W sobotę, 12 maja kaliscy przewodnicy PTTK zrealizowali 94 spacer krajoznawczy w cyklu Kaliszobranie. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele dwóch rodzin w trzech pokoleniach (dziadkowi – ojcowie – wnuczęta), co jest symptomatycznym znakiem popularności tej imprezy. Spacer zaczął się przy kaplicy parafii św. Jana Pawła na Dobrzecu (w imieniu księdza proboszcza Alfreda Brylaka o powstawaniu tam kościoła opowiedział ks. wikary Arek Wysota) i wiódł uliczkami tego osiedla – aż po jego południowo-zachodnie krańce, oddzielone od pól ulicą Biskupicką.

Article sypkal 06
fot. Marek Bergman

Prowadzący – dr Piotr Sobolewski – omawiał zatem dwa związane z trasą marszruty tematy: wybitne postacie duchowne z historii Kalisza (trasa prowadziła m.in. ulicami ks. Stanisława Piotrowskiego, ks. Henryka Kaczorowskiego i pastora Juliusza Bursze ale mowa była też o księżach: Ignacym Przybylskim, Janie Sobczyńskim, Mieczysławie Janowskim i kilku innych) oraz o kolejnych osiedlach związanych z budownictwem wielorodzinnym. Począwszy od osiedla Robotniczego i bloków „millerowskich” (to jeszcze przed wojną), budowanych przez Niemców w czasie okupacji blokach z osiedla Tyniec, pierwszych osiedlach powojennych (Marchlewskiego, Nowy Świat) aż po Kaliniec i kolejne „sypialnie Kalisza” z ostatniego półwiecza. Przewodnik wspomniał też o niezrealizowanych planach budowy wielkich blokowisk dla 170-tys. Kalisza (! – takie były prognozy!) na Tyńcu i Chmielniku. W finale spaceru jego uczestnicy, myszkując wśród uśpionych zwykle uliczek: Bujnickiego, Szpilowskiego, Polanowskiego czy Otwinowskiego (o ich patronach też było co nieco) dotarli do granicy zabudowy w tej części miasta. Przed nimi rozpościerały się już tylko pola, na których – co było widać – zaczął się już na dobre tegoroczny sezon prac.

Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza udzielonego w ramach mecenatu nad kulturą.

Zobacz także
Thumb dzisnpatronasp16 2018 12 14 7
Dzień Patrona w szesnastce
Thumb czo%c5%82o
Radosław Sikorski spotkał się z mieszkańcami Kal...
Thumb dsc 5563
Tango i muzyka świata zabrzmiały w Filharmonii K...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kaliszobranie jest strzałem w dziesiątkę, szkoda tylko że się kończy. Może by tak w Polskę uderzyć, chętnych z takim przewodnikiem by nie brakowało.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Fajnie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dobrze, że są seniorzy, bo kiedy ich zabraknie to z kim będą wędrować…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kaliszobranie to miła impreza, ale się kończy, bo jego formuła się wyczerpuje. Może by od nowa rozpocząć program? Wszak nie każdy mógł być na wszystkich spotkaniach, na których chciał, czasem coś wypadło, że nie można było iść. Może nowi uczestnicy dołączyliby do spacerów?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
więcej»
Bico australia 20131216 146n120