W sobotę, 12 maja kaliscy przewodnicy PTTK zrealizowali 94 spacer krajoznawczy w cyklu Kaliszobranie. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele dwóch rodzin w trzech pokoleniach (dziadkowi – ojcowie – wnuczęta), co jest symptomatycznym znakiem popularności tej imprezy. Spacer zaczął się przy kaplicy parafii św. Jana Pawła na Dobrzecu (w imieniu księdza proboszcza Alfreda Brylaka o powstawaniu tam kościoła opowiedział ks. wikary Arek Wysota) i wiódł uliczkami tego osiedla – aż po jego południowo-zachodnie krańce, oddzielone od pól ulicą Biskupicką.

Article sypkal 06
fot. Marek Bergman

Prowadzący – dr Piotr Sobolewski – omawiał zatem dwa związane z trasą marszruty tematy: wybitne postacie duchowne z historii Kalisza (trasa prowadziła m.in. ulicami ks. Stanisława Piotrowskiego, ks. Henryka Kaczorowskiego i pastora Juliusza Bursze ale mowa była też o księżach: Ignacym Przybylskim, Janie Sobczyńskim, Mieczysławie Janowskim i kilku innych) oraz o kolejnych osiedlach związanych z budownictwem wielorodzinnym. Począwszy od osiedla Robotniczego i bloków „millerowskich” (to jeszcze przed wojną), budowanych przez Niemców w czasie okupacji blokach z osiedla Tyniec, pierwszych osiedlach powojennych (Marchlewskiego, Nowy Świat) aż po Kaliniec i kolejne „sypialnie Kalisza” z ostatniego półwiecza. Przewodnik wspomniał też o niezrealizowanych planach budowy wielkich blokowisk dla 170-tys. Kalisza (! – takie były prognozy!) na Tyńcu i Chmielniku. W finale spaceru jego uczestnicy, myszkując wśród uśpionych zwykle uliczek: Bujnickiego, Szpilowskiego, Polanowskiego czy Otwinowskiego (o ich patronach też było co nieco) dotarli do granicy zabudowy w tej części miasta. Przed nimi rozpościerały się już tylko pola, na których – co było widać – zaczął się już na dobre tegoroczny sezon prac.

Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza udzielonego w ramach mecenatu nad kulturą.

Zobacz także
Thumb article policja jasna
Co będzie z budynkiem na ul. Jasnej po przeprowa...
Thumb article article dsc00023
Z 2 promilami i bez uprawnień - kierowca ciągnik...
Thumb dsc 8321
Szczypiorno Cup - mecze o 5-8 miejsca [zdjęcia]

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kaliszobranie jest strzałem w dziesiątkę, szkoda tylko że się kończy. Może by tak w Polskę uderzyć, chętnych z takim przewodnikiem by nie brakowało.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Fajnie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dobrze, że są seniorzy, bo kiedy ich zabraknie to z kim będą wędrować…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kaliszobranie to miła impreza, ale się kończy, bo jego formuła się wyczerpuje. Może by od nowa rozpocząć program? Wszak nie każdy mógł być na wszystkich spotkaniach, na których chciał, czasem coś wypadło, że nie można było iść. Może nowi uczestnicy dołączyliby do spacerów?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07 godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb zrzut ekranu 2018 03 16 o 13.58.43
Msm icon 30
Marco Pizzeria - pizza z dowozem
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03 godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb logo
Msm icon 30
Helen Doron English. Jak szybko i skutecznie Twoje Dziecko może nauczyć się j...
więcej»
Bico australia 20131216 146n120