Piątek trzynastego - skąd taki przesąd?

2018-07-13 13:40:00 red.

Piątek, który wypada właśnie w trzynastym dniu miesiąca uchodzi za dzień pechowy. Wielu podchodzi do tego żartobliwie, innych w ogóle nie interesuje, ale są tacy co drżą i starają się być szczególnie ostrożni. Dlaczego akurat piątek trzynastego a nie np. wtorek?

źródło: www.demoty.pl
źródło: www.demoty.pl

Przesąd funkcjonuje aż w kilkunastu krajach m.in. w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii czy Szwecji. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Pochodzi od greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty), a fobia to po grecku strach.

Skąd taki przesąd?

Feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Warto wspomnieć, że piątek trzynastego, który wypada dzisiaj, jest drugim i zarazem ostatnim w tym roku. Kolejny wypada 13.09.2019.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować