Uroczysta Inauguracja Nowego Sezonu Artystycznego 2015/2016 połączona z wręczeniem nagród dla najbardziej zasłużonych ludzi krzewiących kaliską kulturę, odbyła się wczoraj (22.10.) w Sali Recepcyjnej ratusza. Władze Miasta przyznały nagrody twórcom i mecenasom kultury. ZDJĘCIA.

Article p2210267 External article

- Otwieram nowy sezon artystyczny 2015/2016. Gratuluję zdobywcom tegorocznych nagród miejskich. Dziękuję za wzbogacanie miejskiej kultury, wenę twórczą, dedykowaną Kaliszowi, inspiracje, wszelkie niewymierne odczucia, których nie sposób wyrazić słowami. Dziękuję również szerokiemu gronu organizatorów życia kulturalnego w mieście, bez waszej pasji nie byłoby w nas twórczego ognia, chęci poznawania kolejnych “żywiołów” kultury – powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński podczas Inauguracji Nowego Sezonu Artystycznego 2015/2016.

Prezydent podkreślił rosnącą aktywność kulturalną kaliszan, zwyżkującą liczbę festiwali, koncertów i projektów artystycznych, które cieszyły się w minionym sezonie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wśród najbardziej popularnych wymienił imprezy organizowane wokół Głównego Rynku jak : Kino Letnie, Muzyczny Rynek, czy Festiwal Kultury Ulicznej, ale także i te bardziej odległe od centrum, a które swoją atrakcyjnością przyciągały publiczność jak: artystyczne pikniki w Parku Miejskim, czy rozmaite działania plastyczne, muzyczne i czytelnicze.

Dostrzegając zaangażowanie i starania pomysłodawców w różnych dziedzinach kultury, włodarze miasta uhonorowali Nagrodami Prezydenta Miasta Kalisza twórców i mecenasów kultury, którzy ją krzewią i przyczyniają się do ochrony narodowego dziedzictwa. Do nagród co roku rekomendują dyrektorzy kaliskich instytucji kultury, szefowie stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, przedstawiciele mediów i radni. Nagrody przyznano reprezentantom wszystkich dziedzin sztuki.

Swoimi refleksjami po otrzymaniu nagrody podzielili się z portalem Calisia.pl niektórzy wyróżnieni:

Margota Suszyńska – wraz mężem współinicjatorka i organizatorka Święta Ulicy Niecałej, współwłaścicielka restauracji Komoda
- To jest bardzo ważna dla nas nagroda i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy otrzymać ją, ale myślę, że ta nagroda nie jest tylko dla nas, lecz dla wszystkich współorganizujących Święto Ulicy Niecałej. To grupka szalonych, zdeterminowanych osób, których na co dzień nie widzimy, a oni wkładają całe swoje serce w to Święto. I myślę, że jakoś to nam wychodzi.

Prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, kierownik Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji medialnej WPA w Kaliszu
- W żadnej mierze ta nagroda, ani jakakolwiek inna nie jest celem, nie jest też środkiem. Jest czymś, co się zdarza po drodze. Jak się zdarza – to świetnie, jak nie, to trzeba iść dalej w wytyczonym przez siebie kierunku i nie oglądać się, bo sami wiemy najlepiej, czy coś zrobiliśmy dobrze, czy nam się to udało mniej. Bardzo się cieszę z tej nagrody również dlatego, że ludzie, którzy wespół ze mną byli nagrodzeni, to osoby o dużym dorobku, które lubię i cenię i życzę im jak najlepiej, aby jeszcze nie raz tego typu nagrody odbierali.

Danuta Synkiewicz – dziennikarka Radia Merkury w Poznaniu
- Czuję ogromną satysfakcję. My dziennikarze, nie robimy nic dla zaszczytów mimo, że mrówczą pracę wykonujemy każdego dnia i każdy z nas stara się wykonać ją jak najlepiej za pomocą tych środków które mamy. Natomiast jeśli doceniane jest mówione, czy pisane słowo dziennikarskie, to tym bardziej cieszy, że takich twórców jak my też się zalicza do grona artystów, którzy tworzą kulturę w tym mieście, za co bardzo dziękuję.

