W gabinecie prezydenta Kinastowskiego doszło do spotkania z parlamentarzystami… jednak nie ze wszystkimi. Na spotkaniu stawili się parlamentarzyści PiS (bez posłanki Joanny Lichockiej) oraz Jerzy Kozłowski z Kukiz’15. Zabrakło natomiast posłów Platformy Obywatelskiej Jarosława Urbaniaka i Mariusza Witczaka. – Spotkaliśmy się dzisiaj z ludźmi, którzy chcieliby pomóc naszemu miastu – mówił prezydent Kinastowski. Na spotkaniu mówiono głównie o obwodnicy Kalisza, jednak żadne konkretne deklaracje nie padły. Jak przekonuje poseł Ławniczak budowa obwodnicy – W dużej mierze będzie zależeć od tego ile Polska uzyska pieniędzy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2021-27.

Article czo%c5%82o
fot. MW

Głównym tematem była sprawa drogi krajowej nr 25, a dokładnie jej przebieg – Mam wrażenie, że wypracowaliśmy wspólne stanowisko, co do tego, że najbardziej korzystny dla Kalisza jest przebieg poza granicami miasta. Posłowie zapewnili, że na ile będą mogli, będą ten wariant obwodnicy promować – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Jak zapewniał kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego Jan Dziedziczak, który bardzo często bywa w Kaliszu – Spotkanie wynika z pewnej filozofii jaką mamy w ramach sprawowania mandatu. Parlamentarzysta powinien być ambasadorem miasta, które reprezentuje w urzędach centralnych w Warszawie, powinien zabiegać o to by decyzje władzy centralnej były korzystne dla naszego regionu.

Podobne zapewnienia kaliszanie słyszą już od kilku, a nawet kilkunastu lat, a obwodnicy nadal nie ma… Żaden z parlamentarzystów obecnych na spotkaniu nie potrafił podjąć konkretnych deklaracji – To co dzisiaj wypracowaliśmy to są konkretne prace, które rozpoczęły się jesienią 2016 roku. Od momentu rozpoczęcia prac projektowych po oddanie drogi szybkie ruchu do użytku mija 8, a nawet 12 lat. Perspektywa 2024-28 to mniej więcej moment oddania do użytku obwodnicy Kalisza – mówił poseł Ławniczak – W dużej mierze będzie to zależeć od tego, ile Polska uzyska pieniędzy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2021-27. Na podstawie tego powstanie nowa wersja programu drogowego – dodaje.

Jak zaznacza poseł Ławniczak, Kalisz jak również przestrzeń między Kaliszem a Ostrowem Wlkp. są mocno obciążone ruchem pojazdów. Przemieszcza się po niej ponad 18 tys. samochodów dziennie, w tym 3,5 tys. pojazdów ciężarowych. Jest to jedna z najbardziej obciążonych w Polsce dróg szybkiego ruchu i ten argument ma przyspieszyć realizację inwestycji.

Parlamentarzyści wraz z prezydentem, ustalili, że optują za żółtym wariantem obwodnicy, czyli tym poza granicami miasta Kalisza, czyli tym który został już ustalony kilkanaście miesięcy temu…

- To, co dzisiaj ustaliliśmy szczegółowo będzie stanowiło wspólne stanowisko władz miasta i parlamentarzystów oraz będzie przedstawione Ministrowi Infrastruktury – mówił poseł Jan Mosiński.

Nie obyło się bez przepychanek politycznych i uderzenia w nieobecnego „skromnego posła opozycji” Mariusza Witczaka – Znamienny jest tutaj brak posłów Platformy Obywatelskiej. Kiedy powstawał zespół parlamentarny ds. przebudowy drogi S11, nie przystąpił do niego żaden z posłów PO z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Uchwała sejmiku, to kolejny krok, który nie służy miastu Kalisz i powiatowi kaliskiemu. Platforma Obywatelska obraziła się na kaliszan. Nie chce służyć mieszkańcom Kalisza.

Jak zaznacza poseł Jan Mosiński, PiS od 2016 roku sukcesywnie realizuje kolejne kroki do budowy obwodnicy, jak chociażby wpisanie obwodnicy do krajowego programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad.

- Będziemy szukali dróg, żeby Kalisz został ujęty podobnie jak inne miasta w Wielkopolsce w strategii rozwoju. To, że pochodzimy z innego zaboru nie oznacza, żeby sejmik, którym w tej chwili rządzi PO oraz PSL, traktował nas gorzej – mówił senator Andrzej Wojtyła.

