"Państwo policyjne to takie, w którym policja wykonuje polecenia partii". Spotkanie z Piotrem Niemczykiem w Kaliszu

2018-11-28 11:20:00 BK

27 listopada w Kaliszu odbyło się spotkanie z Piotrem Niemczykiem, który odpowiedział słuchaczom czy Polska staje się państwem policyjnym.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Polska staje się państwem policyjnym i tak długo jak w Polsce działają jeszcze suwerenni sędziowie – to być może ta definicja państwa policyjnego nie da się wypełnić – mówił Piotr Niemczyk.

Piotr Niemczyk przedstawił dwie definicje państwa policyjnego. Pierwsza, wymyślona przez Winstona Churchilla mówi, że jeżeli ktoś puka o 6 rano i nie jest to mleczarz, to jest właśnie państwo policyjne. Druga natomiast ułożona przez Lenina mówi, że jest to państwo, w którym policjant zarabia więcej niż nauczyciel.

- Według mnie państwo policyjne, to takie, w którym policja wykonuje polecenia partii rządzącej. Przeważnie wtedy mamy do czynienia z jakimś zideologizowanym państwem, wtedy się używa policji i służb do argumentów politycznych, dyskusji z opozycją. Taką definicję już niestety polskie państwo spełnia. Jakbyśmy prześledzili formy represji wobec ludzi aktywnych, manifestujących swój sprzeciw wobec reform Prawa i Sprawiedliwości, instrumentalizowania policji, prokuratury do celów politycznych – ci ludzie są objęci stanowczymi działaniami policji – mówił Niemczyk.

Jak zauważa Piotr Niemczyk najbardziej wyraźnym przypadkiem państwa policyjnego jest ponowne podporządkowanie prokuratury Ministrowi Sprawiedliwości. - Co prawda są państwa na świecie, które uważamy za demokratyczne, gdzie również prokuratura jest częścią organów administracji rządowej. Tylko, że tam tego stanu nie przywracano. Kiedy już z niego wyszliśmy i prokurator generalny był niezależny, to powrót do tej sytuacji to skok wstecz – mówił Niemczyk.


Piotr Niemczyk – były działacz opozycyjny i więzień polityczny. Współzałożyciel Ruchu „Wolność i Pokój”. Drukarz i dziennikarz „Tygodnika Mazowsze”. Od 1990 do 1994 r. Dyrektor Biura Analiz i Informacji i Zastępca Dyrektora Zarządu Wywiadu UOP. W latach 2000-2001 doradca Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – organizator Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. W 2001 wiceminister gospodarki. Od 1998 do 2015 roku (z przerwą 2001-2007) ekspert Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Obecnie niezależny konsultant i wykładowca akademicki w zakresie technik i metod analizowania i przetwarzania informacji.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować