W 151. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego na al. Wolności po godz. 19.00 w odsłonięto pomnik z jego wizerunkiem. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, politycy, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Kalisza.

Article czo%c5%82o
fot. MW

Z wielką radością ten moment przeżył prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak oraz Komitetu Budowy Pomnika Edward Prus – Mamy pomnik marszałka w Kaliszu, tak oczekiwany. Przez wiele lat dyskutowano nad tym żeby powstał – mówi Edward Prus – Muszę wspomnieć pana Jacka Kłokockiego, który chciał żeby to się dokonało w Budżecie Obywatelskim, ale nie udało się, później przejęliśmy tę inicjatywę jako Stowarzyszenie Szczypiorniak – dodaje.

- W mojej ocenie pięknie wygląda. Mam nadzieję, że coraz więcej będzie miał zwolenników – mówi Prus. Jednak cała inicjatywa „rodziła się w bólach”, nadal trwa zbiórka funduszy na spłatę pomnika – Pewnie będziemy długo zbierać, mam nadzieję że to nie będzie jakaś zbiórka bez końca – dodaje.

Jak przekonuje Prus nadal wpływają pieniądze na konto Stowarzyszenia – Spoglądając w konto są to mniejsze lub większe wpłaty, ale dzieje się. Kilka tysięcy na tydzień przybywa i mamy nadzieję, że po odsłonięciu będzie jeszcze więcej środków wpływało – mówi Edward Prus.

Lokalizacja pomnika też nie jest przypadkowa – Zamierzenie było jedno, żeby stanął w miejscu gdzie kiedyś stał car Aleksander II. Znienawidzony car, który wyrządził Polsce wiele krzywd, natomiast marszałek przyniósł nam wolność. Zamiana jest tutaj symboliczna – mówi Prus.

Jedna inicjatywa została praktycznie zakończona, a w Stowarzyszeniu planowana jest kolejna – Odsłoniliśmy obelisk przy ul. Sportowej, też związany z marszałkiem. Dzisiaj odsłoniliśmy pomnik samego marszałka, natomiast przed nami Szczypiorno, czyli pomnik legionistów czekający prawie 80 lat na odbudowanie – mówi Edward Prus, który w miejsce gdzie stał obelisk został zaprowadzony przez ojca jako młody chłopak w wieku kilku lat – Od tego momentu przyświecała mi ta idea, żeby to jednak odbudować. Stanie się to na końcu – dodaje zaznaczając, że o część funduszy Stowarzyszenie będzie się ubiegało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także
Thumb zrzut ekranu 2019 06 20 o 14.59.19
Tęczowy Jarmark na Rozmarku
Thumb lightning 1056419 960 720
IMGW ostrzega - uwaga na burze z gradem!
Thumb dsc00014
Uczniowie rozpoczynają upragnione wakacje! [zdję...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
więcej»