Jedynym posłem opozycji podczas spotkania był Jerzy Kozłowski z Kukiz’15 – To, że Kalisz nie ma obwodnicy, to nie jest kwestia kilku ostatnich lat. Kalisz nie jest ujęty w planach dróg krajowych na lata 2014-2023. Nie podjęto wcześniej żadnych działań ze strony parlamentarzystów wtedy rządzącego ugrupowania. Platforma z premedytacją okłamuje mieszkańców miasta Kalisza – mówił poseł Kozłowski.

Zobacz także
Thumb 58374898 273964476845393 9101251694129315840 na
Zderzenie pojazdów na ul. Górnośląskiej. Ford za...
Thumb kafarnaum
Kafarnaum w Kinie Konesera
Thumb article 3r4a9783
Trwa VIII Sesja Rady Miasta Kalisza

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  ale obracaja kota ogonem, a przepraszam kto rzadzi od tylu lat? i prezydent nie ma koalcji z Pisem… chyba nie umie tego ukryc i sam sie oklamuje

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Posłowie PiS kochani z obwodnicą to będzie tak jak z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej o nowo powstałym Zakładzie Karnym pod Kaliszem już nie wspomnę – to ja dziękuję!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jak widać miastu nic nie przybywa, a wręcz przeciwnie – ubywa. Piszę o COOSW – który zostanie przeniesiony pod Warszawę. Nie ma fal, nie ma fal, nie ma fal …….. I gdzie tu mowa o rozwoju miasta.Tracimy ostatnie strategiczne i bardzo ważne instytucje. A najgorsze jest to że nikt na ten temat nic nie mówi, ani włodarze, ani posłowie.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wszystko zależ od pieniędzy z UE, a są tacy co na nią plują. Ze spotkania nic nie wynikło, szkoda czasu. Tylko kanapki zjedli, popili i to całe żarcie jak i to spotkanie g….. daje.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kozłowski jak widać, zaczyna już robić umizgi w stronę PiSu, bo na reelekcję z Kukiz15 szans już raczej nie ma ;-)

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Posłowie PIS będą teraz wszędzie bo przed wyborami. Potem już zapomnijcie. Miły być w więzieniu kwatery terytorialsów, muzeum i kto wie co jeszcze wszechobecny swąd szatana przygnał. Byli wiceministrowie ministrowie zabrakło chyba tylko Bartosza M………. żałosne to wszystko…..

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wybory sie zblizaja to mosinski wszedzie pokazuje ten swoj parszywy zaklamany pysk.niedlugo mi kur…z lodowki bedzie wyskakiwal.gdzie ten pajac byl przez ostatnie 3 lata?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Miny mają nietęgie…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  najlepsze i tak są zdjęcia stołu dyskusyjnego suto zastawionego kanapkami, kielichami do wody, filiżankami… śniadanie mistrzów

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bardzo dobre spotkanie. Pytanie o nieobecność PO jest bezprzedmiotowe. Ich nie interesuje rozwiązywanie problemów. Oni wolą mnożyć problemy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  pieniądze unijne nie śmierdzą ??? wstyd panowie. Kadencja minie wstyd zostanie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Żałość

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Szkoda kanapek…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Pan Dziedziczak jest bardzo przewidywalny… no przecież zbliżają się wybory. Spadochron zawsze otwiera przed wyborami. Bo nie ma sensu wcześniej… gdzie jak gdzie ale na prowincji? Będzie starszy to awansuje do miasta pow. 100 tyś.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  pamiętajcie przy urnach.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ładnie na zdjęciu wyszli :-) COSSW ich tyle interesuje co… a może to w Szczypiornie powstanie teraz Kalisz Tower :DDD, żałosne, tak lekko pozbywać się takich miejsc. Ale nikomu się nie chce.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Do Prezydenta
  Panie Prezydencie jeśli ktoś obiecuje i mówi to należy sprawdzić . Polecam wydostać wystąpienie w formie nagrania posła Ławniczaka na sesji Gminy Gołuchów po przedstawieniu wariantu obwodnicy Kalisza poza granicami miasta. On tam wprost mówi że nie dopuści do tego rozwiązania. Do tego powołuje się na rząd . Potem należy dokładnie sprawdzić co stało się w komisji sejmowej po tym wystąpieniu. Jak Pan Prezydent to odsłucha to wszystko zrozumie. Co do reszty panów na zdjęciu to mam wrażenie że przyszli zrobić sobie zdjęcie z nowym prezydentem przed wyborami. Czy obwodnica stracona ? Nie . Proszę wywołać dyskusję na ten temat z podpisami mieszkańców . Takie mini referendum ale jak najszybciej np.do czerwca. :) Proszę prześledzić co zrobił Ostrów gdy nagle im próbowano zblokować obwodnicę. Warto. :)

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Pamiętajmy te ponure twarze przy urnach !

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  czyli jednym słowem przez najbliższe 15 lat obwodnicy nie będzie.
  W sumie to wygladaja jak grabarze tego miasta – nie dziwie sie że nikt z PO nie przyszedł- na zdjęciu są tylko koalicjanci

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  czyli jednym słowem przez najbliższe 15 lat obwodnicy nie będzie.
  W sumie to wygladaja jak grabarze tego miasta – nie dziwie sie że nikt z PO nie przyszedł- na zdjęciu są tylko koalicjanci

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  czyli jednym słowem przez najbliższe 15 lat obwodnicy nie będzie.
  W sumie to wygladaja jak grabarze tego miasta – nie dziwie sie że nikt z PO nie przyszedł- na zdjęciu są tylko koalicjanci

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Wiadomo ze na kolejną perspektywe pieniedzy z unii ma byc mniej. Wiec w sumie mamy już wytłumaczenie dlaczego drogi nie bedzie przez najbliższe 50 lat. I dzieki temu spotkaniu zarówno prezydenciki jak i posłowie maja wytłumaczenie i usprawiedliwienie ze poprostu sie nie da.
  Prezydenciki beda mowic ze tobili co mogli to znaczy apelowali i rozmawiali bo przeciez to nie w i h gestii. Z kolei posłowie będą tłumaczyc że kołdra za krotka bo unia funduszy nie dała a pieniaszki x budrzetu trzeba było rozdac żeby kupować głosy ot taka polityka niszczenia próżności

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Do Kaliszanina z 20.00, czyli wina Tuska!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Porażka, jestem bardzo zawiedziony Kinastowskim, w życiu już nie oddałbym głosu na niego, tyle obietnic i nic z tego nie wyszło. A to spotkanie kompletnie nic nie wniesie, spotkali się pogadali i pojechali, ech.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Oj nie tylko spotkali się i pogadali, [pewnie i kawę wypili i kanapkę przekąsili.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Boom czyli jest dokładnie tak jak przewidzialem…
  Mam nadzieję że chociaż kanapki smakowały…
  Nikt z obecnych na tym spotkaniu nie powinien dostać złamanego grosza za “pracę” i zero głosów na kartach wyborczych oczywiście po mimo że ich tu nie ma też sieww to wlicza.
  Masakra, nieroby nie przedstawiciele miasta. Wstyd i hańba. Dzisiejszym dniem pokazali ile są warci -NIC

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Przynajmniej przyjechali. Ci z pokoke nawet nie udawają że Kalisz mają gdzieś głęboko.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie muszą udawać, poprostu mają w du** miasto, mieszkańców czyli wyborców

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  “To, że pochodzimy z innego zaboru”?
  Rozumiem, że partie to zabory? Hmm jakoś ma to sens…
  A co do przyspieszenia budowy obwodnicy… Myślę że nie politycy tylko ludzie wezmą sprawy w swoje ręce i sami to załatwią

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Była Platforma Obywatelska (PO), teraz jest Koalicja Obywatelska (KO), do Europalmanetu startuje Koalicja Europejska (KE) a za moment dowiemy się, że będzie KK czyli Koalicja Kosmosu.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Przynajmniej przyjechali? Kurcze na śniadanko.wypasione chyba bo nic konkretnego nie ustalili

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A o zlikwidowaniu COSSW jakoś wszędzie cicho. Ten Kinastowski to likwidator naszego miasta. Ostatni gasi światło.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ja się dziwię że tak wszyscy chcą ta obwodnica po za granicami miasta .większość miast buduje w granicach tylko kalisz ma inne wizje. A co z terenami inwestycyjnymi koło Castoramy. Jeżeli nie wykorzystają tej drogi do Skalmierzyce jako obwodnicy tylko wybuduje inna to cały zamiar z terenami inwestycyjnymi upadnie bo większość firm będzie szukał swoich siedzib koło tej nowej drogi.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie wyglądają na kreatywnych , Spotkali sie po to aby się rozejść.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dzisiaj mnie nic już nie dziwi. Nawet to, że były prezydent zwróci 750tys.zł.za kretyński kontrapas.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Zdjęcie i do archiwum , będziemy wnukom pokazywać …
  Grajdoł

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Podobno obiecali otworzyć w Kaliszu PWSZ i wesprzeć kaliski żużel!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Podsumowując spotkanie PIS nic nie może a Po ma nas w d pie

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Spotkanie bez posłanki Lichockiej…………………niestety początek kampanii wyborczej PIS zorganizowanej przez prezydenta Kalisza był niekompletny……………

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Mosinski to zawsze opowiada bzdury jak kazdy PISsLamista

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Mosinski to zawsze opowiada bzdury jak kazdy PISsLamista

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  “W gabinecie prezydenta Kinastowskiego doszło do spotkania z parlamentarzystami…” tgz. parlamentarzyści BY SIĘ NIE KOMPROMITOWALI !? przez la…………..ta nic , nic nie zrobili dla Kalisza i teraz na pewno nie mają zamiaru.Będą obiecywać wszystko przy najbliższych wyborach – pamiętajcie .

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Jedyne podsumowanie – DNO. Panie Kinastowski już się kampania wyborcza skończyła czy może teraz Pan będzie startował do europarlamentu ? Budowa obwodnicy zależy o przyznania środków unijnych :))))))))) Panie Kinastowski, żeby były środki to musi być jakiś PLAN. Środki na co Pan dostanie ? Na obwodnicę, której nawet nie ma w wieloletnim planie zagospodarowania przestrzennego ???? Kaliszanie pożegnajcie się z obwodnicą na wiele, wiele lat. PiS już centralnie robi bokami. Jak Wam w ciągu kolejnych 10 lat pociągną nitkę pojedynczą spod Castoramy do Poznańskiej to będzie szczyt marzeń i to jest naprawdę wariant optymistyczny..

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Z wiadomym wszystkim względów kasy unijnej będzie mniej, więc pisowcy powiedzą, myśmy chcieli ale ta unia. PO tam nagadała, nakłamała i mimo że wygraliśmy 1:27 to kasy mamy mniej i niestety, obwodnicy nie będzie mimo że robiliśmy co w naszej mocy a nawet więcej

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gostyń za dwa lata z obwodnicą. Kalisz za dwa lata… brudny jak zawsze.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ta ustawka jest tak żenująca i tak przewidywalna w intencjach, że przykro, iż do tego zniżył się prezydent, człowiek światły (wszak architekt), któremu niby zależy na dobru miasta – wszystko w myśl zasady – “ciemny lud to kupi”. Otóż “ciemny lud” tego nie kupi i w odpowiednim czasie rozliczy tych panów ze zdjęcia. Dobrze, że POwcy nie wzięli w tym cyrku udziału!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Niestety trzeba trzeźwo popatrzeć na sytuację Kalisza. Kalisz nie jest żądnym ważnym węzłem komunikacyjnym. Drogi krajowe 12 i 25 można dosyć łatwo ominąć w tzw. dużym tranzycie. Duzi przewoźnicy się tu nie pchają. Wolą trochę nadłożyć i pojechać autostradą A2 lub ekspresówką S8. Ruch tranzytowy przez Kalisz nie jest jakiś tragiczny. Pamiętam lata gdy był on wyraźnie większy. Dzisiaj określiłbym go jako tranzyt lokalny. Tym bardziej szanse na obwodnicę są nikłe. Takie inwestycje poprzedzają choćby wielomiesięczne badania natężenia ruchu. Wygrywają te miejscowości gdzie ten ruch jest zdecydowanie większy. Zrobiono dwupasmową obwodnicę Ostrowa Wlkp, która w mojej ocenie jest grubo na wyrost – kiedykolwiek tam jadę to ruch jest praktycznie prawie zerowy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  To spotkanie prezydenta z pisowcami a nie z parlamentarzystami . Znowu szambo

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  a kto z tej grupy ma wózek pociągnąć ?
  Tylko daniel !

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Prezydencie nie jest Ci wstyd trzymać z pisorami? Dramat

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  wskażcie im kierunek

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  wskażcie im kierunek

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Panowie Parlamentarzyści,
  zwróćcie uwagę na rektora-komendanta ppłk. Marcina Strzelca nowej uczelni więziennictwa w Szczypiornie. Ile ten człowiek ma za uszami ujawnili dziennikarze Onet. Niektórzy z was popierali go… czyż nie?

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dziwne-interesy-prawej-reki-patryka-jakiego/rcfgyjk

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Mały ruch tranzytowy? Proszę postać godzinę na skrzyżowaniu ul. Stawiszyńska/ul.gen. Sikorskiego oraz u. Majkowska/ ul. J. Piłsudskiego.
  Auta stoją w korkach za ciągiem TIR-ów !!!
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb es logo
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
więcej»