: Sława Tarkowska

Teatr NIKOLI – Kraków

Ptasia suita

Goszczący od wielu lat na LA STRADZIE krakowski Teatr NIKOLI ma w Kaliszu wielu fanów i sympatyków. Teatr łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii, tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Wszystkie przedstawienia to pantomimiczne występy, gdzie muzyka, ruch i gest są najważniejsze. Największy nacisk stawiany jest na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami.

Najnowszy spektakl NIKOLI – Ptasia suita – inspirowany jest prawdziwą historią znanego, przedwojennego projektanta mody. Jego stroje nosiły największe gwiazdy muzyki i kina. Żył on w swoim własnym świecie fantazji, a rozwój kariery wróżył mu w przyszłości ogromny sukces. Gdy nadszedł czas wojny, pojawiły się nieoczekiwane zlecenia. Co odczuwał i czy narzucony obowiązek zmienił jego podejście do procesu tworzenia? Czy po wojnie nadal kwitła jego kariera?

Scenariusz, reżyseria: Mikołaj Wiepriew

TEATR FORMY – Wrocław

Trzy oblicza Salvadora Dali

Goszczący kilkakrotnie na LA STRADZIE Teatr Formy z Wrocławia istnieje od 1996 roku. To autorski teatr Józefa Markockiego, wywodzącego się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Henryka Tomaszewskiego. Członkowie zespołu są zawodowymi aktorami oraz adeptami studia aktorskiego Teatru Formy. Formacja nawiązuje do tradycji polskiego mimu zbiorowego. Inspiracją dla spektakli są mity i legendy, utwory literackie. Operując międzynarodowym językiem gestu teatr gości na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Spektakl Trzy oblicza Salvadora Dali inspirowany jest życiem i twórczością jednego z największych artystów XX w. – malarza surrealisty, ekscentryka Salvadora Dali. Dalí fascynował się surrealizmem, który uczynił go sławnym. Ta fascynacja prowadziła do świata przywoływanego podczas snu, który bazował na teorii filozoficznej twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda. W spektaklu w warstwie czysto wizualnej przywołane zostają słynne obrazy żyraf czy topniejących zegarów, człowieka złożonego z szuflad, ekscentrycznych kobiet czy dzikich zwierząt, które stały się znakiem firmowym artysty. Kilka motywów zaczerpnięte zostało z jego ekscentrycznego życia.

Scenariusz i reżyseria, scenografia: Józef Markocki

Kijowski Teatr Uliczny HIGHLIGHTS & Teatr LVIVKI – Ukraina

Przystanek Klaunada

Teatry uliczne z Ukrainy są stałymi i oczekiwanymi gośćmi na kaliskiej LA STRADZIE. W tym roku obejrzymy najnowszą produkcję połączonych grup z Kijowa i Lwowa. Teatr LVIVKI z Lwowa tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy, absolwenci lwowskiego studia cyrkowego. Teatr HIGHLIGHTS z Kijowa to artystyczna rodzina Swietlakowych, wykorzystująca swoje doświadczenia pedagogiczne, aktorskie i reżyserskie w tworzeniu plenerowych widowisk.

Spektakl Przystanek Klaunada inspirowany sztuką teatru i cyrku przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego realizowanego przez krakowski VISART. Estetyka przedstawienia sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie, ale także zawiera elementy nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem. W spektaklu pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.

Scenariusz i reżyseria: Alxander Svietlakov, Yuriy Phylypchuk

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować