Pakiet sportowy Kaliszan. Czy Stadion Miejski ożyje?

2018-10-19 16:20:00 BK

Rozwój infrastruktury sportowej, zwiększenie środków budżetowych na kaliski sport, aktywizacja najmłodszych a także ożywienie Stadionu Miejskiego poprzez duże wydarzenia sportowe – to pakiet KWW Kaliszanie na nadchodzącą kadencję. Już w przyszłym roku mógłby się odbyć u nas Wojewódzki Finał Tymbarku – impreza dla młodych piłkarzy nożnych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Zrównoważone wydatkowanie środków miejskich na kaliski sport, tzn. nie tylko wspieranie drużyn zawodowych, co jest oczywiście niezbędne do utrzymania na odpowiednim poziomie, ale również większe zaangażowanie środków publicznych w rozwój sportu i rekreacji dzieci oraz młodzieży. W tej chwili jesteśmy na szarym końcu jeżeli chodzi o nasz kraj a Kalisz, pewnie nie jest tutaj wyjątkiem. Jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o usportowienie młodzieży szkolnej. Badania pokazują, że w zastraszającym tempie nasze najmłodsze pokolenie tyje – mówił Piotr Kościelny, kandydat na prezydenta Miasta Kalisza KWW Kaliszanie. - Nie będzie odpowiedniego wychowania sportowego jeśli nie wzmocnimy struktury sportowej. Ten rozwój jest potrzebny. Chciałbym niezwłocznie dokończyć rozbudowę infrastruktury Majkowskiego Wembley. Poza boiskiem dla piłkarzy i rugbystów, które tam powstało, niestety drugi etap został zatrzymany, a jest tam obiekt, który razem z przylegającym parkingiem i kortem tenisowym niezwłocznie powinien zostać poddany również inwestycji. Swoją siedzibę będą mieli tam nie tylko sportowcy ale również Osiedlowa Rada czy Majkowskie Stowarzyszenie.

Kolejnym krokiem będzie rozbudowa infrastruktury sportowej w Szkole Podstawowej nr 18, gdzie warunki do treningów nie są najlepsze. Inwestycji wymagają również szkoły średnie jak I LO czy Kopernik.

- Klasy siatkarskie korzystają z sal sportowych, które czy to z decyzji sanepidu czy warunków technicznych wymagają niezwłocznej interwencji i inwestycji. Są również kaliskie szkoły średnie, które pozostały bez sal gimnastycznych na odpowiednim poziomie. Jest to III LO im. Mikołaja Kopernika, gdzie sala wymaga natychmiastowej interwencji ze względu na grzyb, który pojawia się na ścianach. Jest to również I LO, którego sala sportowa jest bardzo mała – mówił Piotr Kościelny.

Piotr Kościelny ma również pomysły na ożywienie dużej inwestycji, jaką jest Stadion Miejski. Obiekt o dużym potencjale, nie jest odpowiednio wykorzystany.

- Mecze naszego KKS-u, to nie wszystkie imprezy jakie powinny odbywać się na Stadionie Miejskim. To za mało abyśmy mogli mówić o odpowiednim wykorzystaniu tego miejsca – mówił Piotr Kościelny.

- Takich obiektów w Wielkopolsce powstało ostatnio niewiele. Polski Związki Piłki Nożnej planuje wykorzystać ten obiekt, by odbyły się spotkania młodzieżowe reprezentacji piłkarskich kobiet i mężczyzn. Chcemy by ten obiekt zaczął żyć, żeby pojawił się na mapie piłkarskiej ogólnopolskiej – mówił Paweł Wojtala, członek zarządu PZPN oraz Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. - Co do młodych adeptów piłki nożnej, to Wielkopolska posiada dwa punkty Akademii Młodych Orłów tj. Poznań i Piła. Myślę, że Kalisz też mógłby być jednym z tych punktów.

Akademia Młodych Orłów to bezpłatne treningi piłkarskie. Uczestnicy Akademii są podzieleni na trzy kategorie wiekowe: Skrzaty (6-7 lat), Żaki (8-9 lat) oraz Orliki (10-11 lat).

- AMO jest to sztandarowy program PZPN kształcący młodych adeptów, według standardów stworzonych i kontrolowanych przez PZPN. Daje możliwość rozwoju, ale wyciąga więcej z tych naszych dzieci – mówił Paweł Wojtala. - Kalisz jest też kandydatem to zorganizowania Wojewódzkiego Finału Tymbarku. Są tutaj znakomite możliwości. Jest to największy turniej dziecięcy przy współpracy PZPN z firmą Tymbark. Jest to impreza, podczas której każdego dnia przewija się nawet tysiąc dzieci.

Jak podkreśla Piotr Kościelny, Stadion Miejski to nie tylko piłka nożna, ale przede wszystkim lekkoatletyka.

- Pojawiają się problemy z certyfikacją obiektu ale mam nadzieję, że także te problemy skończą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy i także lekkoatletyka będzie tutaj odpowiednio reprezentowana. Warto podkreślić, że sam stadion powstał z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki, to przede wszystkim obiekt, który został zakwalifikowany jako strategiczny dla polskiej lekkiejatletyki – mówił Piotr Kościelny.

Pakiet sportowy Kaliszan to również wsparcie znakomitych sportowców niepełnosprawnych.

- W Kaliszu mamy tylko działający klub pływacki niepełnosprawnych “Start”. Myślę, że jest to niewystarczające miejsce dla osób niepełnosprawnych, które interesują się nie tylko pływaniem – mówił Wojciech Głuchowski, kandydat do Rady Miasta Kalisza KWW Kaliszanie. - Trzeba rozwinąć sport niepełnosprawnych w Kaliszu o lekkoatletykę jak również o sporty zespołowe, takie jak koszykówka i siatkówka. Mogliby w nich uczestniczyć również sportowcy pełnosprawni, co prowadziłoby to integracji tych osób ze sobą. Trzeba zadbać o ten sport i doprowadzić do świetności z moich czasów bądź Basi Kopyckiej. Mamy się czym chwalić, bo mamy olimpijkę.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować