Na terenie zielonym przy ul. Sportowej w Kaliszu trwają przygotowania do postawienia obelisku upamiętniającego nadanie sztandaru dla 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Wręczenia dokonał sam Marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Article img 7575
fot. Błażej Krawczyk

- W międzyczasie oczekując na decyzję Pani konserwator w sprawie pomnika Józefa Piłsudskiego, uporządkowaliśmy teren przy Aquaparku gdzie będzie wybudowany obelisk upamiętniający przekazanie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego sztandaru 29. Pułkowi Strzelców Kaniowskich. W Komitecie Organizacyjnym Budowy pomnika mamy Pana, którego ojciec trzyma ten sztandar i on jest takim naszym mentorem – mówi Edward Prus, członek Komitetu Organizacyjnego.

Marszałek Polski był z wizytą w Kaliszu 3-krotnie. 15 maja 1921 roku dokonał aktu wręczenia sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Warszawy i Kalisza dla 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Obelisk upamiętniający to wydarzenie powstanie przy ul. Sportowej w Kaliszu w pobliżu Aquaparku, gdzie niegdyś na tych terenach żołnierze odbywali ćwiczenia.

- Wojsko miało swoje koszary przy kościele św. Józefa, stamtąd przez Park Miejski przychodzili tutaj na ćwiczenia. Oni brali udział w bitwie zwanej Cudem nad Wisłą. Jako jedna z najlepszych jednostek w tych walkach, otrzymali właśnie sztandar – wyjaśnia Wojciech Piasecki, członek Komitetu Organizacyjnego budowy pomnika, Wiceprezes Związku Piłsudczyków.

Miejsce jest uporządkowane, skoszona została trawa, a teren przygotowany tak by swoją pracę mógł zacząć projektant obelisku – Przemysław Wierzbicki we współpracy z Piotrem Pietrzykowskim.

Obiekt ma stanąć przy ul. Sportowej na przełomie sierpnia i września br. Inwestycja nie jest finansowana przez miasto, środki na ten cel mogą przeznaczyć darczyńcy, ludzie dobrej woli, którzy za gest wsparcia zostaną umieszczeni na specjalnie przygotowanych miejscach przy obelisku czy pomniku Józefa Piłsudskiego. Sporą część materiałów niezbędnych do budowy obiektu przekazuje Komitet Organizacyjny. - Granit będzie pochodził z moich zasobów, cokół powstanie z materiałów ofiarowanych przez kamieniarza z Dobrzeca – mówi Edward Prus. - Oczekujemy na decyzję Pani konserwator, gdyż wtedy będziemy mogli ogłosić zbiórkę i udostępnić subkonto, na które będzie można wpłacać pieniądze. Zachęcam gorąco by ludzie się do tej inwestycji przyłożyli, a tych najbardziej hojnych darczyńców uhonorujemy na tabliczkach przy obelisku czy pomniku Marszała Józefa Piłsudskiego. Chcemy by kaliszanie czy społeczeństwo wokół Kalisza wsparło tę ważną inwestycję.

Nazwiska darczyńców pojawią się również na specjalnej liście, która zostanie umieszczona przy okazji wmurowywania kamienia węgielnego.

Pomnik stanie na podeście o wymiarach 400×400 cm. - W centralnej części pojawi się kolejny element 120×80 cm o wysokości 140 cm, i na nim umieszczony będzie obelisk. Wszystko będzie obudowane dookoła granitowymi głazami – wyjaśnia Edward Prus.

Teren wymaga jeszcze wyrównania. Konieczne będzie nawiezienie dodatkowej warstwy ziemi. We wrześniu nastąpi uroczyste odsłonięcie obelisku.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o
Gala finałowa konkursu ekologicznego „Cztery por...
Thumb dsc06599
Poseł Jerzy Kozłowski kandydatem Kukiz’15 na pre...
Thumb widok ok
Wirtualny spacer z Piotrem Sobolewskim

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120