Leszek Ziąbka- – archeolog, muzealnik, pracownik Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, inicjator muzycznego cyklu “Akustycznie w Muzeum”
- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tej nagrody, jest mi bardzo, bardzo miło i bardzo się cieszę. Nadal będę pracował i poszukiwał przeszłości. Jak tylko będą środki, będziemy też prowadzić naukowe badania.

Robert Kuciński – scenarzysta, prezenter, autor programów w firmie Multimedia Polska, dziennikarz
- Cieszę się ogromnie z nagrody, bo okazało się, że rekomendujący dostrzegli – trochę w tej chwili bardziej anonimową – moją działalność popularyzatorską związaną z kulturą. Przede wszystkim, zawodowo, zajmuję się filmem i nie jestem związany z żadnym codziennym serwisem informacyjnym, ale za to mam więcej czasu na opracowywanie medialnych kampanii promujących artystyczne eventy oraz na realizację form reportażowych, dokumentów lub obszernych wywiadów poświęconych festiwalom, wydarzeniom i osobowościom kaliskiej kultury. Oczywiście tęsknię za codzienną działalnością reporterską, radiową, prasową i telewizyjną, ale media – generalnie rzecz ujmując – wypierają tematy kulturalne, oceniając je jako mniej istotne dla swych odbiorców. Smuci mnie to ogromnie, zwłaszcza w Kaliszu, w którym – wciąż jestem o tym głęboko przekonany – wszystko to, co związane jest z kulturą i sztuką, decyduje o jego wyjątkowości.

Oto pełna lista uhonorowanych osób:

Mecenas Kultury w sezonie artystycznym 2014/2015:
Margota i Cezary Suszyńscy – właściciele Komoda Club Kalisz
Paweł Szymkowiak – dyrektor Schimmel Fabryka Fortepianów w Kaliszu
Andrzej Marian Tersa – Prezes Zarządu ENERGA SA
Katarzyna Figiel – właścicielka hotelu CALISIA w Kaliszu
Jarosław Karcz – dyrektor Leroy Merlin w Kaliszu

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w sezonie 2014/2015.

Nagrody indywidualne:
Joanna Bara
Maciej Błachowicz
Arkadiusz Błaszczyk
Tomasz Chajduk
Wołodymyr Czornobaj
Tomasz Dalinkiewicz
Piotr Gołdyn
Maria Jamruszka-Grzeluszka
Robert Kuciński
Piotr Łuszczykiewicz
Ks.płk rez. Tadeusz Pałuska
Dorian Pawełczak
Henryk Piątkowski
Izabela Pietrzak
Małgorzata Puchalska
Jarosław Romaniuk
Maciej Stadtmuller
Danuta Synkiewicz
Jakub Tomalak
Krzysztof Walczak
Barbara Wypych
Natalia Zawartka-Ignaszak
Romuald Zaręba
Leszek Ziąbka
Wojciech Zieleziński

Nagroda zespołowa: Henryka i Jerzy Gnerowiczowie

Podziękowania za działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego oraz popularyzacji spuścizny kulturowej: Zgromadzenie Ojców Franciszkanów w Kaliszu

Nagrody rzeczowe Prezydenta Miasta Kalisza za uzdolnienia, aktywności i sukcesy artystyczne: Joanna Leśna, Małgorzata Sucharska

Wszystkim nagrodzonym redakcja portalu Calisia.pl serdecznie gratuluje!

Zdjęcia: red.

Zobacz także
Thumb img 7102
Siatkarki Energi MKS Kalisz wygrywają na własnym...
Thumb azbest 2
W powiecie kaliskim usunięto blisko 850 ton azbestu
Thumb img 6763a
Zderzenie pojazdów na ul. Złotej. W jednym z nic...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zdjecie 2
Msm icon 30
Organizacja Imprez Turystycznych ,,BŁĘKITNA’’
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
więcej»
Bico australia 20131216 146n120