Pokaz filmu „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej”

2018-10-08 16:00:00 Kino Helios

Kino Helios w Kaliszu zaprasza uczniów i nauczycieli na specjalny pokaz filmu „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” z udziałem producenta Piotra Piwowarczyka w dniu 12 października o godzinie 10:00.

To prawdziwa historia Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z getta w okupowanej przez nazistów Warszawie. W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy. W dokumencie występują jej współpracowniczki, osoby ocalone przez nie od zagłady oraz działacze społeczni i historycy.

Podczas II wojny światowej grupa młodych polskich kobiet uratowała tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta, wyprowadzając je na „aryjską” stronę i umieszczając w sierocińcach i polskich rodzinach. Po wojnie bohaterka tej historii, Irena Sendlerowa, nie mogła swobodnie mówić o swojej wojennej aktywności. Dopiero kilka lat przed śmiercią, udzieliła na potrzeby filmu dokumentalnego kilku wywiadów, w których ujawniła prawdę o bohaterskiej działalności kobiet w okupowanej Warszawie. Gdy naziści zaatakowali Polskę, 29-letnia Irena Sendlerowa była pracownicą opieki społecznej w warszawskim Urzędzie Miasta. Gdy w getcie zamknięto tysiące Żydów, pozbawiając większość populacji dostępu do jedzenia i leków, Sendlerowa wraz z koleżankami z pracy dostarczała im pomoc. Gdy latem 1943 roku stało się jasne, że plany okupanta wobec Żydów to totalna eksterminacja całego narodu, kobiety zdecydowały się wyprowadzać dzieci z getta na “aryjską” stronę miasta, ukrywając je potem w klasztorach, sierocińcach i prywatnych domach. Zanim naziści całkowicie spalili żydowską dzielnicę po powstaniu w getcie, Sendlerowej i jej współpracowniczkom udało się uratować setki dzieci.

Dzięki funduszom otrzymywanym z Londynu Irena przekazywała pieniądze na opłacenie utrzymania dzieci przez ich polskich opiekunów. Stworzyła też „listę Sendlerowej” – bazę danych wszystkich swoich podopiecznych, gdzie zapisała ich prawdziwe imiona i nazwiska, w nadziei, że po wojnie uda się je zwrócić ich żydowskim rodzinom.

Wszystkie z dzieci uratowanych przez grupę Sendlerowej przeżyły wojnę, a niektórym z nich udało się wrócić do swoich rodzin. Władze komunistyczne, które przejęły władzę po wojnie, nie były zainteresowane nagłośnieniem wojennej działalności Ireny Sendlerowej i jej współpracowniczek, gdyż powiązane były one z ruchem oporu lojalnym wobec rządu w Londynie. Niektóre z nich, w tym sama Pani Irena, były wzywane na przesłuchania przez komunistyczne służby bezpieczeństwa lub zostały zmuszone do emigracji. Dzięki filmowi „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” ich historie, dotychczas długo skrywane przez same bohaterki, mogły w końcu zostać opowiedziane.

Irena Sendlerowa za ratowanie Żydów otrzymała w 1965 roku tytuł „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku. Zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie w wieku 98 lat.

2018 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – „Rokiem Ireny Sendlerowej”. Nauczycieli zainteresowanych udziałem w pokazie prosimy o kontakt nr tel. 722 382 338.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować