Projekty unijne w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie

2018-12-17 07:10:00 reklama@calisia.pl

Zespół Szkół nr 1 w Liskowie po raz kolejny otrzymał dofinansowanie na realizację międzynarodowego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

Projekt pn.Staże w Rimini kluczem do sukcesu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie realizowany jest na zasadach programu Erasmus+, dzięki któremu osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Uczniowie mogą podjąć staż w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych a także centrum kształcenia lub szkolenia zawodowego. Mobilność ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Zadania te Zespół Szkół nr 1 w Liskowie może zrealizować dzięki współpracy z partnerem zagranicznym, jakim jest SISTEMA TURISMO. Jako organizacja szkoleniowa, Sistema Turismo ma duże doświadczenie w organizacji zagranicznych projektów mobilności. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów z firmami goszczącymi może zapewnić najlepsze staże zawodowe oraz wyjazdy szkoleniowe, a także podnieść kompetencje zawodowe uczestników.

Przyznane dofinansowanie to 227 365,06 zł a czas trwania projektu 14 miesięcy – planowane zakończenie realizacji działań projektowych to październik 2019 r.

Projekt jest skierowany do uczniów klas drugich, trzecich i czwartych technikum budownictwa, technikum mechanizacji rolnictwa, technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie. W ramach realizacji projektu przewiduje się 4-tygodniowy staż dla 20 uczniów w przedsiębiorstwach w Rimini, we Włoszech. Miejsca te są zagwarantowane przez firmę Sistema Turismo, która jest włoskim partnerem szkoły w projekcie.

Celem projektu jest efektywny rozwój zawodowy uczniów poprzez doskonalenie własnych umiejętności podnoszenie kwalifikacji niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

To także szansa na:

- nabycie przez uczniów nowych doświadczeń zawodowych w międzynarodowym środowisku pracy,
- zapoznanie uczniów z wymogami europejskiego rynku pracy oraz jego strukturą,
- podwyższenie kompetencji zawodowych w zakresie posługiwania się językiem obcym,
- rozwijanie i doskonalenie komunikacji językowej wśród uczniów,
- doskonalenie umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach, w obcym kulturowo środowisku ,
- otwarcie na innych ludzi, kulturę, obyczaje,nawiązanie międzynarodowych przyjaźni,
- zapewnienie uczniom odbywania praktyk na wysokim poziomie, dzięki współpracy z partnerem włoskim mającym w tym zakresie bogate doświadczenie,
- wspieranie rozwoju młodzieży z terenów wiejskich,
- podwyższenie jakości kształcenia,
- nadanie europejskiego charakteru edukacji w szkole,
- zdobywanie doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych, realizacji wniosków, organizowania zagranicznych mobilności,
- zdobywanie nowych umiejętności interpersonalnych przez kadrę zaangażowaną w realizację wniosku oraz przez uczniów.

Realizacja powyższych celów pozwoli na wzrost kompetencji zawodowych, językowych, personalnych i społecznych oraz podniesienie poziomu wiedzy i znajomości innych kultur.

Do działań przewidzianych w projekcie należą:

a) dodatkowe zajęcia z języka angielskiego w wymiarze 30 godzin, obejmujące język zawodowy oraz konwersacje związane z sytuacjami typowymi,
b) kurs języka włoskiego dla początkujących w wymiarze 20 godzin,
c) 4-godzinne szkolenie informacyjno – edukacyjne na temat bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzone przez inspektora bhp, po którym uczniowie otrzymają zaświadczenie,
d) szkolenie przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu dotyczące bezpieczeństwa podczas wyjazdów, w tym wyjazdów zagranicznych,
e) zajęcia z przygotowania pedagogicznego z elementami doradztwa zawodowego,
f) 4–tygodniowy staż zagraniczny (Rimini, Włochy).

Po odbytym stażu uczestnicy otrzymają takie dokumenty jak:

- Certyfikat kursu językowego wydany dla każdego uczestnika przez szkołę językową przeprowadzającą zajęcia,
- Certyfikat odbycia stażu, wystawiony przez Sistema Turismo,
- Certyfikat praktyki zawodowej wystawiony przez pracodawcę,
- Certyfikat Europass.

Powyższe certyfikaty, a w szczególności Europass i potwierdzenie efektów kształcenia w ramach systemu ECVET w znacznej mierze ułatwią uczniom start w zawodzie i udział w kształceniu przez całe życie.

Udział w projekcie daje szansę młodzieży zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, pozwoli przełamać barierę językową zarówno w sytuacjach codziennych, jak i zawodowych, nauczy ją samodzielności i odpowiedzialności, radzenia sobie w nowych, czasem stresujących ze względu na język, sytuacjach. Dzięki możliwości poznania nowoczesnych technik, sprzętu oraz organizacji pracy, uczniowie uczestniczący w projekcie staną się cennymi pracownikami. Zetkną się z nowościami technicznymi, poznają nowoczesne urządzenia, technologie i organizację pracy. Zaowocuje to lepszym i skuteczniejszym funkcjonowaniem na rynku pracy, a zdobyte doświadczenia przeniesione zostaną na grunt polski.

Więcej informacji: nr telefonu szkoły 62 7634009, sekretariat@zs1liskow.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować