W 151. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego na al. Wolności po godz. 19.00 w odsłonięto pomnik z jego wizerunkiem. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, politycy, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Kalisza.

Article czo%c5%82o
fot. MW

Z wielką radością ten moment przeżył prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak oraz Komitetu Budowy Pomnika Edward Prus – Mamy pomnik marszałka w Kaliszu, tak oczekiwany. Przez wiele lat dyskutowano nad tym żeby powstał – mówi Edward Prus – Muszę wspomnieć pana Jacka Kłokockiego, który chciał żeby to się dokonało w Budżecie Obywatelskim, ale nie udało się, później przejęliśmy tę inicjatywę jako Stowarzyszenie Szczypiorniak – dodaje.

- W mojej ocenie pięknie wygląda. Mam nadzieję, że coraz więcej będzie miał zwolenników – mówi Prus. Jednak cała inicjatywa „rodziła się w bólach”, nadal trwa zbiórka funduszy na spłatę pomnika – Pewnie będziemy długo zbierać, mam nadzieję że to nie będzie jakaś zbiórka bez końca – dodaje.

Jak przekonuje Prus nadal wpływają pieniądze na konto Stowarzyszenia – Spoglądając w konto są to mniejsze lub większe wpłaty, ale dzieje się. Kilka tysięcy na tydzień przybywa i mamy nadzieję, że po odsłonięciu będzie jeszcze więcej środków wpływało – mówi Edward Prus.

Lokalizacja pomnika też nie jest przypadkowa – Zamierzenie było jedno, żeby stanął w miejscu gdzie kiedyś stał car Aleksander II. Znienawidzony car, który wyrządził Polsce wiele krzywd, natomiast marszałek przyniósł nam wolność. Zamiana jest tutaj symboliczna – mówi Prus.

Jedna inicjatywa została praktycznie zakończona, a w Stowarzyszeniu planowana jest kolejna – Odsłoniliśmy obelisk przy ul. Sportowej, też związany z marszałkiem. Dzisiaj odsłoniliśmy pomnik samego marszałka, natomiast przed nami Szczypiorno, czyli pomnik legionistów czekający prawie 80 lat na odbudowanie – mówi Edward Prus, który w miejsce gdzie stał obelisk został zaprowadzony przez ojca jako młody chłopak w wieku kilku lat – Od tego momentu przyświecała mi ta idea, żeby to jednak odbudować. Stanie się to na końcu – dodaje zaznaczając, że o część funduszy Stowarzyszenie będzie się ubiegało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także
Thumb zaproszenie  2
Rysunki i prace teatralne Lidii Wilk
Thumb 2 kolejkaa
Przed nami 2. kolejka TravelShops Liga Kaliska
Thumb o ojcach i synach
O ojcach i synach w Kinie Konesera

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb logoprzedszkola
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
więcej»