Posłuchaj wystawy w Tarasinie

2015-12-04 08:30:00 red.

Niecodzienny projekt ekspozycji w Galerii Sztuki im. J. Tarasina w Kaliszu przedstawił wczoraj (03.12.) artysta performer – Dariusz Fodczuk. Wystawa “Bóg Honor Ojczyzna”, za pomocą zarejestrowanych wywiadów podejmuje temat losów Polaków, w tym kaliszan żydowskiego pochodzenia, którzy w latach powojennych emigrowali do Izraela.

O dwóch Bogach, jednym Honorze i Ojczyznach, które czasem trudno policzyć i jeszcze trudniej opisać mówi nowa wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. “Mówi” – nie jest tu przenośnią, bo głównym wątkiem projektu Dariusza Fodczuka są zarejestrowane kamerą wspomnienia Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy zmuszeni byli po wojnie wyemigrować do Izraela. Na rozmieszczonych na ścianach ekranach telewizorów można zobaczyć i usłyszeć krótkie wypowiedzi trzynastu żyjących dotąd świadków tamtych wydarzeń. Są wśród nich dawni kaliszanie, do których autor specjalnie pojechał do Izraela, przygotowując wystawę dla kaliskiej galerii.

Dopiero po wysłuchaniu relacji można spojrzeć na przygotowaną instalację, ilustrującą moment zawahania i decyzji – co zabrać ze sobą do obcego kraju, a co zostawić.

- Ja jestem performerem i po wielu latach praktykowania doszedłem do wniosku, że estetyka nie jest najważniejsza, a sztuka, którą ja uprawiam nie jest o estetyce, tylko o tym, co sobie nawzajem mówimy, jak się ze sobą porozumiewamy i czy ostatecznie zostaje coś z tego czy nie. Jeśli jakiś uśmiech na twarzy – to dobrze, jeśli jakaś myśl – to jeszcze lepiej. Tego czego ja potrzebuję od sztuki – to komunikowania, a nie zachwytu. Mówienia o tym co się dzieje teraz, w tym życiu, które nam się przydarza – powiedział Dariusz Fodczuk.

Prezentacja zbiega się z ogólnoeuropejską dyskusją o uchodźcach i wartościach narodowych, przez co staje się istotnym głosem w tym temacie.

- Ja też wierzę w to, że Polska jest dla Polaków, tylko że dla wszystkich Polaków. Nie dla bardziej lub mniej polskich, tylko dla Polaków. W trakcie pracy nad przygotowaniem tej wystawy, ten temat “Polski dla Polaków” oraz Honoru i Ojczyzny zaczął “brzęczeć” inaczej niż kilkanaście miesięcy temu. Pomyślałem, że może to jest ten moment, kiedy trzeba mówić, nie estetyzować - dodał Dariusz Fodczuk.

Autor jest absolwentem Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom – 1992). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów performance w Polsce. Swoje działania prezentował na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Poza sztuką performance zajmuje się także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo. W 2007 przebywał na rezydencji w Tel-Awiwie w ramach projektu „Hertzel Mirage”, który był częścią obchodów Roku Kultury Polskiej w Izraelu zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Wystawy można “posłuchać” do 15 stycznia 2016 r.

Zdjęcia: red.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować