Projekt rewitalizacji Głównego Rynku gotowy. Miasto zadowolone, a Plastyk Miejski krytykuje. [Wizualizacje]

2018-01-06 08:45:00 red

Dokumentacja projektowa rewitalizacji Rynku Głównego została złożona do odpowiednich instytucji. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca do realizacji tego zadania. Do sieci przedostało się pismo Plastyka Miejskiego z sierpnia ubiegłego roku, który negatywnie zaopiniował założenia rewitalizacyjne jednej z koncepcji.

fot. kalisz.pl
fot. kalisz.pl

Rewitalizacja Rynku Głównego obejmuje wymianę nawierzchni na płyty granitowe. Nasadzone zostaną drzewa i klomb. Zamontowane będą nowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. W głównej części projektu powstanie fontanna posadzkowa i studnia – kwestia sporna dla wielu kaliszan. Oprócz tego, przy Rynku Głównym stanie poidełko i ogólnodostępny internet z ładowarką USB. Wymienione będą pawilony dla kwiaciarek. Dodatkowa atrakcja to makieta śródmieścia i oszklony wykop archeologiczny warstw bruku z dawnych lat, który powstanie w tylnej części rynku.

Nie ulega wątpliwości, że miasto jest zadowolone z aktualnych rozwiązań. Inne zdanie miała w sierpniu Plastyk Miejski Hanna Zalewska opiniując jedną z koncepcji. – Projekt budowlany zagospodarowania terenu Rynku Głównego w Kaliszu jest pozbawiony kreacji twórczej. W projekcie nie uwzględniono osi widokowych, nie przeprowadzono analizy krajobrazowej, nie przeprowadzono analizy ruchu pieszych. Duże nagromadzenie elementów na osi ratusza jest niepoprawnym zabiegiem kompozycyjnym, przy tym przestrzeń w tym miejscu nie została zaaranżowana.

Według Biura Komunikacji Społecznej, założenia sierpniowe nie są tożsame z tym co aktualnie zakłada projekt. Pracownicy Urzędu jednak nie potrafią wskazać zmian przeprowadzonych pod wpływem (znajdującej się poniżej) opinii Plastyka Miejskiego. – W sierpniu plastyk opiniowała jedną z koncepcji. Opinia plastyka może być wzięta pod uwagę, a niekoniecznie musi. – usłyszeliśmy z BKS UM.

Dokument w lepszej jakości znajduje się TUTAJ.

- Opinia Plastyka Miejskiego została wydana na podstawie jednej z wielu koncepcji dotyczących rewitalizacji płyty Głównego Rynku. W celu wypracowania ostatecznej koncepcji odbyło się, od czasu wydania jednej z wielu opinii, wiele spotkań. Swoje opinie przedstawiali pracownicy merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego, kierownik Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, naukowcy, a także mieszkańcy miasta. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw projektant przygotował ostateczną dokumentację, która w tej chwili została złożona do Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, celem uzyskania pozwolenia na budowę – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Elżbieta Zmarzła – Jak wynika z powyższego, opinia Plastyka Miejskiego była jedną z wielu, które zostały przekazane za pośrednictwem Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji do projektanta – dodaje.

Jak przekonuje rzecznik podczas realizacji przetargu projektowego – Urząd Miejski brał pod uwagę nie tylko tę, ale wszystkie wydane w tej sprawie opinie. W momencie oceny koncepcji były prowadzone konsultacje z innymi merytorycznymi jednostkami. W efekcie końcowym zostały wprowadzone uwagi różnych jednostek, m.in. Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz Pani Konserwator.

W jaki sposób zostanie wyeksponowana XVII-wieczna studnia znajdująca się na Głównym Rynku? – Zgodnie z wytycznymi konserwator zabytków, studnia będzie wkomponowana w klomb, wokół wyłożona kamienną kostką brukową. Zostanie ona nadbudowana w pełnym zarysie ponad poziom posadzki rynku. Zaprojektowane jest także zakrycie wlotu studni ozdobną metalową kratą – mówi Elżbieta Zmarzła.

Aktualnie w budżecie miasta na 2018 rok zarezerwowane na rewitalizację Głównego Rynku zostało 9,4 mln zł. – Miasto będzie również starało się pozyskać środki zewnętrzne – przekonuje rzecznik.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować