Wypalenie zawodowe? Taka ewentualność po kilku, czy kilkunastu latach pracy, może się zdarzyć, nawet wówczas, gdy dotychczasowa droga zawodowa układała się pomyślnie i robiliśmy to, co planowaliśmy i do czego dążyliśmy. Różne czynniki mogą jednak doprowadzić do tego, że popadamy w rutynę, tak znaczącą, że zmiana zawodu staje się niemal koniecznością. Czy jest to wykonalne? Odpowiednia motywacja – to jedno. Musimy jednak wziąć pod uwagę również czynniki formalne i organizacyjne.

Article foto 1

Przebranżowienie dla różnych osób może oznaczać co innego. Zmiana branży na pokrewną, jednak dającą nowy zawodowy impuls, może w zupełności wystarczyć, aby odzyskać radość z wykonywanej pracy. Niektórzy potrzebują jednak zdecydowanie bardziej radykalnego kroku, co będzie oznaczało konieczność zdobycia nowych kwalifikacji.

Zachętą do podejmowania takich decyzji (o ile są dostatecznie mocno umotywowane) może się okazać system zdobywania nowych umiejętności i uprawnień. Nie zawsze, chcąc się przebranżowić, musimy liczyć się z koniecznością podejmowania wieloletniego toku nauki (nowy kierunek studiów itp.). Rynek usług edukacyjnych jest coraz bardziej elastyczny, dzięki czemu jest w stanie zaoferować różne formy kształcenia. W związku z tym każdy może wybrać optymalną formułę, która doprowadzi go do sukcesu, jakim jest zdobycie nowych kwalifikacji.

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie nowego etapu życia zawodowego i postawimy pierwszy krok na nowej drodze, która – mamy takie oczekiwania – okaże się twórcza i inspirująca, zadajmy sobie kilka pytań. Szczere odpowiedzi zweryfikują nasze rzeczywiste chęci, ale również możliwości. Jest to niezbędny etap, który doprowadzi nas do podjęcia najwłaściwszej decyzji.

Analiza potrzeb

Obowiązki i środowisko pracy

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy nasze codzienne obowiązki w obecnej pracy są nużące i w związku z tym mamy przekonanie, że nie będziemy mogli dłużej ich wykonywać. A może źródłem problemu nie są zadania, a środowisko pracy? I bardziej niż o przebranżowieniu, powinniśmy pomyśleć o zmianie firmy w obrębie tej samej branży lub o założeniu własnej działalności, ponieważ chcemy być bardziej niezależni?

Zainteresowania

Jeśli żyjemy z tego, co jest naszą pasją… tak naprawdę ani jednego dnia nie spędzamy „w pracy”. Taki scenariusz to marzenie większości z nas, niestety – niewielu ma to szczęście. Wybierając nowy zawód, ewentualnie decydując się na kontynuację kariery według wcześniej obranej ścieżki, zróbmy bilans zysków i strat – dokonując tej weryfikacji również przez pryzmat zainteresowań. Ile zyskujemy/tracimy pod tym względem na ewentualnej zmianie?

Bazujmy na już posiadanych kwalifikacjach i kompetencjach

Mimo, że zmiana często motywowana jest niechęcią do aktualnej pracy, nie powinniśmy przekreślać dotychczasowego dorobku – kompetencje i kwalifikacje, które posiadamy, mogą się nam przydać również w dalszym życiu zawodowym (np. kompetencje miękkie – kreatywność, umiejętność pracy w zespole itp.). Przebranżowienie w warunkach dynamicznie zmieniającego się rynku pracy jest też często koniecznością – tym bardziej – poszukując nowej drogi zawodowej, bazujmy na posiadanym doświadczeniu.

Nowy zawód – wyobrażenia kontra rzeczywistość

Zanim podejmiemy konkretne kroki w kierunku zmiany profesji – np. wybierzemy odpowiednią formę kształcenia – skonfrontujmy wyobrażenia na temat nowej branży z rzeczywistością. Wbrew pozorom nie musi to być trudne – możemy np. zaangażować się w określoną działalność na zasadzie wolontariatu.

Zmieniamy branżę – jak zdobyć nowe kwalifikacje?

Zdobycie nowych kwalifikacji nie musi się wiązać z długoletnią nauką. Dzięki nowoczesnym technologiom, które znacznie usprawniły edukację (e-learning), a także wypracowaniu nowych form nauczania (np. „modułowy” tryb zdobywania nowych kwalifikacji, w formie kursów, szkoleń itp.) proces nauczania kompetencji zawodowych stał się o wiele bardziej elastyczny niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Możliwe jest łączenie różnych form edukacji – część zajęć prowadzonych jest w trybie stacjonarnym, część – w zdalnym – w wielu formułach. W całym kraju, w większych i mniejszych miastach, funkcjonują z powodzeniem różnego rodzaju instytucje edukacyjne i szkoleniowe, które zapewniają dostęp do szerokiego wachlarza kierunków.

Są to m.in. szkoły policealne dające tytuł specjalisty (lub technika) w danej dziedzinie. Popularne są również kursy zawodowe i szkolenia, dzięki którym można nie tylko podwyższyć już posiadane kwalifikacje, ale również zdobyć zupełnie nowe umiejętności i uprawnienia. Zajęcia prowadzone są w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

Taką propozycję dla swoich słuchaczy w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania zawodowego mają m.in. jedne z najpopularniejszych szkół w Polsce – TEB Edukacja. Oferta Grupy TEB jest szeroka i wciąż – zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy – rozwijana. W ofercie na uwagę zasługują m.in. szkoły medyczne, których ukończenie pozwala z powodzeniem konkurować na rynku usług medycznych, ocenianym jako jeden z najbardziej „chłonnych” w najbliższych latach (z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa).

Kierunki medyczne, techniczne, związane z rynkiem IT, ale również marketingiem, handlem, obsługą klienta, nowymi mediami, wciąż są rozwijane – jeśli mamy zamiar rozpocząć swoją przygodę z nowym zawodem – bazując na już posiadanych kompetencjach (miękkich i twardych), z pewnością tego rodzaju oferta pozwoli nam z sukcesem zmienić branżę, w której realizujemy się zawodowo.

Zobacz także
Thumb dsc06786
Kolizja na ul. Polnej. Toyota zatrzymała się na ...
Thumb img 0318   kopia   kopia
Będą remontować drogę powiatową w Chrustach
Thumb received 1048348282013286
Marta Walczykiewicz wygrywa Super Puchar Świata ...

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
więcej»
Bico australia 20131216 146n120