Czy strona postępowania, która posługuje się takim dowodem narusza prawo? Przedstawione zagadnienie miało miejsce w związku ze sprawą o rozwód, gdzie pani Anna przedstawiła sądowi jako dowód w sprawie nagranie z rozmowy telefonicznej pomiędzy nią a mężem, w której mąż przyznał się do zdrady, nie wiedząc, że jest nagrywany. Pani Anna miała wiele wątpliwości i obaw, czy ma prawo taki dowód przedstawić. Tym bardziej, że jej mąż odgrażał się, że jeśli ujawni dowód przed sądem, wytoczy żonie sprawę karną. Jak to wygląda w świetle prawa?

Article article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Pani Anna nie będzie ponosiła odpowiedzialności karnej za ujawnienie wyżej wspomnianej rozmowy telefonicznej, bowiem sama brała w niej udział. Nasza bohaterka mogłaby mieć problem, gdyby ujawniła nagraną rozmowę, w której udziału nie brała, nagraną np. w wyniku podsłuchu lub też przedstawiłaby treści rozmowy sms pomiędzy jej mężem a osobą trzecią. Przepis art. 267 k.k. przewiduje bowiem karalność za uzyskanie informacji przez osoby nieuprawnione, np. przez podsłuch, utrwalanie obrazu, otwieranie zamkniętej korespondencji czy przełamywanie stosownych zabezpieczeń w systemie telekomunikacyjnym czy informatycznym. Osoba biorąca udział w rozmowie, którą jednocześnie potajemnie nagrywała, nie należy do kręgu osób nieuprawnionych, wskazanych w powołanym przepisie.

Osobną kwestią jest odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego. W omawianym przypadku mąż pani Anny mógłby żądać od niej zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych, takich jak swoboda komunikowania się, nawet jeśli sąd dowód ten dopuścił. Sprawa jednak nie jest tak oczywista, jak w przypadku prawa karnego, bowiem orzecznictwo sądów cywilnych w tym zakresie nie jest jednolite. W wyroku z 06.07.1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że: „ochroną art. 23. k.c. objęte jest prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnica rozmowy. Gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego”. Sąd ten stanął na stanowisku, że nie jest dopuszczalne wykorzystywanie dowodu z nagrania, pomimo że nagrywanie rozmów miało służyć ochronie interesów strony w procesie. W świetle tego orzeczenia, zachowanie pani Anny narusza prawo jej męża do prywatności i swobody komunikowania się. Poszkodowany mąż mógłby skutecznie domagać się od niej zapłaty zadośćuczynienia w procesie cywilnym.

Zupełnie odmienne stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25.04.2003 r. w którym stwierdził, że do wykazania winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego służyć może nagranie rozmów prowadzonych przez strony procesu także wtedy, jeżeli tych nagrań dokonano bez wiedzy jednej z nich. Sądy podzielające prezentowane stanowisko zwracają uwagę, że kodeks postępowania cywilnego nie zakazuje korzystania z tego rodzaju dowodów. Jeśli zatem rozmowę nagrywa jeden z jej uczestników, nie narusza on konstytucyjnego prawa do wolności komunikowania się. Stanowisko to zakłada pierwszeństwo realizacji prawa do sądu nad innymi prawami, wynikającymi z dóbr osobistych, np. takimi jak omawiana swoboda komunikowania się. W świetle powołanego orzeczenia, pani Anna poprzez ukryte nagranie rozmowy, w której sama brała udział, nie naruszyła przepisów chroniących tajemnicę komunikowania się, jeśli wskazany dowód miał posłużyć jej w postępowaniu sądowym.
Biorąc pod uwagę przedstawione orzeczenia, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy omawiane zachowanie będzie rodziło odpowiedzialność cywilno-prawną. Każdy taki przypadek należy oceniać indywidualnie, uwzględniając praktykę przyjętą przez dany sąd.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb large 2 768x514
19 listopada - zmiana organizacji ruchu na Łódzkiej
Thumb 45723539 2253618448194928 388404131779313664 n
Chcesz zostać wolontariuszem? Zgłoś się!
Thumb img 7254
Młodzi kaliszanie wiedzą jak zadbać o biały uśmi...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
więcej»
Bico australia 20131216 146n120